Gondoltad volna, hogy egy diétázó férfiban és egy várandós nőben van valami közös? Gondoltad volna, hogy ugyanazzal a problémával néznek szembe mindketten? Ez a probléma a striák kialakulása…
Amikor egy kisbaba növekszik az anyukája pocakjában, olyan változásokat indít el az anyai szervezetben, amelynek leírásához egyetlen cikk kevés lenne. Az egyik legszembetűnőbb változás a pocak növekedése, ami a bőr megnyúlásával jár együtt. A striák a feszülés irányára merőlegesen alakulnak ki. A színük általában vöröses, lilás, de idővel ezüstös fehérré változnak. Az állandó hízás-fogyás spirál, a várandósság, a hirtelen testnövekedés (gyermekkorban is, illetve egy testépítő esetében) eredményezheti a csíkok megjelenését a bőrfelületen.
Nem szabad összekeverni ezeket a kis csíkokat a narancsbőrrel, nem ugyanarról van szó. Igaz, hogy a testtájak, amelyeken jellemzően megjelennek, rend szerint ugyanazok: csípő, comb, has, fenék, mellek. A cellulit a bőr alatti zsírsejtek felszaporodása, a stria a bőr megnyúlása miatt keletkezik.
Várandós nő, fogyókúrázó férfi – mindketten érintettek lehetnek
Mivel a striák a bőr megnyúlásakor keletkeznek, akkor, ha a bőr hirtelen változik, és nem tudja visszanyerni eredeti formáját, a várandós nőknél igen gyakori. Azok a férfiak is küzdenek megjelenésük ellen, akik gyors izomnövekedést szeretnének elérni.
A striák kialakulásának oka az, hogy a bőr alatti kötőszövet nem tudja követni a bőr felső rétegének növekedését, ezért megreped, sőt, el is szakadhat. De mitől lehet gyenge a kötőszövetünk? Több oka is lehet, amelyek nem attól függnek, hogy ki milyen nemű. Ha valaki mozgásszegény életmódot folytat, nem táplálkozik helyesen, kiegyensúlyozottan, valószínűleg nagyobb eséllyel lesz gyengébb a kötőszövete. Azonban előfordulhat, hogy az érintett nem tehet arról, hogy a kötőszövetei nem olyan erősek, mivel a hajlam lehet genetikus is.
Tény, hogy a nők inkább érintettek, mint a férfiak, de az erősebbik nem tagjai is küzdhetnek a striák megjelenésével. Náluk is gyakori, hogy a bőrük változik. Hízás utáni gyors fogyás, majd újbóli hízás és fogyás, vagyis a jojó-effektus őket sem kíméli. A serdülőkorú fiúk is tarthatnak tőle, hiszen az ő testük is rohamléptekben változik. Egyik nap még alacsonyak, másnap már égimeszelők. A bőrnek követnie kell ezt, de gyengébb kötőszövet esetén erre képtelen, így kialakulnak a striák. Ezeket eltüntetni nem lehet, viszont idővel halványabbak lesznek.
Hogyan lehet ellenük védekezni?
Minden esetben tartsuk be a fokozatosság elvét. Vagyis ne akarjunk gyorsabban izmot növeszteni, mint ahogy az természetesen bekövetkezne. Lassan eddzünk, hogy az izomépítés fokozatos legyen. Rengeteg krémet, testápolót lehet kapni, amelyek segítenek a bőr puhításában, rugalmasabbá teszik azt, így megakadályozhatják a striák kialakulását. Folytassunk helyes életmódot, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, hogy a kötőszövetünk erős legyen, és kibírja bőrünk esetleges változásait.
Ligeti Anna