Minden leendő édesanya arra vágyik, hogy kisbabája egészségesen jöjjön a világra. Sok cikk született már arról, hogy mit tehetünk ezért a várandósság alatt az életmódunkkal, hogyan táplálkozzunk, milyen mozgásformát végezzünk és milyen szűrővizsgálatokra kötelező és ajánlott elmennünk. Azonban már a fogantatás előtt is érdemes felkészülni a kicsi érkezésére – testileg és lelkileg egyaránt.
Az anyai szervezet egészsége
Az anyai szervezet egészségi állapota döntő fontosságú már a fogantatás sikerességét tekintve is. A várandósság alatt is igen lényeges, hogy a kismama végig jó egészségnek örvendjen. Számtalan olyan külső tényező van hatással a fogantatásra, amely ellen megpróbálunk folyamatosan védekezni. Ilyen például a stressz, ami állandóan ér bennünket. Az anyai szervezet egészségi állapota azonban mindennél többet nyom a latba.
Fontos tehát, hogy mielőtt rászánnánk magunkat életünk egyik legnagyobb feladatára, elvégeztessünk egy mindent átfogó laborvizsgálatot, amely képet ad az aktuális egészségi állapotunkról. Ebből kiderül az is, milyen ásványi anyagokból, vitaminokból van kevés a szervezetünkben, melyek szorulnak kiegészítésre.
Vérvizsgálatok a várandósság előtt – A sikeres fogantatásért
Egyetlen apró tűszúrás az egész, és máris kiderül, milyen szinten áll a szervezetünkben a D-vitamin, a vas, a folsav, a B12-vitamin. Általában ezek kiegészítésre szorulnak, és ezt jó előre tudni, hogy mire eljön az idő, megfelelő szinten legyenek. A vérvételből tájékozódhat orvosunk a vércukorszintről, a vesék és a májunk működéséről, arról, hogy van-e gyulladás a szervezetben, és az milyen fokú. Képet kap arról is, hogy milyen a zsíranyagcserénk, jól működik-e a pajzsmirigyünk, milyen állapotban vannak női hormonjaink, illetve nem áll-e fenn inzulinrezisztencia. Várandósság előtt kifejezetten fontos hogy a pajzsmirigy- és cukorértékek ellenőrizve legyenek és ha kell gyógyszeresen is állítani kell rajtuk, ugyanis ha ezek nincsenek rendben, az nehezítheti a teherbeesést, vagy akár korai vetélést is okozhat.
Ha elmúltál 35 éves, az orvosod javasolhat egy kiegészítő vizsgálatot, ami a petefészek kapacitásáról ad információt. Ez a vizsgálat az ún. AMH (Anti Müllerian Hormon) vizsgálat. Ha a vérvizsgálat eredménye megszületett, orvosodnak megfelelő képe lesz az aktuális egészségi állapotodról, így könnyebb eldönteni, szükségesek-e további vizsgálatok.
Egy másik vérvizsgálattal, az ún. TORCH teszttel feltérképezhető az is, hogy vannak-e a szervezetünkben olyan kórokozók, amelyek később, a várandósság alatt károsíthatják a magzatot. Ezek lehetnek vírusok – mint például a rubeóla, a herpes simplex vagy a cytomegalovírus, és lehetnek mikrobák – mint például a toxoplasma gondii. Ezek a kórokozók komoly problémákat okozhatnak a születendő kisbabánál. A TORCH teszt kimutatja, mely fertőzéseket vészelte már át a leendő édesanya, melyek azok, amelyektől nem kell tartani, és melyektől lehet esetleg veszélyben.
Az első trimeszterben fokozottan javasolt a folsav pótlása, mert ez jelentősen csökkenti a velőcső-záródási rendellenességek előfordulását.
Várandósság alatti vérvizsgálatok – Az anya és a magzat egészségéért
A kismama egészségi állapotát minden trimeszterben akár többször is ellenőrzik vérvizsgálatokkal. Ezek kulcsfontosságúak a várandósság sikeressége és egészsége szempontjából.
Az első trimeszterben a kötelező vérvizsgálat során vérképet, vércsoportot, vércukorszintet vizsgálnak, feltárják egyes fertőzésekkel szembeni védettségünket (ilyen pl. a Hepatitis B), és azt is kiderítik, hogy fennáll-e valamilyen akut fertőzés (pl. szifilisz). Ezen felül az első trimeszterben választható egy kombinált genetikai vizsgálat, amely ultrahang vizsgálatot és vérvételt tartalmaz. Célja, hogy a várandós kismama esetében a lehető legpontosabban kiszűrjék a Down-szindróma előfordulásának kockázatát.
A második trimeszterben esedékes vérvizsgálat során vérképet, vérszegénységet, vas-ellátottságot vizsgálnak, ellenanyag-szűrést és Rh-összeférhetetlenséget vizsgálnak. Ebben a trimeszterben történik a cukorterheléses vérvizsgálat, amellyel a terhességi cukorbetegséget szűrik.
A harmadik trimeszterben a kötelező laborvizsgálaton ugyanazokat az értékeket vizsgálják, amelyeket a második szakaszban is, csak ekkor már nincs cukorterheléses vizsgálat.
Ha a vércsoportod Rh negatív, akkor sűrűbben szükséges az ellenanyag-szintek ellenőrzése, így erre többször is sor kerül várandósságod alatt.
Hazánkban többféle olyan szűrőteszt érhető el, amelyek a méhlepényből az anya vérébe jutó DNS elemzésén alapulnak. Nem jelentenek kockázatot, hiszen anyai vérből vizsgálódnak. A három leggyakrabban előforduló kromoszóma-rendellenességet – Down-szindróma, Edwards-szindróma, Patau-szindróma – szűrik a segítségükkel. Emellett számos más kromoszómarendellenesség szűrésére is alkalmasak. A vérvételes genetikai tesztek bár drágák, de kimondottan javasoltak a 10-19. hét között, mert közel 100%-kos bizonyossággal ki tudnak szűrni számos genetikai eltérést.
A helyes életmód önmagában még sokszor kevés ahhoz, hogy a gyermekáldás sikeres lehessen. Fontos tehát, hogy ismerd az egészségi állapotod, mielőtt kisbabát vállalnál. A Gravida Optima várandósvitamin összetevőit a hazai táplálkozási szokásokhoz igazítva válogatták össze, megfelelő arányban és kiváló minőségben tartalmaz minden olyan tápanyagot, amelyre neked és a kisbabádnak szüksége lehet. A fogantatás előtt, a várandósság kilenc hónapja alatt és még a szoptatás idején is szedheted.
Kovács-Hain Zsuzsa
Lektorálta: Dr. Fekete Mihály szülész-nőgyógyász szakorvos