Ha nem jön a baba, sokszor magunkat hibáztatjuk. A fogantatás ugyanakkor feliratkozhatna valamilyen extrémsport-listára is, hiszen annyi minden tudja hátráltatni a sikerességét, hogy felsorolni is nehéz volna. Épp ezért jó, ha te magad veszed kezedbe az irányítást, és megpróbálsz mindent elkövetni azért, hogy a szervezeted a lehető legjobb formába kerüljön.
A női ciklus csúcspontja a peteérés, a tüszőrepedés. Ha pont akkor sikerül a spermiumoknak a pete közelébe jutniuk, amikor épp itt az idő, akkor a méhbe már nem csupán egy sejt érkezik. Hogy ez a találkozás, ez a csoda létrejöhessen, sok mindennek kell teljesülnie. Nem elhanyagolható az sem, hogy a leendő édesanya szervezete milyen állapotban van. Ha ugyanis a vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag-raktárak üresek, a peteérés leállhat. A szervezet tudja a dolgát, csak akkor teljesülhet a fogantatás, ha a női szervezet kellőképp erős és befogadóképes.
Lássuk, hogyan tudsz te tenni azért, hogy minél jobb formában légy, mire eljön a nagy pillanat.
7 + 1 szuper tipp
1. Egészséges testsúly – A normál menstruációs ciklusért
A menstruációs ciklus nagyon bonyolult és érzékeny dolog. Ha nem figyelsz eléggé magadra, és nem megfelelő a testsúlyod, könnyen megzavarodhat, felborulhat ez a ciklus. Ha pedig felborul, akkor az ovuláció nem akkor és nem úgy valósul meg, amikor és ahogy kellene. Ez pedig hátráltathatja a gyermekáldást. Legtöbbször a testsúlyod kis részének leadása is elegendő, hogy egyenesbe kerülj. Ha túl sovány vagy, akkor pedig kicsit híznod kell, hogy minden rendben legyen. Amennyiben babát szeretnél vállalni, a legjobb, ha a BMI értéked 21 körüli.
Fontos, hogy kellő figyelmet fordíts a testmozgásra is. Ez segíthet szinten tartani a vércukrodat.
2. Növényi eredetű fehérjék – Az ovuláció sikeréért
A különböző hüvelyesek sok fehérjét tartalmaznak, ami nagyon üdvös, ha szeretnéd, hogy a dolgok szabályozott ütemben haladjanak odabent. A növényi fehérjék elősegítik az ovuláció zavartalanságát, ami kulcskérdés a fogantatás szempontjából. Ha fogyasztasz is állati fehérjéket, ezeket mérsékeld, és helyettesítsd növényi eredetű fehérjékkel. Nem mellékes, hogy a fehérjedús növények sok rostot és létfontosságú ásványi anyagokat is bőven tartalmaznak.
3. Teljes kiőrlésű magvak – Az egészséges vércukorszintért, a hormonegyensúlyért
A szénhidrátok minden más tápanyagnál jobban befolyásolják a vércukor- és az inzulinszintet. Amikor ezek az értékek túl magasra szöknek, legyengíthetik az ovuláció folyamatát.
Az elfogyasztott szénhidrátok mennyisége és típusa is befolyásolhatja a termékenységet. Fehér kenyér, burgonya, cukrozott szénsavas üdítők helyett válaszd a különféle magvakat, zöldségeket, friss gyümölcsöket.

4. Telítetlen zsírsavak – A peteérés és a fogamzás sikeréért
Azt már bizonyára tudod, hogy a telítetlen zsírsavak nélkülözhetetlenek a táplálkozásunkban. Hatással vannak az inzulinérzékenységre – növelik azt, emellett viszont csökkenthetik a gyulladást a szervezetben. Ez a két dolog nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a peteérés folyamata biztos alapokon nyugodjon, így a fogantatás is sikeresebb lehet. Nem elhanyagolható pozitív tulajdonság, hogy az embrió egészséges fejlődéséhez is nagyban hozzájárulnak. A különböző növényi olajok (pl. olívaolaj, repceolaj), az olajos magvak egyszeresen telítetlen zsírsavak forrásai.
Kerülnöd kell ugyanakkor a transzzsírokat, amelyek leginkább a gyorséttermek ételeiben, a margarinokban, a félkész, illetve a mirelit termékekben találhatók. Sajnos nagyon rossz hatással vannak a szervezetre, beszűkítik az ereket, így növelik a gyulladások valószínűségét és az érelmeszesedés kockázatát. Ez egyenes út a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
5. Teljes értékű tejtermékek – Az ovulációért
A fogantatás sikerességében nagy szerepe van a hormonoknak, az ösztrogénnek és a progeszteronnak is. Ezek a hormonok a zsírokhoz kapcsolódnak. Ha azonban zsírcsökkentett terméket választasz, nem teszel jót a szervezetednek, így az ovulációdnak sem. Naponta többször is fogyaszthatsz teljes értékű tejet, joghurtot, túrót.
6. Vas – A petesejtek egészségéért
A vasból energiára tesznek szert a petesejtjeid, amire pedig igencsak nagy szükségük van a megtermékenyítést követő intenzív sejtosztódással járó időszakban. Spenót, mazsola, petrezselyem, pisztácia – ezekben sok vas van, fogyassz minél többet belőlük.
7. Víz – Az általános egészségért
Nem lehet elégszer elmondani, hogy milyen fontos az, hogy ne csak kívülről hidratálj, hanem a belső ellátásról is gondoskodj megfelelően. Nemcsak a termékenység szempontjából nagyon fontos ez, hanem az általános egészséged miatt is. A legjobb a tiszta víz, hiszen nem tartalmaz káros anyagokat.
+1 Várandósvitamin – A megnövekedett tápanyagigény kiegészítésére
A kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás mellé megfelelően megválasztott terhesvitamin sokat hozzátehet gyermekvállalási terveid megvalósulásához. Olyan készítményt válassz, ami már a babatervezés első gondolatától kezdve segít téged. Ez azért nagyon fontos, mert akkor lesz sikeres a fogamzás, ha a szervezeted készen áll a várandósságra. Ehhez azonban az is kell, hogy minden vitamin, ásványi anyag és nyomelem szintje a normál tartományban legyen, hiszen nagy út vár rád, amihez fontos, hogy egészséges legyél. Válassz tehát olyan étrend-kiegészítőt, ami komplex összetételével felkészít a fogantatásra, kiegészíti a várandósság idején megnövekedett tápanyagszükségletedet és egészen a szoptatás végéig szedheted.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás: https://www.novaivf.com/blog/7-tips-for-optimizing-your-fertility-potential-through-nutrition
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186
Document ID: KEDP/DAFPBE, Lezárás dátuma: 2025.02.26.