Amikor egy pár életében nem jön a várva várt kisbaba, bizony sokan feladják a harcot a meddőséggel való küzdelemben. A legtöbb esetben meg lehet találni azt a személyre szabott megoldást, ami az álom beteljesüléséhez vezet. Lássuk, mit tehetünk mi magunk azért, hogy a gyermekvállalás sikeres lehessen.
Mit kell tudnod a meddőségről?
A meddőség, vagyis infertilitás azt jelenti, hogy egy pár egy év rendszeres, védekezés nélküli együttlét után sem jut el a gyermekáldásig. Ha a nő 35 év feletti, akkor már 6 hónap sikertelen próbálkozás után érdemes orvoshoz fordulni. A meddőség a nőket és a férfiakat egyaránt érintheti. Az esetek körülbelül 30-40%-ában a nőknél, 30-40%-ában a férfiaknál kell keresni a probléma okát. 20-30%-ban azonban mindkét félnél fennállhat valamilyen termékenységi zavar, sőt olyan is előfordul, hogy az okok ismeretlenek.
Fontos hangsúlyozni, hogy minden esetben érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a meddőség nagyon sok esetben jól kezelhető.
Mik lehetnek a főbb okai?
A nőknél
- Hormonális problémák: pl. policisztás ovárium szindróma (PCOS), pajzsmirigy-alulműködés vagy -túlműködés, magas prolaktinszint.
- Peteérés zavara: ha az ovuláció ritkán vagy egyáltalán nem következik be.
- Petefészek-elégtelenség: csökkent petesejttartalék vagy korai menopauza.
- Méhproblémák: endometriózis, méhnyálkahártya-elváltozások, miómák vagy polipok.
- Petevezeték-elzáródás: fertőzések, gyulladások vagy korábbi műtétek miatt.
- Immunológiai tényezők: a szervezet védekezőrendszere támadhatja a spermiumokat vagy a megtermékenyült petesejtet.
- Előzetes daganatos betegség kezelése.
- Életmódbeli tényezők: dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, elhízás, stressz, alultápláltság.
A férfiaknál
- Alacsony spermiumszám vagy rossz minőségű spermiumok.
- Hereproblémák: herevisszér-tágulat (varicocele), heregyulladás, herecsavarodás.
- Hormonzavarok: tesztoszteronhiány, pajzsmirigyproblémák.
- Genetikai tényezők.
- Erekciós és ejakulációs problémák: retrográd ejakuláció (amikor a sperma a húgyhólyagba kerül).
- Fertőzések és gyulladások: mumpsz utáni heregyulladás, szexuális úton terjedő betegségek.
- Előzetes daganatos betegség kezelése.
- Életmódbeli és környezeti tényezők: dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás, stressz, túlzott hőhatás (pl. szauna, szoros ruházat), vegyi anyagok.
A meddőség hátterében számos életmódbeli tényező állhat, amelyek közül az alábbiak kiemelkedő szerepet játszanak.
- Stressz: A folyamatos munkahelyi és magánéleti nyomás jelentős hatással van a hormonrendszerre. A krónikus stressz befolyásolhatja az ovulációt és a spermiumok minőségét is.
- Mozgásszegény életmód: A testmozgás hiánya anyagcserezavarokat, hormonális egyensúlyzavart okozhat, és növelheti a túlsúly kialakulásának esélyét, ami szintén nehezítheti a teherbeesést.
- Egészségtelen, helytelen étkezési szokások: A feldolgozott élelmiszerek, a magas cukor- és transzzsírsav-tartalmú étrend negatívan befolyásolhatja a termékenységet.
- Környezeti tényezők: A levegő- és vízszennyezés, valamint a vegyi anyagok egyre gyakoribb jelenléte az élelmiszerekben és a kozmetikumokban hormonális zavarokat idézhet elő.
- Késői gyermekvállalás: A nők egyre későbbre halasztják a gyermekvállalást, ez pedig biológiailag csökkenti a teherbeesés esélyeit. A petesejtek minősége az életkor előrehaladtával romlik, így a késői családalapítás gyakran nehézségekbe ütközhet.
- Egészségügyi problémák: Ha a meddőség hátterében meghúzódó lehetséges okként felmerül valamilyen egészségügyi probléma, például mióma, endometriózis vagy PCOS, sokat tehetsz már az életmódváltással is. Ugyanakkor, ha így nem jársz sikerrel, szükség lehet orvosi beavatkozásra is.
Hogyan derülhet ki?
Ha egy nő nem esik teherbe, az orvos különböző vizsgálatokat végezhet, amellyel alátámasztható a meddőség gyanúja.
- Nőknél: hormonvizsgálatok, ovulációs tesztek, ultrahang, méhüregi vizsgálatok, petevezeték-átjárhatósági vizsgálat, laparoszkópia.
- Férfiaknál: spermavizsgálat, hormonvizsgálat, hereultrahang.
Ha bebizonyosodik, hogy a pár valamelyik tagja érintett, még mindig lehet tenni azért, hogy összejöjjön az áhított kisbaba.
5 dolog, amit te magad megtehetsz a termékenység támogatásáért
Bár a meddőség problémája sok esetben összetett és egyéni kezelést igényel, vannak olyan életmódbeli változtatások, amelyek jelentősen növelhetik a sikeres fogantatás esélyét.
1. Változtass a táplálkozásodon!
Túlsúly és alultápláltság esetén is felborulhat a szervezet hormonális egyensúlya, ami zavarokat okozhat az ovulációban. Emiatt nagyon lényeges az egészséges testsúly és testtömegindex elérése és megtartása.
- Kerüld a divatdiétákat és a szélsőséges táplálkozási megoldásokat!
