A szoptató édesanyának sokféle vitaminra, ásványi anyagra és nyomelemre van szüksége, hiszen a szervezete nagy munkát végez. A babád a születése utáni időszakban óriási fejlődésen megy keresztül, amihez szintén elengedhetetlenek a legjobb minőségű és megfelelő arányban bejuttatott tápanyagok. Mivel ő elsősorban az anyatejből nyeri az energiáját, azzal táplálkozik, nagyon lényeges, hogy az anyatejnek milyen az összetétele. De vajon van összefüggés a táplálkozásod és az anyatej összetétele között?
Miért kiemelten fontos az egészséges táplálkozás a szoptatás alatt?
Egy újszülött kisbabának az anyatej az elsődleges tápláléka (persze vannak tápszeres babák is, de maradjunk most az anyatejes táplálásnál). A születés utáni fejlődés igen intenzív, ezért elengedhetetlen, hogy minden szükséges tápanyag megfelelő mennyiségben álljon rendelkezésre. A táplálkozásodban előtérbe kell helyezned azokat az ételeket, élelmiszereket, amelyek igazán táplálóak. Nem arra kell figyelned, mit ne egyél, hanem arra, hogy az elfogyasztott ételnek mennyire magas a tápanyagtartalma. Az étrended álljon egészséges ételekből és legyen változatos.
De vajon melyek azok az ételek, amelyek valóban táplálóak? Természetesen azok, amelyeknek magas a vitamintartalmuk, kellő mennyiségben tartalmaznak kálciumot, és más ásványi anyagokat, valamint magas a rosttartalmuk. Az olajos magvak például jó választásnak bizonyulnak, ahogy a sovány húsok, a csirkemáj és a soványabb halfélék is. A kálcium például kiemelten fontos, pótlása szükséges a normál csontozat és fogazat fenntartásához, hozzájárul a normál izomműködéshez és az emésztőenzimek normál működéséhez. Részt vesz a normál ingerületátvitelben és szerepet játszik a sejtosztódási folyamatokban és a sejtek specializációjában.1
Az anyatej²
Az anyatej egy olyan természetesfolyadék, amit az emlő tejmirigyei termelnek. Tápanyagai több forrásból származnak:
- az anyai étrendből
- az anya meglévő tápanyagraktárából
- az anya ellenanyag-termeléséből
Az anyatejben lévő fontos tápanyagoknak három csoportja van.
- Makrotápanyagok
- zsírok
- szénhidrátok
- fehérjék
- Mikrotápanyagok
- vitaminok
- ásványi anyagok
- Védő hatású anyagok
- laktoferrin
- növekedést segítő anyagok
- oligoszacharidok
- hormonok, stb.
Az anyatej összetétele nagyon egyedi dolog. Személyenként eltérő, befolyásolja a baba igénye és sok genetikai tényező is.
Befolyásolja a szoptatás gyakorisága, az, hogy esetleg koraszülött volt-e a baba, az, hogy az anya dohányzik-e, fogyaszt-e alkoholt, volt-e valamilyen fertőzése, mekkora a testtömeg-indexe, hogyan táplálkozik most, a szoptatás alatt, és hogyan táplálkozott korábban.
Vannak olyan fontos tápanyagok, amelyek koncentrációja az anyatejben attól függ, hogy milyen az anya táplálkozása, életvitele. Ilyen például a már említett kálcium. Ha nem fogyasztasz kálciumban gazdag ételekből eleget, akkor az anyatejben sem lesz belőlük elég, a babánál hiányállapot alakulhat ki.
Ide tartoznak a B-vitaminok (B1, B2, B6, B12), a kolin, a C-vitamin, az A- és a D-vitamin, a jód és a szelén. Az anya táplálkozásától függ az anyatej aminosav és zsírsav összetétele is.
Az E- és a K-vitamin, valamint a kálcium esetében részben fontos az anyai táplálkozás, főleg akkor, ha az anyánál előzőleg hiány volt ezekből.
Fontos egy komplex összetételű várandósvitamin, ami folyamatosan biztosítja ezeket a tápanyagokat a szervezetnek.
Az egészséges táplálkozás nagyon fontos tehát a szoptatás alatt is, hiszen megakadályozza, hogy kiürüljenek a tápanyagraktáraid, valamint biztosítja a babád számára a fejlődéséhez szükséges elengedhetetlen tápanyagokat.
Tarjáni Rita
forrás:
1. 432/2012/EU rendelet
2. Táplálás csecsemőkorban (gov.hu)
Document ID: KEDP/DAE9IN, Lezárás dátuma: 2023.10.18.