Szerkesztőségünk minden tagja igen elkötelezett sportrajongó, de várandósságunk idején mi is kissé visszavettünk az intenzív mozgásból. Sajnos mind a mai napig nagyon sok téves információ kering a várandósság alatti sportolással kapcsolatban. Utánajártunk hát, hogy mire kell feltétlenül odafigyelni. A témában Dr. Siklós Nóra szülész-nőgyógyász szakorvos volt segítségünkre, aki maga is édesanya és sportrajongó.
Rengeteg előítélet és téves információ él az emberekben a várandósság alatti sporttal kapcsolatban. – mondja a doktornő. Pedig nincs okuk a kismamáknak arra, hogy tartsanak a mozgástól, hiszen annak nagyon sok pozitív hatása van mind az anyára, mind a magzatra nézve. Segít abban, hogy az anyuka fitt maradjon, könnyebben menjen a szülés és a regenerálódás is. Arról nem is beszélve, hogy a rendszeres mozgás a babavárás alatt jelentkező kellemetlenségeket is enyhítheti.
Azok a kismamák, akik rendszeresen sportolnak, mozognak, sokkal könnyebben nyerik vissza a szülés előtti energiájukat.
Mikor érdemes abbahagyni a várandósság alatti sportolást? Abba kell egyáltalán hagyni?
Abban az esetben, ha a várandós kismamának nincsenek panaszai, azaz nincs pecsételő vérzés, nem veszélyeztetett terhes, nem magas a vérnyomása, és a méhlepény elhelyezkedése is megengedi (nem fedi a méhszájat), nem kell abbahagyni a sportolást. Az, hogy milyen sportot, milyen mozgásformát válasszon a kismama, érdemes megkérdezni a nőgyógyászt.
Milyen sportok javasoltak várandós anyukáknak?
Lényegében bármit sportolhat, de a versenysport, illetve a nagyon intenzív, hosszan tartó mozgás nem javasolt. A kismama addig mozogjon, amíg az jól esik neki, nem kell ebben határokat szabni. Mindenki maga érzi, hogy mikor mit kell tennie. Persze, azért van néhány olyan sport, ami szintén nem javasolt, hiszen veszélyesek lehetnek, ugyanúgy, mint nem várandósan is (pl. síelés, kemény labdajátékok, lovaglás).
Kifejezetten jót tesz a várandósoknak a jóga, az úszás, a természetben űzhető sportok (futás, nordic walking, de még egy jó séta is). Biciklizni is lehet – a tévhitekkel ellentétben.
Arra kell nagyon figyelni, hogy csak addig terhelje magát a várandós anyuka, ameddig ez valóban jól esik. Az ízületekre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni, mert ilyenkor kicsit lazábbak, és nagyobb súlyt hordoz a vázrendszer. Ilyenkor nem szabad rekorddöntésre adni a fejünket vagy olyan mozgást választani, ami nem esik jól.

Ön sportolt, amikor gyönyörű kislányát várta?
Igen, egész életemben a részem volt a sport, így a várandósság alatt sem hagytam abba. Igazából a futógépről mentem szülni… jó, nem szó szerint, de majdnem. Futni készültem, és akkor folyt el a magzatvíz, mehettünk is szülni. A szülés után is viszonylag hamar visszatértem a szeretett mozgásformáimhoz. Nekem így kerek az élet.
Milyen vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek elengedhetetlenek a sportos kismamáknak? Másra van szükségük, mint azoknak, akik esetleg nem mozognak várandósan?
Nincs szükségük másra, a szervezetük és a fejlődő kisbabájuk igényei ugyanazok. Ám nagyon fontos figyelniük arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű folsavat juttassanak be, jó, ha már a babatervezéskor ügyelnek erre. A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett érdemes kismamavitamint szedni, ami további értékes tápanyagokkal egészíti ki az életmódot. A vegetáriánus és vegán kismamák esetében pedig kiemelten fontos, hogy a táplálkozásukat kiegészítsék valamilyen komplex készítménnyel, olyan terhesvitaminnal, amely megfelelő mennyiségű vassal és B12-vitaminnal látja el őket.
Kovács-Hain Zsuzsa