A szoptatás lehetősége valódi ajándék. Anyának és babának is jó, nemcsak az egészséges fejlődés, hanem a lelki kapcsolódás miatt is. A legtöbb helyről azt halljuk, az a legjobb a babának, ha legalább 6 hónapos koráig csak anyatejet kap. Igen ám, de mi a helyzet akkor, ha kevés az anyatej?
A várandósságom alatt és azután is rengeteg tanácsot kaptam a szoptatással kapcsolatban. Anyukám, anyósom, a védőnő, a gyermekorvos, a nőgyógyászom, a barátnőim, a nagymamám és az ő barátnői mind-mind megosztották velem tapasztalataikat. A kérdés már „csak” az volt, kinek higgyek? Az akkor még meg sem fordult a fejemben, hogy a szoptatásra ne úgy tekintsek, mint valami tudományos dologra, hanem a babámra és magamra figyeljek először, utána kezdhetem feldolgozni az ezer meg ezer tanácsot. Az nyilvánvalóvá vált számomra, hogy nem hihetek mindenkinek, sőt a szakirodalom is néha ellentmondásosnak bizonyult. Szülés után már két hónap is eltelt tele kétellyel, szorongással, sajnos némi megvetéssel („Miért nem szoptatsz már rendesen? Hát nem látod, hogy nem hízik ez a gyerek? típusú kérdésekkel), mire a kérdés megoldódni látszott, és a lányom szopizni kezdett.
Elkezdtem neten utánanézni a dolognak, és rengeteg, bennem is kavargó gondolatra bukkantam. Persze ezek mindegyike tévhit, amit sajnos nemigen tudott cáfolni senki, mert még nagyobb sületlenségeket tanácsoltak.
Tévhit 1. Nem jó a tejem
Minden anya teje úgy jó, ahogy van. A babád nem azért nem szopizik, mert nem jó a tejed, valószínűleg máshol kell keresni a problémát (pl. a helyes mellretételnél – a védőnőd biztosan segít). Persze a tej ízére kihathat az anya táplálkozása, és összefügghet a baba hasfájásával is, ha az anya puffasztó ételeket (pl. karfiolt, káposztát, hüvelyeseket) fogyaszt. A kiegyensúlyozott, változatos anyai táplálkozás nagyon fontos. A többszörösen telítetlen zsírsavak fogyasztása nagyon jót tesz. Az Omega-3 zsírsavak fogyasztása elengedhetetlen.
Tévhit 2. Az idegesség átmegy az anyatejbe, és a baba is „ideges”, zaklatott lesz
Ha a baba zaklatott, az biztos nem az anyatejtől van. Az idegességed átragadhat rá, de ez azért van, mert a kisbabák szenzorai nagyon érzékenyek, és minden érzelem kihat rájuk. Így az idegesség is. Biztos megfigyelted már, hogy amikor ideges vagy, ő akkor is nyugtalanabb vagy nyűgösebb a szokásosnál, ha épp nem szoptatod.
Tévhit 3. Menstruáció alatt nem szabad szoptatni
Olyan, hogy nem szabad szoptatni, nem létezik! Ennek ellenére bizonyára tapasztad, hogy ha menstruálsz, a babád kicsit másképp viselkedik szoptatáskor. Persze ez is egy általánosítás, nem mindenkire igaz. Menzesz idején általában kissé csökken az anyatej mennyisége, és az íze is megváltozhat. Ekkor nem az a megoldás, hogy pótolni kezded az anyatejet, hanem az, hogy gyakrabban helyezed mellre a babád.
Tévhit 4. A hosszú ideig tartó szoptatás fogszuvasodáshoz vezethet
Épp ellenkezőleg! Az anyatej kálciumot és foszfort épít a fogzománcba, gátolja a streptococcus szaporodását, baktériumölő hatású. A fogszuvasodásért felelős baktérium jól szaporodik alacsony pH-értéken, de az anyatej nem csökkenti a száj pH-ját.
Tévhit 5. Öt hónapos korban el kell kezdeni a hozzátáplálást, mert a baba hozott vitamin- és ásványi anyag-tartalékai elfogynak, az anyatej pedig ilyenkor már nem tartalmaz megfelelő mennyiségű tápanyagot
A hozzátáplálást inkább 6 hónapos kortól érdemes kezdeni. A baba magától is „jelzi”, hogy mikor készült fel a szilárd táplálékra. Ha érett már, arra a nagyon gyakori szopási igényből, a szinte csillapíthatatlan, állandó éhségből következtethetsz. A szilárd táplálásra érett baba már stabilan tud ülni, van már egy-két foga. Az anyatejben lévő alacsony mennyiségű vas 6 hós kor után már kiegészítést igényel, ezért érdemes a féléves kort előirányozni a hozzátáplálás tekintetében. Az anyatejben minden megvan, amire a babának szüksége van a hozzátáplálás mellett.
Neked milyen tapasztalataid vannak, esetleg van valamilyen félelmed a szoptatással kapcsolatban? Oszd meg velünk!
Kovács-Hain Zsuzsanna