A stressz – főleg az elhúzódó stressz – nem igazán tesz jót a szervezetünknek. Hatására kortizol termelődik, aminek ha magas a szintje, problémád lehet a vérnyomással, a szív- és érrendszerrel is. Azt már régóta tudjuk, hogy a baba sok mindent érez az anyaméhben. Kíváncsiak voltunk arra, hogy a stressz mennyire befolyásolja a fejlődését és a későbbi életét. A kérdésről Vida Ágnes babapszichológussal beszélgettünk.
Mennyire van hatással az anya által megélt stressz a fejlődő magzatra? Honnan tudja a baba, hogy mit érzünk?
A várandósság egy csodás állapot, de nem mindig békés, sokszor kerülhetünk olyan élethelyzetbe, amikor nagyobb a feszültség a kelleténél. Előfordulhatnak munkahelyi problémák, traumák, tragédiák a családban, amelyeket mindannyian másképp tudunk feldolgozni. A magzat ezt ugyanúgy megérzi, ahogy az édesanyja szívdobogását is érzékeli. A stressz hatására kortizol termelődik, aminek van egy különleges, kesernyés íze, ami a méhlepényen keresztül jut el hozzá, ezt érzi a baba a méhben. Érdekesség, hogy születés után ennek hormonnak a szagát érzékeli, ahogyan az édesanya szívverésének ritmusából is tudja, hogy valami épp nincs rendben. Ez nagyjából kétéves korig tart. A baba már a méhben is pontosan tudja, mikor van az anyukájának rossz kedve, de azt is, ha vidám. Ezek az első tapasztalatai az érzelmekről, ez számára tanulás, egy folyamat, ami nagyon fontos. Ez a képesség a túléléshez szükséges, hiszen a baba a biztonságra törekszik. Ha stresszben van az anya, akkor pedig valami baj van.
Mi történik, ha a stressz állandósul a várandósság alatt? Tényleg komoly hatással van ez a baba további életére?
Igazából ez egy félreértés, hiszen olyan valójában nincs, hogy állandóan stresszben vagyunk. Felnőtt korára mindenki megtanulja valahogy oldani a feszültséget. Természetesen olyan előfordulhat, hogy valaki tartósan él át stresszhelyzeteket, hiszen sokszor visszük magunkkal a problémáinkat. De minden feszültségnek van feloldása. A baba számára ez fontos tanulási folyamat, hogy anya képes lenyugtatni magát. Az egyéni stresszkezelésünkön múlik, hogy ő hogyan tanulja meg kezelni majd a feszültséget. Ha valaki várandós, és a stressz tartós az életében, sok a probléma, akkor dolgozni kell rajta.
Mit tehetünk, hogy enyhüljön a stressz?
Mindenki maga találja meg azt, amitől a feszültség enyhülni fog. Van, akinek a sport, a jóga, másoknak a zenehallgatás vagy az olvasás jelenthet feloldást. Persze előfordulhat, hogy ez valakinek lassabban megy, de ezt a baba érdekében komolyan kell venni. Segíthet egy olyan várandósvitamin, ami tartalmaz magnéziumot is. A magnézium ugyanis segíti az ellazulást.
A babára kihathat negatívan, ha az anya szervezetében magasabb a kortizol szintje?
A babának is lehet magasabb a kortizolszintje, de ez elméletileg igaz. Semmilyen tudományos kutatás nem támasztja alá, hogy így van. Az emberek nagyon jól alkalmazkodnak, példa erre a második világháború Londonja, ahol a bombázások mindennaposak voltak. Az emberek átvészelték ezeket az alkalmakat az óvóhelyeken, és boldogabban jöttek fel onnan, folytatva az életüket. Alkalmazkodtak, és azért voltak boldogok, hogy túléltek egy újabb csapást. A stresszt fel tudjuk dolgozni. Nem kell attól tartani, hogy a baba kortizolszintje állandóan magas. Ha tartósan magasabb a kortizol, akkor a baba ingerlékenyebb, érzékenyebb lehet. Egy kisebb stresszhelyzet is jobban megviseli.
Kovács-Hain Zsuzsa
Ki vagyok én? Jó anya vagyok? Jól csinálom?
– merül fel gyakran az anyákban. Néha ki is mondja a kérdést,
máskor csak a szemében kanyarog a kérdőjel.
Miért kérdezzük ezt? Miért fontos, hogy elég jók vagyunk-e? Miért leszünk bizonytalanok, ha más másként csinálja, másként tudja, másként érzi? Ha neki könnyebben megy? Miért neurotikusak, túlaggódók a mai anyák?
Miért érzik úgy, hogy folyamatosan bizonyítaniuk kell a különféle
szerepeikben: anyaként, társként, szeretőként, munkaerőként?
Miért nem tudnak felhőtlenek lenni?
Miért csupa kérdőjel számukra az anyaság?
Miért nem tudjuk az élet természetes részeként kezelni?
Miért nem érezzük az anyai ösztönt?
– ezeket a kérdéseket teszi fel és válaszolja meg az
Anyapszichológia című könyv, ami 2014-ben az Év Ismeretterjesztő
könyve lett és egymást követő öt évben lett bestseller.