A gyermekvállalás már önmagában is egy igen felelősségteljes döntés, amely tudatos felkészülést kíván. Az, hogy milyen az életmódod, komolyan befolyásolja már a fogantatást is, nem csak a várandósság kilenc hónapját. Barva Zsófia dietetikus szakértőnkkel körüljártuk a kérdést, hogyan készülj fel a babavárásra, milyen lépésekre van szükség ahhoz, hogy a szervezeted a lehető legjobb állapotban legyen a fogantatásra.
Melyek azok a létfontosságú vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok, amelyek elengedhetetlenek a sikeres fogantatáshoz, illetve az egészséges várandóssághoz?
Azt kell, hogy mondjam, a lista hosszú, de minden tápanyag közül kiemelkedik a folsav, a folát. Az idegcső-záródási rendellenességek kialakulása már viszonylag korán, a várandósság harmadik hetétől kockázatot jelenthet. Abban az esetben, ha az anyai folátszint alacsony, a kockázat óriásira nő. Ezért azt szoktuk javasolni, hogy már a fogantatás előtt három hónappal kezdjen el a leendő kismama szedni a folsavat. Jó választás egy olyan komplex várandósvitamin, ami nagy mennyiségben tartalmaz metilfolátot, a folsav jól felszívódó formáját. A folát szerepet játszik a sejtosztódásban és a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében*, így a fogantatást követő hónapokban is nélkülözhetetlen a jelenléte. Fontos még a vas is, hiszen ez az oxigénellátás egyik nélkülözhetetlen kelléke. A vérnek vasra van szüksége ahhoz, hogy kellő mennyiségű oxigént szállíthasson. Ez a magzat fejlődéséhez elengedhetetlen. A vas hozzájárul a normál vörösvérsejt-és hemoglobin-képződéshez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez*. Ugye nem is kell hangsúlyoznom, hogy ez mennyit számít a várandósság alatt? Még a sejtosztódásban is szerepet játszik, ami az egészséges magzati fejlődés alapköve. Emellett a vasnak szerepe van a normál energiatermelő-anyagcserefolyamatokban és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.* Nem lehet elégszer elmondani, hogy a vas hatékony felszívódásához C-vitaminra is szükség van. A kismama vasszükséglete magasabb, mint normál esetben és mivel a vasraktárak feltöltése 3-6 hónap, ezért mindenképp érdemes gondolni a pótlására már a várandósság előtt.
A listából nem hagyható ki a D-vitamin sem, ami talán a legfontosabb zsírban oldódó vitamin. Magyarországon a D-vitaminhiány igen nagy számban fordul elő. Szerencsére a nyár közeledtével egyre több a napsütés, így a szervezet maga is elő tudja állítani a napsugárzást segítségül hívva. A D-vitamin a váradósság alatt nagyon lényeges, nem szabad elhanyagolni, szükség lehet pótlásra, hiszen szerepet játszik a sejtosztódásban, hozzájárul az egészséges csontozat és fogazat fenntartásához és az immunrendszer normál működéséhez.*
Mik azok a fontos lépések, amelyeket egy leendő kismamának szem előtt kell tartania?
Ideális esetben – vagyis akkor, ha a kismama-jelöltnek nincsenek káros szenvedélyei, nincsenek alapbetegségei – is fontos szem előtt tartani, hogy a szervezet egy nagy feladatra, nagy terhelésre készül. A várandósság nem sétagalopp, de végig lehet csinálni könnyen is. Az a lényeg, hogy a fogantatás előtt minél tudatosabban készüljön rá a leendő kismama. Ehhez az kell, hogy táplálkozzon kiegyensúlyozottan, adjon meg a szervezetének minden lényeges tápanyagot természetes forrásból, és alkalmazzon olyan kiegészítést, ami megfelelő arányban és minőségben tartalmazza azokat a létfontosságú vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, amelyek a fogantatás sikeréhez, a könnyebb, egészségesebb várandóssághoz kellenek. Természetes forrásból képtelenség bevinni mindent és annyit, amire szükség van, ezért kell a kiegészítés. Emellett elengedhetetlen, hogy a test jó fizikai állapotban legyen, amikor belevágunk a tervezgetésbe. Ezt kellő mennyiségű mozgással és megfelelő minőségű pihenéssel érhetjük el. Jó, ha egy kivizsgálás is történik, hogy minden problémát ki lehessen zárni, és tényleg a legjobb egészségi és fizikai állapotban lehessen elkezdeni a „babaprojektet”. Gondos tervezéssel, tudatossággal kell nekivágni ennek az útnak. Érdemes kérni a nőgyógyász és a dietetikus segítségét is.
Mennyi időre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a legjobb állapotba kerüljön?
Ismét az ideális esetet veszem alapul. Minimum három hónapra van szükség ahhoz, hogy az anyai szervezetet olyan állapotba hozzuk, hogy a lehető legnagyobb legyen az esély a fogantatás sikerességére. Ez az ez időintervallum, ami alapján kijelenthetjük, hogy mindent elkövettünk, ami tőlünk telik. Természetesen nem győzöm hangsúlyozni, hogy a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód ezeket a törekvéseket mind hátráltatja. Ha a leendő kismama nem él egészségesen, akkor ez a három hónap jóval hosszabb lehet.
Szerencsés a nyár, hiszen sokféle idénygyümölcs és idényzöldség segíti a vitaminok feltöltő munkáját.
Igen, ez az időszak a legjobb a babatervezéshez, hiszen nemcsak a vitaminok áldásos hatására lehet támaszkodni, hanem a táplálkozásunk is sokkal sokszínűbb lehet. Fogyasszunk sok rostokban is gazdag zöldséget, gyümölcsöt. Zöldségekből főleg a zöld levelesek nagyon hasznosak, de a magas C-vitamintartalmúakkal is ez a helyzet. Figyeljünk az egészséges fehérjebevitelre, sovány húsokkal és halakkal nem lehet mellé nyúlni. Sok a bogyós gyümölcs, amelyek nemcsak finomak, de magas az antioxidáns-tartalmuk is. Használjuk ki, amit a természet kínál!
Kovács-Hain Zsuzsa
*Forrás: 432/2012/EU rendelete