Óriási lépés, óriási változás egy nő életében a gyermekvállalás. Természetes, hogy a lehető legjobban akarjuk csinálni. Azonban könnyen elbizonytalanodhatsz. Mindenhol csak azt látod, milyennek kéne lenned. Ez pedig feszültséget okoz.
A reklámokból ömlik rád a mosolygós családok képe, idealizált életek példája, aminek semmi valóságalapja nincs. Ez azt eredményezi, hogy folyton azon gondolkodsz, vajon meg tudsz-e felelni a feladatnak, ami előtted áll.
BOLDOGSÁG ÉS FÉLELEM
Egy kismamánál nincs boldogabb ember, ez biztos, ugyanakkor a nagy boldogság mellett sok-sok félelemmel is szembenéz egy leendő vagy épp újdonsült édesanya. Amíg várandós vagy, tartasz a szüléstől. Érdekel, mennyire lesz fájdalmas, meddig tart majd a vajúdás (mert ugye rengeteg történetet hallunk erről is), hogy fog menni a szoptatás. Emellett a jövőbeli életed is fókuszba kerül. Vajon jól alszik majd a kisbaba? Mennyire változik meg a mindennapi életetek? Vajon tudtok majd figyelni egymásra a pároddal? Vajon elég jó anya leszel? Ez az, ami minden várandós nő, friss édesanya fejében a legnagyobb eldöntendő kérdés.
Amikor az első gyermekeddel vagy várandós sokkal gyakrabban érzel bizonytalanságot. Ezen pedig nem segít az, ha a környezetedből érkező tanácsokra, történetekre figyelsz ahelyett, hogy a saját érzéseidre koncentrálnál. Mivel saját magadban bizonytalanodsz el, egyre kevésbé osztod meg az érzéseid, mert elkezded szégyellni őket.
Ez azonban nem jó. Az érzéseidet ne szégyelld, és főleg ne nyomd el magadban. A legjobb az, ha beszélsz róluk. Akár a pároddal, az édesanyáddal vagy a védőnővel. Már az nagyon sokat segít a bizonytalanságodon, ha kibeszélheted valakivel a kételyeidet.
A kismama ebben a helyzetben nagyon sebezhető. Nagyon fontos, hogy ilyenkor egy odafigyelő, stabil háttér legyen mögötte. Ennek a háttérnek segítenie kell őt, nem pedig elítélni, vagy negatív véleménnyel még jobban súlyosbítani a helyzetet. Sok esetben ebből a kezdeti bizonytalanságból depresszió lesz. Ezt mindenképpen el kell kerülni, ezért jó, ha van valaki, aki meg tudja hallgatni a kismamát. Így lehet csak időben észrevenni, hogy probléma van, és a megfelelő lépéseket megtenni.
MIKOR KELL A PSZICHOLÓGUS SEGÍTSÉGE?
Egy bizonyos határig teljesen normális, ha vannak benned félelmek az anyasággal, a gyermekneveléssel, és ezzel az egésszel kapcsolatban. Azonban nem jó, ha ezek az érzések túlságosan föléd kerekednek. Ha nem látszik a kiút, és a szorongás már a mindennapi életedet is befolyásolja, érdemes felkeresni egy pszichológus szakembert.
AMIT FELTÉTLENÜL TUDNOD KELL
Nem kell tökéletesnek lenned! Elég csak elég jónak lenned. Minden édesanya egyedi, senki sem 100%-os. Magadhoz képest kell kihoznod magadból a legtöbbet, nem a tévéreklámok idealizált képéhez képest kell jó anyának lenned. Mindenki hibázik, és nincs olyan, hogy valaki mindig mindent jól csinál. A saját gyermeked lelki fejlődése szempontjából is kiemelkedően fontos, hogy milyen képet lát rólad. Ha folyton azt látja, hogy görcsösen ragaszkodsz ahhoz az elképzelt ideálhoz, ami szerinted a jó anya képe, akkor belőle is egy szorongó ember lehet. Ha azonban látja, hogy nem vagy mindig topon, nem vagy tökéletes, és nem mindig minden úgy van, ahogy ő szeretné, akkor azt is látja, hogy küzdeni kell, nem hullik minden az ölünkbe, és olykor tanulnunk kell a hibáinkból.
Tarjáni Rita