Nőiségünk mibenléte nagyon soktényezős dolog. Hozzátartozik a saját testünk működésének ismerete, az, hogy tisztában legyünk azzal, mi történik a női ciklus folyamán. A szervezetünk egy olyan érzékeny rendszer, amely a test, a lélek és a psziché összessége, törékeny egyensúlya. Sok minden hatással van rá, ezért nincs két egyforma ember. A termékenység támogatása életmóddal, mozgással és táplálkozással kulcsfontosságú lehet mind a nők, mind a férfiak számára. Ahogy sok esetben, a termékenységgel kapcsolatban is sok múlik a lelkünk állapotán. A témáról egy avatott szakértővel, Dusa Fanny klinikai dietetikussal beszélgettünk, akinek kiemelt szakterülete a termékenység.
Tudom, hogy a témánk a termékenység támogatása az életmóddal, de mégis úgy érzem, ez egy összetett dolog, nemcsak a fogantatást érinti a felkészülés.
Így van! A termékenység támogatása onnan indul, amikor még egyáltalán nem is gondolunk a gyermekvállalásra. Ez az egész az első menstruációtól a menopauzáig tart. Nagyon nagy utazás. Nem mindegy, hogy milyen a viszonyunk az étellel, vagyis, hogy fogantatás előtti állapotot mi befolyásolja. Nem mindegy, hogy valaki alultáplált, vagy épp túltáplált. Ha egészséges életet élünk, jó minőségű petesejt érik meg, aminek lehetősége van egy szintén egészséges férfi jó minőségű spermiumával találkozni, és persze egy jó minőségű méhnyálkahártyában tud beágyazódni. Napjainkban sokan követnek szélsőséges divatdiétákat, amelyek azért vezetnek tévútra, mert a szervezet az alacsony energiaellátottság miatt priorizál. A fajfenntartás nem létfenntartó funkció, így arra nem irányít elegendő energiát, hiszen az életben maradás a cél. Ilyen élethelyzetben az áhított fogantatás szinte lehetetlenné válik. Ugyanígy, magas testzsírszázalék esetén is romlik a termékenység. A magas BMI, magas testzsír százalék esetén a hormonháztartás sem fog a fogantatáshoz ideálisan működni, ráadásul nagyon sok egyéb kockázatot is megteremt ez az állapot. Ezért nagyon fontos, hogy eltaláljuk a táplálkozásunkban a megfelelő fehérje-, szénhidrát- és zsírarányt.
Mi a tapasztalatod, a páciensek tudják, hogy mit tegyenek, hogyan tudnak egészségesebben étkezni?
Sokan nem tudják, mit hogyan tegyenek, vagy egyenek, de erősen törekszenek az egészséges táplálkozásra. A szélsőséges gondolkodás nagyon rossz ilyenkor, mert úgy sokkal nehezebb megtalálni a helyes utat. Sokan azt gondolják, a szénhidrát rossz, ezért egyáltalán nem esznek szénhidrátot. Pedig a jó minőségű szénhidrátok elengedhetetlenek. A petefészekben van a legtöbb inzulinreceptor, azaz nagyon sok szénhidrátot (energiát) képes felvenni. Ha ez a tápanyag hiányzik, akkor a petefészkek nem fognak rendesen működni. A termékenységben az egyensúly a legfontosabb. A hormonjaink nagyon érzékeny egyensúlyban mozognak. Ha valahol probléma van, pillangó-effektusként kihat a többire is, ami azt jelenti, hogy apró változások is nagy, és kiszámíthatatlan következményekhez vezethetnek.
A dietetikai tanácsadás egyénre szabott kell, hogy legyen. A 13 év alatt, amióta ezzel foglalkozom, nem volt nálam két egyforma nő. Ezért nem lehet általánosítani. Vannak alapok, de a közös munka során szépen perszonalizálódik a kezelés.
Mi a legnagyobb probléma szerinted a téma kapcsán?
Azt hiszem, leginkább az okoz gondot, hogy a páciensek zöme nem tudja, hogyan működik a teste, mi zajlik a ciklusa során. Nem igazán tudják, mit esznek, mit isznak, és az vajon egészséges-e. Az is baj, hogy sok olyan médiaszemélyiség, influenszer uralja ma a médiát, akik nem dolgoznak a klinikumban, nincsenek ilyen jellegű tapasztalataik, sem kellően mély tudásuk, viszont rengeteg követő issza a szavaikat, amelyek minden tudományos alapot nélkülöznek.
Szerencsére egyre többen ismerik fel a táplálkozás, az életmód és a termékenység közti kapcsolatot. Ennek kapcsán sok múlik a nőgyógyász szakorvoson, az endokrinológuson is. A csapatmunka ebben a témában nagyon fontos. És nemcsak a csapatmunka, hanem az is, hogy a páciens biztonságban érezze magát. Tudja, hogy az az orvos, dietetikus, egészségügyi dolgozó, akihez elmegy, érte dolgozik, azt szeretné, hogy sikerüljön a folyamatok végén az az álom, ami meghatározza a mindennapjait.
El szoktak hallgatni előled dolgokat a pácienseid?
Előfordul, hogy megpróbálják, mert esetleg olyasmiről van szó, amiről ők is tudják, hogy nem tartozik az egészséges, helyes életmód körébe. De ezt nem javaslom senkinek, hiszen ezzel maga ellen dolgozik, a saját vágyait söpri félre. Aki eljön hozzám, és hoz magával laborleletet és táplálkozási naplót, arra számíthat, hogy onnantól nyitott könyv előttem, hiszen az a lelet nagyon sok mindent elmond az ő életmódjáról. Így tudok megfelelően segíteni, személyre szabottan.
