Az életmódunkat tekintve egyre tudatosabbak vagyunk. Jobban odafigyelünk, hogy mit eszünk, mit vásárolunk, mi kerül a hűtőszekrényünkbe. Ezenkívül sokan tudatosan állnak a mozgáshoz, a sporthoz, és az egész életük menedzseléséhez. De vajon mi a helyzet az intim egészségünkkel? Ebben is tudjuk, mire figyeljünk? Elég tudatosak vagyunk a családtervezés és a termékenység kapcsán is?
Nőgyógyász szakértőink elégedettségüket fejezik ki, hogy a tudatosság már a női egészség terén is nagyon jó irányba halad. Ma már a nők fontosnak tartják, hogy eljárjanak szűrővizsgálatokra, ebben sokkal jobb az arány, mint mondjuk tíz évvel ezelőtt. Sajnos, a tudatosság még nem mindenre terjed ki e téma kapcsán. A termékenységgel kapcsolatos tények és információk még mindig kicsit homályba burkolóznak, kevesen tudják, mit kell tenniünk azért, hogy a termékenységüket meg tudják őrizni.
A termékenység kérdéséről beszélni kell!
Az életmódunk és az életkorunk nagy mértékben beleszól abba, hogy lehet-e természetes úton gyermekünk. Ma már nem a húszas éveik elején vállalnak a párok gyermeket, hanem jóval később. A nőknél a gyermekvállalás kitolódott, legtöbbjüknél ez 30 éves kor fölé tehető. Ez azonban a biológia szempontjából nem olyan jó hír, hiszen a női termékenység és a férfi nemzőképesség is a kor előrehaladtával romlik. 40 éves kor felett a természetes fogantatás sikerének már alacsony az esélye.
Nagyon fontos tehát, hogy ezzel tisztában legyenek a fiatalok, ugyanis nemcsak az életkor befolyásolja a gyermekvállalás sikerességét, hanem számos életmódbeli szokás is. A dohányzás (már napi néhány szál cigaretta is drasztikusan ronthatja az esélyeket), az alkoholfogyasztás, a testsúlytöbblet vagy a kórosan alacsony testsúly is negatívan befolyásolhatja a fogantatást. Ha valaki ezekkel nincs teljes mértékben tisztában, könnyen előfordulhat, hogy pont a jelenlegi életmódja lesz a gátja annak, hogy természetes úton megfoganjon a gyermeke.
Egy 2021-ben készült kutatás szerint a magyar fiatalok 68%-a egy vagy két gyermeket szeretne, 15%-a pedig egyáltalán nem szeretne gyermeket. Érdekesség, hogy a fiataloknak csupán a fele volt tisztában azzal, hogy mely életkorban a legtermékenyebbek a nők, és csak 5% tudta, hogy mikor kezdődik el a nők esetében a termékenység csökkenése.
A kor és a termékenység
Ahogy az évek telnek, nemcsak a bőrünkön látszik meg a kor, hanem a petefészkünkön és a petesejtjeinken is. 35 éves kortól a petesejtek számának és minőségének csökkenése felgyorsul. Férfiak esetében ez az az életkor, amikortól a tesztoszteronszint már folyamatosan csökken, a nemzőképesség 40 éves koruktól kezd romlani. Egy pár meddőségének hátterében nemcsak a női termékenység csökkenése állhat tehát, hanem a férfinemzőképesség romlása is.
Te ismered a saját tested működését? – Ez nagyon fontos!
Ha egy pár gyermeket szeretne, a siker szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható, hogy mikor történik meg az együttlét. A nők esetében havonta nagyjából öt nap az az időszak, amikor termékenyek. De nem ez az egyetlen számadat, amit érdemes megjegyezni. A spermiumok 3-5 napon át életképesek maradnak a nő testében. Ez azt jelenti, hogy az együttlétet érdemes időzíteni a fogantatás sikere érdekében, mégpedig a tüszőrepedés (nagyjából a menstruációs ciklus közepe) előtti 2-4. napra. Ebben az időszakban 1-2 naponta érdemes próbálkozni, tévhit az, hogy a mindennapos szexuális együttlét rontja a spermiumok minőségét.
