„A szeretet szabaddá tesz” – így hangzik Vekerdy Tamás Jól szeretni című könyvének mottója. Ebben a mondatban minden benne van, amire egy gyermeknek valójában szüksége van: szeretet és szabadság. De hogyan? Erre ad választ nekünk Vekerdy tanár úr 10 gondolata.
1. Van kapcsolat a szeretet és a megismerés között
Tény, hogy ahhoz, hogy a gyermeked támogatni tudd az élete során, fontos, hogy megismerd őt igazán. Nem feltétlenül hasonlít rád, és nem feltétlenül reagál mindenre úgy, ahogy te. Nem jó megközelítés, ha rajta akarod behozni a saját gyermekkorodból elmaradt dolgokat. Ismerd meg, ismerd ki, fogadd el őt és szeresd úgy, ahogy van.
2. Segítsd őt, és erősítsd az önbizalmát!
Felnőttként is nagyon fontos az, hogy legyen önbizalmunk, higgyünk magunkban és legyen valaki, aki hisz bennünk. Gyermekkorban ez hatványozottan igaz. A gyermeknek fokozottan szüksége van arra, hogy támogasd őt, mindig tudja, számíthat rád és arra, hogy hiszel benne. Ettől a tudattól folyamatosan erősödik az önbizalma és az önbecsülése.
3. Biztosítsd számára, hogy jól érezze magát!
Az érzelmi biztonság nagyon fontos egy gyermek számára. Minden apróság számít, még az is, amiről talán azt gondolod, nem fontos. Minél többet érinted, öleled, minél többet énekelsz, mondókázol vele, neki, annál inkább lesz képes később befogadni az érzéseket és kimutatni a sajátjait.
4. Tekintsd őt 100%-osnak
Ha a gyermeked, aki az óvodában cserfes, kedves, érdeklődő volt, iskolába megy, soha sem szabad elhinned, hogy 65 vagy 73%-os. Mindig tekintsd őt 100%-osnak! Nem szabad elhinned, hogy a képességei gyengék, azt pedig végképp nem szabad gondolnod, hogy buta a gyermeked! Tekints rá elfogultan és mindig higgy benne. Ha intőt kap azért, mert szaladgált a szünetben, akkor csak írd alá, és tedd fel a kérdést, hogy mégis mi mást csinálna szünetben… Nem az általános iskolai tanulmányi sikerei fogják eldönteni, hogy mi vagy ki válik belőle felnőtt korában.
5. Tudnia kell, hogy megvéded
A szülőség egy valódi véd- és dacszövetség a gyermekeddel. Ez a bizalom az, ami előrevetíti azt a jó kapcsolatot, amiből a gyermeked mindig tudni fogja, hogy kiállsz mellette. Bármi is történik, te légy mellette, védd meg. Még akkor is, ha abban a pillanatban nem értesz vele egyet.
6. Mindenki szokott hibázni, még a felnőttek is!
Tökéletes ember nem létezik. A gyerekedtől sem kell ezt elvárnod. Senki sem születik tévedhetetlennek. A mai társadalom azonban sajnos csak azokat fogadja el igazán, akik nem tökéletlenek. Elég jó irányba haladunk ezzel kapcsolatban, de még mindig van, mit tanulni. Segítheted a gyermeked azzal, hogy ha hibázik, nem szúrod le, hanem biztosítod arról, hogy ez emberi dolog.
7. Iskolaválasztásnál is az ő érdeke a legfontosabb
Amikor a kislányom másodikos volt a suliban, iskolát váltottunk. Úgy éreztük, hogy nincs jó helyen, másra van szüksége ahhoz, hogy igazán jól érezze magát. Vekerdy Tamás szerint ez nagyon fontos. Amikor iskolát választasz a gyermekednek, az legyen az elsődleges szempont, hogy milyen a tanár, ne pedig az, hogy milyen külön foglalkozásokat tud nyújtani az iskola. Ne is beszéljünk az iskolai konfliktusokról, amelyek nagyon megviselhetik a gyermeket. Ha úgy érzed, nincs jó helyen, váltsatok iskolát akár év közben is. Azonnal.
8. Hallgasd meg, ha panaszkodni akar!
A gyerekeknek mindig vannak sérelmeik, amelyeket vagy elmondanak, vagy magukban tartanak. Az előbbinek nagyon kell örülni, mert igencsak ritka dolog, főleg kamaszok esetében. Az, ha a gyermek panaszkodni akar a szülőnek, az a bizalom egyik jele. Hagyd hát, hogy elmondja, mi bántja, hagyd őt panaszkodni.
9. A tévé nem tesz jót! Találj ki helyette más elfoglaltságot neki!
Számos kutatás készült már arról, hogy milyen hatással van a televízió és a többi digitális eszköz a gyerekekre. Van az a kor, amikor már nem a te feladatod az, hogy elfoglaltságot találj a gyermekednek, de a te felelősséged az, hogy mire eljut ehhez az életkorhoz, mennyire lesz érdeklődő más dolgok iránt. Amíg kicsi, a kütyük használatát neked kell limitálnod. Az ezekkel töltött idő nem építi őt, és lemarad egy csomó fontos dologról.
10. Légy boldog!
Nekem nincs lelkiismeret-furdalásom, amiért néha úgy érzem, el kell engednem néha az anyaságot. Van, hogy a gyerekeim a nagyinál alszanak, ott töltenek néhány napot a szünetekben. Ezekben a napokban én is próbálok töltődni, olyan dolgokkal foglalkozni, amelyek boldoggá tesznek. Az év 355 napján úgyis anya vagyok. Ha anya boldog és kiegyensúlyozott, akkor mindenkinek jobb, hiszen nem vagyok ingerült, türelmetlen. Ja, és nem vasalok… az élet rövid!
Kovács-Hain Zsuzsa