Dr. Ranschburg Jenő szerint „Az első gyermek feladata az, hogy két szerencsétlen fiatalból szülőt faragjon.” Apává válni igazi csoda, ugyanakkor valódi kihívás is egyben. Fontos, hogy az új szerepben is megtaláld önmagad, a helyed a család életében, mindemellett pedig aktív részese légy a baba gondozásának. Az apa jelenléte és támogatása meghatározó szerepet játszik a gyermek fejlődésében.
Képes vagy gondoskodni róla!
Amikor még csak ketten alkottok egy családot a pároddal, talán nehezen tudod elképzelni, hogy egyszer majd egészen más szerepben létezel. Lehet, hogy furcsának tűnik, de az apák igenis képesek gondoskodni a gyermekükről, minden fontos dolgot megoldanak. Lehet, hogy a maguk módján, de mindent el tudnak intézni. Lehet, hogy egy-két dologgal meg kell ismerkedni, meg kell barátkozni, hiszen senki sem úgy születik, hogy minden tudás a kisujjában van. Végy egy mély levegőt, és nyugodj meg! Te is szülő vagy, mint a kicsi édesanyja. Ha aggódsz, hogy vajon mit kell csinálnod, csak ne tedd! A baba mindent „elmagyaráz” neked a sírásával, a mosolyával, a nyugodt vagy épp izgatott hangulatával. Egy idő után pontosan tudni fogod, mit kell tenned. Hidd el, ez az egész kísérletezgetés. Minél több időt töltesz a kicsivel, annál jobban kiismered majd, és persze ő is kiismer téged. A ti kapcsolatotoknak nem kell ugyanúgy működnie, mint az anya-baba kapcsolatnak! Ez így is van jól.
5 tipp – Így kezeld profin a babahelyzetet
1. Ne csak testben légy a babád mellett, lélekben is!
A minőségi időtöltésnek óriási szerepe van az apa és a baba kapcsolatában. Beszélj a babádhoz sokat, mesélj és mondókázz vele. Bolondozzatok, amennyit csak lehet. Ezek az apróságok mind erősítik a köztetek lévő köteléket.
2. Ne félj a baba körüli teendőktől
Fürdetés, öltöztetés, etetés… ééés pelenkacsere. Ne aggódj, egyik sem teljesíthetetlen feladat. Egy kis gyakorlás, és hamar rutinszerű lesz minden feladat.
3. Kicsit azért anyával is foglalkozz!
Az újdonsült anyukák számára az első hetek tele vannak megpróbáltatásokkal mind testi, mind lelki értelemben. Foglalkozz kicsit anyával is! Segíts neki a teendőkben, támogasd abban, hogy pihenni is tudjon. Ha ő kipihent, az egész család kiegyensúlyozottabb lesz.
4. Önmagad se hagyd figyelmen kívül!
Az apaság új felelősséget jelent, de fontos, hogy ne hanyagold el saját szükségleteidet sem. Fordíts időt a pihenésre és a feltöltődésre, hogy energikusabban és kiegyensúlyozottabban tudj jelen lenni a kisbabád életében.
5. Legyen egy napirendetek!
A kisbabák biztonságérzete szempontjából nagyon fontos a rendszeresség. Próbáljatok kialakítani egy olyan napirendet, amelyben mindketten aktívan részt vesztek, legyen szó etetésről, altatásról vagy játékról. Ez a baba és az egész család érdekeit szolgálja egyszerre.
A pelenkakérdést nem nehéz profin kezelni, az apukák rend szerint csak félnek ettől az egésztől, de nagyon hamar belerázódnak. Bátorság, apukák!
Komáromi Csenge