A tüszőrepedést nem is olyan könnyű meghatározni, mert több minden befolyásolja, például a ciklus hossza, de még az is, hogy éppen milyen a nő lelkiállapota.
Fontos tehát, hogy a saját ciklusoddal tisztában legyél. Ehhez természetesen időre van szükséged, jónéhány ciklust meg kell figyelned, mire kirajzolódik számodra.
Ha nem jön a baba – Mikor forduljunk orvoshoz?
A szakemberek szerint egy év rendszeres, ám sikertelen próbálkozás után érdemes felkeresni egy meddőségi specialistát. Ez az időintervallum a korunk előrehaladtával rövidül: 35 éves kor után fél év, 40 éves kor fölött pedig már nem szabad várni, akkor már tényleg minden perc számít.
Meddőségi vizsgálatok
A szakember a pár mindkét tagjával elsőként egy beszélgetés keretében feltérképezi az egészségügyi előéletet, vagyis az esetleges betegségeket, problémákat, családi érintettséget.
A nők esetében mindenképp fontos egy ultrahangvizsgálat, amely a petefészkeket és a méhet vizsgálja közelebbről. Így követhető a tüszőérés is, ha szükség van rá. Megvizsgálják a petevezetőket, hiszen így derülhet ki, hogy azok átjárhatók-e, azaz a terhesség létrejöhet-e természetes fogantatással. Ezen kívül egy teljes hormonális vizsgálatra is szükség van. Férfiak esetében az andrológiai kivizsgálás nagyon fontos, amely keretében fizikális vizsgálat, ultrahang és szintén egy hormonvizsgálat történik. A spermiumokat is meg kell vizsgáltatni. Ennek során megnézik a spermiumszámot, a mozgékonyságot és a szerkezetüket is.
![](https://gravidaoptima.hu/wp-content/uploads/2024/12/tudatosan-a-termekenyseg-megorzeseert2-1170x656.jpg)
Támogasd a termékenységed, őrizd meg a női egészséged!
Ahhoz, hogy a megtermékenyítés sikeresen megtörténjen, a helyes életmód hosszú távon elengedhetetlen. Ahogy már említettem, a dohányzás óriási rizikófaktor a meddőség kialakulásában, így sokat tehetsz a sikerért, ha leszoksz róla. A várandósság esélyét felére csökkenti a rendszeres dohányzás, ezt jó tudni! A rendszeres mozgás szintén nagyon fontos, hiszen a megfelelő testsúly megtartása a fogantatás szempontjából nagyon lényeges. Aludj eleget és kerüld a stresszt, amennyire csak lehet! Figyelj oda a táplálkozásodra! Helyezd a hangsúlyt a változatos, egészséges tápanyagbevitelre, az idény zöldségekre és gyümölcsökre, a teljes kiőrlésű gabonákra és a sovány húsokra, halakra! Fogyassz elegendő rostot, és figyelj a tápanyagok helyes arányára. Ha szükséges, kérd ki dietetikus tanácsát!
Válassz jól terhesvitamint!
Olyat, ami már a tervezgetés fázisában feltölti a szervezetedet azokkal a vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyekre időben, még a fogantatás előtt érdemes odafigyelned. Olyat, amely a babavárás időszakában és a szoptatás idején is segít szervezeted megnövekedett tápanyagigényének kiegészítésében. Az egészséges táplálkozáson túl is érdemes tehát előre gondolkodnod, hogy a szervezeted időben felkészülhessen az előtted álló nagy feladatra.
A Gravida Optimával egy olyan étrend-kiegészítőt választhatsz mindhárom időszakra, amely komplex összetételének köszönhetően olyan vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemet tartalmaz, amire neked és a babádnak szüksége van.
Fontos tudnod…
Hiába a tudatosság, ha úgy érzed, még lelki teherként nehezedik rád a családtervezés, vagy elvárásként tekintesz rá, könnyen szorongás alakulhat ki. Ennek elkerüléséhez kérj bátran segítséget akár pszichológustól, vagy egy olyan családtagtól, esetleg jóbaráttól, akinek a szava sokat számít neked.
Tarjáni Rita
Forrás: https://www.koppmariaintezet.hu/docs/A_magyar_fiatalok_termekenysegtudatossaga.pdf
Document ID: KEDP/DAFM1I, Lezárás dátuma: 2024.11.29.