A toxoplazmózis (toxoplasma fertőzés), egy akut fertőzés, melyet egy Toxoplasma gondii nevű mikroszkopikus parazita okoz. Bár általában a fertőzés enyhe, tünetmentes betegséget okoz az egészséges immunrendszerű embereknél, a terhesség alatt kockázatos, mert a parazita megfertőzheti a placentát és a magzatot is.
Minél nagyobb a baba a pocakodban, annál nagyobb a toxoplasmózis fertőződésének kockázata. Az első trimeszterben 15%, a másodikban 30%, a harmadikban pedig 60% az esélye a megfertőződésnek, ha találkozol a kórokozóval. Azonban a megfertőződés az első trimeszterben a legsúlyosabb. Ha a terhesség előtt találkozol a toxoplazmózissal, akkor jobban teszed, ha vársz hat hónapot a babavárásig.
HOGYAN TERJED A TOXOPLAZMÓZIS?
A megbetegedések közel felét a nyers hús, vagy nem kellően hőkezelt, fertőzött hús fogyasztása okozza, de ugyanígy okozhatja bármilyen mosatlan zöldség, szennyezett termék, akár az ivóvíz, vagy szennyezett víz fogyasztása is. A szennyezett talajjal, macska ürülékével szennyezett alommal, vagy nyers hússal érintkezés, majd a száj, az orr, vagy a szem megérintése nagyon veszélyes lehet a várandós anyákra számára!
Se a friss fertőzés, se a hosszabb ideje fennáló fertőzés nem terjed egyik emberről a másikra, kivéve anyáról magzatra a várandósság ideje alatt bármikor, illetve fertőzött vér átömlesztésével vagy szervátültetéssel.
HOGYAN TUDOD ELKERÜLNI A TOXOPLAZMOSISSAL FERTŐZŐDJ?
HA CICÁD VAN:
- Ha mód van rá, ne te tisztítsd vagy cseréld a macskaalmot. Ez feltétlenül csökkenti a fertőzés kockázatát. Ha mégis neked kell megcsinálnod, viselj eldobható kesztyűt, és mindenképpen moss kezet alaposan. Viselj maszkot is, mert az alom felkavarásával fertőző részecskék juthatnak a levegőbe.
- Annak érdekében, hogy a cicád ne fertőződjön a toxoplazmózis vírussal, etesd bolti macskaeledellel, vagy jól megfőzött házikoszttal, de semmiképp ne nyers vagy nem kellően hőkezelt hússal.
- Tartsd bent a lakásban, így nem fog levadászni potenciálisan fertőzött zsákmányt (pl. egere vagy madarat).
- Tartsd távol a cicát a konyhapulttól és az étkezőasztaltól.
- Minden játék és simogatás után jobb, ha kezet mosol.
- Ne hozz új cicát a házhoz, ha várandós vagy és ne játssz kóbormacskákkal
ÍGY KÉSZÍTSD ELŐ BIZTONSÁGOSAN A HÚST:
- Napokkal az elkészítés előtt fagyaszd le a húst. Ez csökkenti – de nem szünteti meg – a toxoplazmózis fertőzés esélyét.
- Jól főzd vagy süsd meg a nyers húst. Ez az egyetlen módja annak, hogy az esetleg fertőzött hús fogyasztható legyen. Addig hőkezeld a húst, amíg nem marad rózsaszín a közepén.
- Kerüld a sós, pácolt vagy füstölt húsokat (pl. Genoa szalámi, pármai sonka, és prosciutto). Továbbá ne fogyassz szárított húsokat sem.
TOVÁBBI TEENDŐK:
- Ne igyál nyers tejet és ne fogyassz abból készült termékeket (sajt, joghurt, túró, stb).
- Kerüld a nem pasztőrözött tejet is és a nyers tojást. Minden nyers zöldséget és gyümölcsöt nagyon alaposan moss meg fogyasztás előtt.
- Minden eszközt, amit a főzéshez használsz alaposan moss el, legjobb, h mosogatógépben, ha az rendelkezésedre áll. A kezedet is fertőtlenítsd az eszközök alapos elmosogatása után.
- Ne érintsd meg a szád, az orrod, vagy a szemed az ételek előkészítése közben.
- Étkezés előtt mindig moss kezet (persze ez alap dolog, de ilyenkor nem árt jobban figyelni erre). Győződj meg arról is, hogy a kezeden nincsenek-e apró sebek, vágások. Ha esetleg vannak, akkor főzzön valaki más, vagy viselj kesztyűt.
- Viselj védőkesztyűt kertészkedés közben, és ne érintsd meg a kezeddel a szád, az orrod, vagy a szemed.
- Lehetőleg kerüld a játszóterek homokozóit, a macskák ugyanis nagyon kedvelik a homokot, sokszor ide ürítenek.
HONNAN TUDHATOD, HA ESETLEG TOXOPLAZMÓZISSAL FERTŐZŐDTÉL?
Vizsgálat nélkül valószínűleg nem tudod, hogy toxoplazmózissal fertőzött vagy. A betegek túlnyomó többségének nincsenek tünetei. Ha mégis vannak, akkor fájdalommentes duzzadt nyirokcsomók és más, általában enyhe tünetek jelentkezhetnek, mint például izomfájdalom, fáradtság, fejfájás, láz, és esetleg torokfájás, vagy a kiütés.
MI TÖRTÉNHET A BABÁDDAL, MIK LEHETNEK A MAGZATI FERTŐZÉSEK?
A fertőzés következményei a babára nézve lehetnek enyhék, de igen súlyosak is. A fertőzés esetén előfordulhat vetélést vagy halvaszülést is. Ha a magzatvíz azt mutatja, hogy a baba már fertőzött, vagy az ultrahang jelez, akkor valószínűleg szakorvoshoz irányítanak és beszélned kell egy genetikai tanácsadóval is az esetleges kockázatokról. Attól függően, hogy a baba mely terhességi korban jár, előfordulhat, hogy mérlegelni kell a terhesség megszakítását is.
A veleszületett toxoplazmózis hatással lehet a baba agyára, okozhat mentális és motoros fejlődési késéseket, bénulást és akár epilepsziát is. Hatással lehet más szervekre is, leggyakrabban a szemre.
Ligeti Anna