Előbb-utóbb minden fiatal pár életében eljön a pillanat, amikor szóba kerül a babavállalás, a családalapítás. De vajon mikor vagy a legtermékenyebb, hogyan tudod kitalálni, melyik a legkedvezőbb időpont az együttlétre, hogy minél nagyobb legyen az esély a fogantatásra?
ISMERD MEG A CIKLUSOD
Menstruációs ciklusnak nevezzük a menstruációd első napjától a következő menzesz első napjáig tartó időszakot. A hormonjaid ekkor egy olyan folyamat támogatásába kezdenek, amely segíti a teherbe esést, azaz a megtermékenyült petesejt beágyazódását.
Az átlagos női ciklus hossza 28 nap, de mivel nem vagyunk egyformák, a ciklusod lehet ennél rövidebb vagy hosszabb is. Amíg 21-35 nap között van a ciklus hossza, teljesen normálisnak tekinthető. Vannak, akik minden hónapban napra pontosan menstruálnak, 28 naponként, másoknál rendszertelen a ciklus. Ha ebbe a csoportba tartozol, akkor nagyon fontos, hogy ismerd a tested, ismerd a ciklusod tüneteit.
A NŐI CIKLUSNAK NÉGY SZAKASZA VAN:
- menstruációs szakasz
- follikuláris szakasz
- ovulációs szakasz
- luteális szakasz
A menstruációs szakasz
A ciklusod mindig a menstruáció első napján kezdődik. A vérzés csupán pár napig tart, átlagosan 4-5 nappal kell számolni. A nagy mennyiségű vér, az erős, görcsös fájdalom nem normális tünetek, ezekkel jobb, ha orvoshoz fordulsz. Kisebb görcsök még elfogadhatók, hiszen ilyenkor a méh nagyon dolgozik.
A follikuláris szakasz
A menstruációs szakasz elindulásával egyidőben megkezdődik a follikuláris fázis is. Ebben a szakaszban a tüszőérést serkentő hormon (FSH – follikulus stimuláló hormon) szintje emelkedik. Ennek következménye, hogy a tüszőben petesejtek érlelődnek. Egy-egy ciklusban mindössze 100-200 kezd el fejlődni, majd a végén csak 1-2 érik meg.
Az ovulációs szakasz
Az ösztrogén termelése felgyorsul, ennek hatására a méhnyálkahártya lassan megvastagszik. Az ösztrogénszint emelkedése a luteinizáló hormon (LH) szintjének emelkedését váltja ki. Ez a hormon felel az érett petesejt kilökődéséért – ez maga az ovuláció. Átlegos, 28 napos ciklus esetén ez kb. a 14. nap tájékán következik be.
A luteális szakasz
De mi lesz a megrepedt tüszővel, amiből kiszabadult az érett petesejt? Ebből a tüszőből lesz az ún. sárgatest, amely a cklusod végéig progeszteront termel. Ez a hormon segíti a méhnyálkahártyát abban, hogy felületén jól megtapadhasson a megtermékenyített petesejt.
A petesejt, a kilökődése után a méh felé veszi útját, de nagyon rövid életű, csak 24 óra áll rendelkezésükre a hímivarsejteknek arra, hogy megtermékenyítsék.

TUDD MEG, MIKOR VAGY TERMÉKENY!
EGY CIKLUSON BELÜL A TERMÉKENYSÉG TEKINTETÉBEN HÁROM SZAKASZT KÜLÖNÍTHETÜNK EL:
- Részben termékeny időszak: ide tartoznak a menstruáció alatti napok, a menzesz végétől az ovuláció előtti pár napig. Kicsi az esélye a fogamzásnak, de előfordulhat.
- Termékeny időszak: ezek a napok a peteérés körüli napok, ekkor a legnagyobb az esély arra, hogy teherbe ess.
- Terméketlen időszak: a peteérés utáni időszak, kb. a harmadik naptól a következő menstruációig tart. A teherbe esés kizárt, hiszen a sárgatesthormon megakadályozza, hogy újabb petesejt érjen be.
ÍGY SZÁMÍTHATOD KI A PETEÉRÉS IDŐSZAKÁT
Ébredési hőmérséklet mérésével
A ciklusod luteális szakaszában sárgatesthormon termelődik, ami enyhe hőmérséklet-emelkedéssel jár együtt. Ez azt jelenti, hogy megtörtént a peteérés, így ebben a ciklusban nem lesz újabb. A leginkább termékeny napok a legmagasabb testhő elérése előtt van, úgy 3 nappal.
Ahhoz, hogy a testhőd alapján ki tudd számolni, meg tudd jósolni, hogy mikor a legvalószínűbb a fogamzás, néhány hónapig érdemes feljegyezned a hőmérsékleted, ugyanabban az időpontban, és ugyanott mérve.
A változó méhnyaknyákból
Bizonyára te is megfigyelted már, hogy miután lezajlik a menstruációd, a hüvelyváladék megváltozik. A tüszőhormon hatására ugyanis egyre nő a mennyisége, nyúlósabbá, hígabbá válik, így a hímivarsejtek számára könnyebben lesz átjárható.
Ovulációs teszttel
Ezek a tesztek a vizeletedből mutatják ki a luteinizáló hormon (sárgatest-serkentő hormon) szintjét. Ha a teszt pozitív, akkor az ovuláció hamarosan, 24-36 óra elteltével bekövetkezik.
Naptármódszerrel
Ehhez fontos, hogy fél-egy évig folyamatosan feljegyezd, mikor jön meg a menstruációd. Ebből láthatod, hogy átlagosan hány napos a ciklusod. Akkor is, ha általában rendszeres a menstruációd, előfordulhatnak rövidebb és hosszabb ciklusok is, így ez a módszer kissé bizonytalan. Ha egy átlagos, 28 napos ciklust veszünk alapul, a peteérés kb. két héttel előzi meg a következő menstruációt.
Legkönnyebben úgy kapod meg a termékeny időszakod idejét, ha a legrövidebb ciklusod napjainak számából kivonsz 18-at, a leghosszabb ciklusod napjaiból pedig 11-et. Ez egy 28 napos ciklus esetén a ciklus 10-17. napjai közé tehető.
Az ovulációs kalkulátorok általában ezt a módszert követik, ezt veszik alapul. Akkor tudod jól használni ezeket, ha feljegyezted, mely hónapban mikor jött meg a vérzésed.
A SIKERES FOGANTATÁS KULCSA – ISMERD ÖNMAGAD, ÉS A TESTED JELZÉSEIT!
Először is, ne stresszeljetek, ha elsőre nem jön össze a baba! Fontos, hogy testileg és lelkileg is felkészüljetek a nagy utazásra, a kalandra, ami rátok vár. Válassz jól terhesvitamint! Olyanra lesz szükséged, ami már a tervezgetés fázisában, azaz a fogantatás előtt segít szervezeted megnövekedett tápanyagigényének pótlásában. A Gravida Optima várandósvitamin egészen a szoptatás végéig szedhető.
Engedjétek el magatokat, és szeretkezzetek rendszeresen, de ne görcsösen. Amikor a tested a legmegfelelőbb állapotban lesz, a fogantatás sikeres lesz. Az azonban elengedhetetlen, hogy ismerd a saját tested működését, hiszen a legoptimálisabb időpontot is csak te tudod meghatározni.
Kovács-Hain Zsuzsa