A legtöbb leendő édesanya természetes szüléssel szeretné világra hozni a gyermekét, ám ez nem mindig sikerül. Előfordul, hogy császármetszésre van szükség az anya vagy a baba érdekében, és ilyenkor nincs más választás. Az elterjedt gyakorlat mellett már egyre többet hallani arról, hogy a császármetszést szeretnék közelíteni a természetes szüléshez. De mi az a gyengéd császármetszés?
Mindkét gyermekemet császárral szültem, nem igazán volt választásom. Mindkétszer viszonylag hamar kiemelték a babákat, majd elvitték őket, és csak később láthattam a lányaimat. A férjem nem jöhetett be a műtőbe, és valahogy az egész kicsit személytelen volt. A gyerekeket csak akkor kaphattam meg, amikor már a gyermekágyas osztályra fektettek. Nálunk kimaradt a bőr-bőr kontaktus, az első mellretétel a születés után, és még sok-sok olyan maradandó élmény, amit a természetesen szült anyukák és kisbabák megtapasztalhatnak. Pedig létezik a gyengéd császármetszés, amit külföldön már bevezettek a gyakorlatba, nálunk azonban még csak egy-egy hazai szülészeten lehet találkozni bizonyos elemekkel.
A gyengéd császármetszés
A cél az, hogy az anya és a baba ne műtétként vagy egy beavatkozásként élje meg a császármetszést, hanem az minél jobban hasonítson a természetes szüléshez, vagyis annak minél több eleme helyet kapjon a császármetszés folyamatában.
Ez a típusú császármetszés sok dologban különbözik a jelenlegi gyakorlattól.
- Az apa végig jelen lehet – beöltözve persze. Ez nem jelent nagyobb kockázatot, mint egy egészségügyi dolgozó.
- A has felnyitása és a baba kiemelése között várnak egy kicsit, hogy az anyaméh dolgozni kezdjen, azaz legyenek összehúzódások. Ezek hatására a kisbaba kifelé kezd mozdulni a méhből.
- Ebben a pillanatban még az anya és az apa is láthatja a történéseket, hiszen nincs leválasztva a műtéti terület.
- A születést követően a kisbaba azonnal az édesanyja mellkasára kerül, és komplikációmentes esetben a köldökzsinórt sem vágják el azonnal. A köldökzsinórból a baba testébe áramló vér ugyanis kincs, nagyon fontos a baba számára.
- A gyengéd császármetszés következő lépéseként az anya hüvelyflórájából vett mintával bekenik a babát, hogy találkozzon azzal a flórával, ami a hüvelyi úton született babákra természetes úton kerül rá.
- A baba végig az anyukájával maradhat, sőt, még azután sem választják el őket.
Ahhoz, hogy a gyengéd császármetszés megvalósulhasson, nem kell sok plusz dolog, és személyzet sem. Egy csecsemősnővérre szükség van, aki végig figyeli az újszülöttet és segíti a baba-mama kapcsolatot. Természetesen aneszteziológus orvos is jelen van, ő figyeli az édesanyát.
Pozitívumok az anyára nézve
Császármetszés során gyakori, hogy az anya teste remeg. A gyengéd császármetszés során ez kevésbé jellemző, mivel az édesanya teljes egészében a babára koncentrál. Ennek rendkívüli nyugtató hatása van. Ennek köszönhető, hogy az anya nem aggódja végig a műtétet, nem szorong, hogy mikor láthatja már a kisbabáját. Mivel a baba és az anya folyamatos kontaktusban van, az anya teste oxitocint termel, ez csillapítja a vérzést. Az anya kezei szabadok, így ölelheti a babáját, tarthatja a saját kezével. Mivel a baba a mamával maradhat, élményként éli meg az anya a szülést.
Pozitívumok a baba számára
A gyengéd császármetszés során a kisbabák is tevékeny részesei a születésüknek. Ennek köszönhető, hogy sokkal élénkebbek, mint a hagyományos császármetszéssel világra jött kisbabák. A bőr-bőr kontaktus elősegíti a babák szopási képességét, így a bélflóra egyensúlyba kerülését.
Vannak persze olyan esetek, amikor az anya vagy a baba állapota nem teszi lehetővé, hogy a gyengéd császármetszés teljes egészében megvalósulhasson. Van, hogy gyorsabban kell kiemelni a babát, mint azt a saját ritmusa diktálná, vagy esetleg a bőr-bőr kontaktust kell kicsit mellőzni. Az egyedi mérlegelés után azon kell lenni, hogy minél több elem megvalósuljon, így az anya nem éli meg tragikusan, hogy a hüvelyi szülés nem valósulhatott meg.
Tarjáni Rita
Forrás:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/gentle-c-section#vs-traditional-c-section
https://happyparentshappybaby.com/lifestyle-blog/gentle-c-section