Nem szabad elhallgatni semmit, hiszen mi is csak úgy tudunk segíteni, ha képben vagyunk a pácienssel kapcsolatban. Már három hónap alatt is óriási változást lehet elérni. Rengeteg lélekemelő történet gyűlt össze az évek során, amik engem is feltöltenek, és arra sarkallnak, hogy folytassam, hiszen sok minden lehetséges. Az edukáció nagyon fontos, hiszen, ha a nő érti, hogy mi történik vele, mit miért javaslunk, akkor sokkal könnyebb lesz minden, valahogy harmóniába kerül a teste, a személyisége, a lelke – így, egy egységként.
Említetted, hogy nincs két egyforma páciens, nem lehet általánosítani a termékenységgel kapcsolatos tanácsokat illetően. Mondanál azért néhány örökérvényű, fontos szabályt, amire azért mindenkinek jó figyelni, aki babát szeretne?
Azok, akik babát szeretnének – mint említettem is – nem egyformák. Van, akinek nagyon könnyű dolga van, elsőre összejön a baba, másoknak sokáig tart a próbálkozás. Vannak olyan esetek, amikor a szervezet számára fontos tápanyagok pótlásával közelebb kerülhetnek ahhoz, hogy a várva-várt baba megfoganjon, majd megszülethessen.
Fontos, hogy a táplálkozási szokásokon változtassunk, ha szükséges – ebben tudok én segíteni. A fogantatás előtt már igen lényeges tápanyagok:
- A folsav/folát, ami többek között közvetve segíti az egészséges peteérést is, hiszen segíti a sejtosztódást és a DNS szintézisében is részt vesz.
- A cink, szerepet játszik a termékenység és szaporodás, valamint a normál tesztoszteronszint fenntartásában.
- A magnézium fontos szerepet játszik a sejtosztódásban.
- Az omega-3 zsírsavak hozzájárulnak az agy és a látás megfelelő fejlődéséhez.
- A vasra a vérképzéshez, oxigénszállításhoz, sejtosztódáshoz van szükség.
- Nem szabad megfeledkezni az antioxidánsokról sem, ilyen az A-, a C- és az E-vitamin. Védik a petesejteket és a spermiumokat az oxidatív stressztől.

Egy jól megválasztott várandósvitaminnal például sikeresen lehet az étrendet kiegészíteni ezekkel a vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
Fontos még a B8-vitaminként is emlegetett mit-inozitolt, egyre többen ismerik és alkalmazzák. Kutatások arra mutatnak rá, hogy javíthatja a peteérés folyamatát, segíthet az optimális testsúly elérésében és menstruációs zavarok esetén is jó eredménnyel alkalmazzák, mert úgy tűnik, segít a túlzott androgénszint csökkentésében.
Táplálkozásunkban kerülni kell a transzzsírokat – a bő zsírban sült és a túlzottan feldolgozott élelmiszereket, amik miatt a táplálkozás egyoldalúvá és rostszegénnyé is válhat. Mellőzni kell a túlzott cukorfogyasztást, ugyanis az befolyásolhatja az inzulin- és vércukorszintet, ami ki fog hatni a hormonháztartásra is. A koffein mértékkel nem fog ártani, de igyekezzünk jó minőségű kávét inni, ne a sokösszetevős cukrozott porokat.
A táplálkozási szokásokon kívül, a siker érdekében persze figyelnünk kell az egészséges testsúly megtartására is. A túlzott soványság hormonális egyensúlyzavart okozhat, ami befolyásolja az ovulációt – annyira, hogy nem lesz peteérés. A túlsúly szintén csökkentheti a termékenységet, mivel inzulinrezisztenciát és hormonális problémákat okozhat. A mozgás nagyon fontos eleme ennek az egész képnek. Hiszen hiába lehet a diétánk jó, ha a testünk merev és nincs rugalmassága, az izmaink nincsenek átmozgatva. Akár testsúlyt kell növelni, akár csökkenteni, a mozgás és a jól megválasztott sport hozzájárul a munkánk sikeréhez. Ezért is érdemes az életvitelbe mielőbb beépíteni a rendszeres testmozgást. Javítja a vérkeringést, csökkenti a stresszt, és segít az egészséges testsúly fenntartásában is. Azonban itt is fontos az egyensúlyt megtalálni, ugyanis a túlzásba vitt, intenzív edzés csökkentheti a termékenységet. Sokszor találkozom azzal is, hogy már nincs annyi testzsírja a páciensnek, ami a hormonrendszert ellátná.
A stresszkezeléssel foglalkozni kell, mert a teljes egészségünkre hatással van. Mind a kiegyensúlyozott táplálkozás, mind a mozgás jó eszköz a stressz kezelésére. Olykor nehéznek tűnik, de a kimerülés ellen is tenni kell! Testünk-lelkünk tengelyére vigyázni kell!
A dohányzás kerülése pedig az egyik legfontosabb alapszabály, hiszen csökkenti a termékenységet mindkét nem esetében.
Összességében elmondható, hogy a legfontosabb az, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsünk meg a test és a lélek között, ugyanígy a táplálkozásunkban se legyenek szélsőségek. Ez már fél siker. Az akarat nagyon sokat számít, mi, szakemberek pedig hozzátesszük mindazt, amit csak szakmailag és emberileg lehetséges.
Kovács-Hain Zsuzsa
Document ID: KEDP/DAFNTV, Lezárás dátuma: 2025.02.06.