- Érdemes több friss zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszert fogyasztani.
- Kerüld a fehérlisztet és a cukrot is! A finomított szénhidrátok nagyon gyorsan szívódnak fel, ezzel hirtelen megemelik a vércukor- és az inzulin szintjét. Fogyassz inkább teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszereket.
- Ügyelj a megfelelő fehérjebevitelre! Sovány húsok, halak, sajtok, tojás és növényi fehérjék fogyasztásával egészítsd ki az étrended.
- Tedd a napi étrend részévé az olajos magvakat. Egészséges vitaminforrások, ráadásul nagyon finom nassolni valók is.

2. Mozogj rendszeresen!
A mérsékelt, rendszeres fizikai aktivitás segíthet fenntartani az optimális testsúlyt és hormonális egyensúlyt. Már napi 30 perc közepes intenzitású testmozgással nagyot léphetsz előre. Próbáld ki a jógát, kocogj, sétálj, vagy menj el az uszodába sportolni. A lelkednek és a testednek is nagyon jót tehet a tánc, ami sok plusz motivációt is ad.
3. Kezeld a stresszt!
A relaxációs technikák, mint például a meditáció, különböző légzőgyakorlatok csökkenthetik a stresszt, ami kedvezően hathat a termékenységre.
4. Kerüld a káros szenvedélyeket!
A túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás, valamint a dohányzás súlyos következményekkel járhat az egészségedre nézve.
5. Figyelj a megfelelő alvásra!
Szentelj elegendő időt a minőségi alvásnak, lefekvés előtt egy órával már mellőzd a képernyőhasználatot.
Ha egy pár több mint egy éve sikertelenül próbálkozik a gyermekáldással, érdemes orvoshoz fordulni. A modern orvostudomány számos lehetőséget kínál, beleértve a hormonkezeléseket, az inszeminációt és a lombikprogramokat.
Kezelési lehetőségek
Ha egy pár meddőségi problémával küzd, fontos, hogy orvoshoz forduljanak, mivel sok esetben kezelhető problémáról van szó.
- Gyógyszeres kezelés: hormonális problémák esetén ovulációindukció
- Műtéti beavatkozások: endometriózis, petevezeték-elzáródás, herevisszértágulat kezelése.
- Asszisztált reprodukciós eljárások:
- Inszemináció (IUI): mesterséges megtermékenyítés.
- Lombikbébi-program (IVF): petesejt és spermium laboratóriumi egyesítése.
A vitaminok és az ásványi anyagok szerepe
Az antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban szegény táplálkozás kedvezőtlenül befolyásolhatja a reproduktív szervek egészségét. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kiegyensúlyozott, vegyes étrend mellett kellő figyelmet fordíts a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitelére. Természetesen sok mindent be lehet vinni az egészséges táplálkozással, ám a fogantatásra való felkészülés növeli a mikrotápanyag igényt, így szükségessé válhat különböző étrend-kiegészítők alkalmazása.
Lássuk, melyek azok a tápanyagok, amelyek kiemelt szerepet játszanak a reproduktív egészséged szempontjából!
- Folsav (B9-vitamin): A folát, vagyis a folsav biológiailag aktív formája hozzájárul a normál vérképződéshez, szerepet játszik a sejtosztódásban és a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében. Hozzájárul a normál homocisztein-anyagcseréhez, a vérképzéshez és a sejtosztódáshoz.1
- D-vitamin: Szerepet játszik a sejtosztódásban. Hozzájárul a vér normál kalciumszintjének fenntartásához, az egészséges csontozat fenntartásához és az immunrendszer normál működéséhez.1
- E-vitamin: Erős antioxidáns, ami hozzájárul a sejtek oxidatív stressz-szel szembeni védelméhez.1
- Cink: A cink szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában, valamint a sejtosztódásban.1
- Szelén: Antioxidáns hatású nyomelem, hozzájárul az immunrendszer és a pajzsmirigy normál működéshez.1
- Omega-3 zsírsavak: Hozzájárulnak a normál agyműködés és a normál látás fenntartásához.1
- B6-vitamin: Hozzájárul a hormonális aktivitás szabályozásához.1
- B12-vitamin: Szerepet játszik a sejtosztódásban.1

Az Ovosicare® egy olyan étrend-kiegészítő, melynek bizonyos összetevői – cink, B6-vitamin, B12-vitamin, folsav, D-vitamin – a fentebb részletezett módon elősegítik a női termékenység javítását. Az Ovosicare® szabadalmaztatott, speciális 3,6:1 arányban tartalmaz mio-inozitolt és d-kiro-inozitolt. Az inozitolok minden sejtünk sejthártyájában megtalálhatóak. Olyan molekulák előanyagai, amik számos élettani folyamat szabályozásában működnek közre. Az ajánlott adag naponta 2 kapszula, lehetőség szerint lefekvés előtt alkalmazva.
Az Ovosicare megvásárolható a gyógyszertárakban és webshopokban is elérhető. https://hu.forhercare.com/hu/product/O46uYuYpSSqnOOE94dGEeQ-product-ovosicare-30x
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A készítmény nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Gyermekek elől elzárva tartandó! *
*Forgalmazó: Richter Gedeon Nyrt., székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21., www.gedeonrichter.com
Ovosicare® étrend-kiegészítő. Mellékhatás / nemkívánatos esemény bejelentése és a biztonságos alkalmazással összefüggő kérdés esetén elérhetőség: +36 1 505 7032; medinfo@richter.hu
Document ID: KEDP/DAFPBK, Lezárás dátuma:2025.02.28.
Forrás 1: 432/2012/ EU rendelet
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infertility
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/symptoms-causes/syc-20354317
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16083-infertility