A tél mindig megvisel, hiszen sokkal kevesebb a napsütés, hideg van, és idén a szél is sokkal többet fújt, rengeteg eső esett. Ebben az időszakban nagyon nehéz megőrizni az egészségünket, elkerülni a betegségeket, mivel és csökken a szervezetünk ellenállóképessége is. Várandósság alatt ennek még nagyobb a jelentősége. Nézzük, milyen tápanyagokkal töltsd fel a kiürült raktáraidat még a tavasz előtt.
Most az első és egyben legfontosabb vitamin a
D-VITAMIN
Kutatások azt mutatják, hogy tél végére egészen alacsony szintre csökken a szervezetben a D-vitamin szintje. Ez a vitamin azonban elengedhetetlen az egészséged megőrzéséhez, hiszen hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, szerepet játszik a sejtosztódásban, hozzájárul az egészséges csontozat és a normál fogazat fenntartásához, ezenkívül a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához.1 Várandósság alatt 2000 NE/nap a javasolt beviteli mennyiség.
Mivel a szervezetben napfény hatására termelődik, a téli időszakban igen nehéz természetesen pótolni. Fedezheted néhány élelmiszer segítségével, de jó, ha kiegészíted egy jól megválasztott terhesvitaminnal, ami a D-vitamin mellett más elengedhetetlen tápanyagokat is tartalmaz. D-vitaminban gazdagok a hidegen sajtolt növényi olajok, például a tökmagolaj vagy a lenmagolaj. Fogyassz belőlük minél többet! A halfélék is remek források lehetnek, például a lazac vagy a tonhal, de egy szardíniakonzerv is nagyon jó választás.
Ugyanígy nagyon fontos a
C-VITAMIN
Az évnek abban az időszakában, amikor sok-sok finom nyers gyümölcs és zöldség érhető el a piacokon, sokkal könnyebb biztosítani a szervezet C-vitamin szükségletét. Ilyenkor télen, a megnövekedett igény kiegészítésére táplálék-kiegészítőt is érdemes igénybe venned. Szintén jó forrás a kismamavitamin. A C-vitamin – akárcsak a D-vitamin – hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, 1 ezért a tél utolsó időszakában nagyon fontos vitamin. Ugyanakkor a C-vitamin hozzájárul a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokhoz, az idegrendszer normál működéséhez és a sejtek oxidatív stressz-szel szembeni védelméhez.1 Kismamaként azért is jó szolgálatot tesz, mert hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez és fokozza a vas felszívódását is1. C-vitaminban gazdag élelmiszer a savanyúkáposzta. Ebből fogyassz sokat, ha szereted, mert segít a kiegészítésben. A lenmagolaj és a mogyoróolaj szintén jó források. A C-vitamin szükségleted várandósan és a szoptatás időszakában 80-120 mg/nap.
A B-vitaminok szintén elengedhetetlenek ahhoz, hogy a tél végi időszakot egészségben tölthesd.
Ezek a vízben oldódó vitaminok a vékonybélben szívódnak fel, változatos táplálkozással, és jól megválasztott étrend-kiegészítővel juttathatod a szervezetedbe.
B6-VITAMIN
A teljes kiőrlésű pékárukban, halakban, burgonyában, banánban, földimogyoróban és borsóban találsz belőle nagyobb mennyiséget. A tökmagolaj is kiváló B6-vitaminforrás. A B6-vitamin – amellett, hogy hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez – részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban, hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, a normál vörösvérsejt-képződéshez, és a kifáradás csökkentéséhez.1
B12-VITAMIN
Ez a vitamin akkor különösen fontos, ha vegetáriánus vagy vegán étrendet folytatsz, növényi eredetű élelmiszerekben a B-12 vitamin ugyanis nem található meg. A B12-vitamin a májban, húsban, a heringben, tőkehalban van nagyobb mennyiségben, de kisebb mértékben a tojás és a tejtermékek is tartalmazzák. Nagyon fontos vitaminról van szó, mert a hiánya vérszegénységhez, fáradékonysághoz vezethet. A B12-vitamin szintén hozzájárul az immunrendszer, valamint az idegrendszer normál működéséhez, a normál vörösvérsejt képződéséhez, sőt még a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez is. Várandósság idején elengedhetetlen szerepet játszik a sejtosztódásban.1
Lássuk, milyen fontos nyomelemek és ásványi anyagok vigyáznak még az immunrendszeredre.
SZELÉN
Elengedhetetlen nyomelem, amely a szervezetben kulcsfontosságú folyamatok működésében vesz részt. Hozzájárul az immunrendszer és a pajzsmirigy normál működéséhez, továbbá a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.1 Szelénben gazdag zöldségek és gyümölcsök: brokkoli, spenót, bab, káposzta, szójabab, spárga, fekete bab, gombafélék, banán, grapefruit, szőlő, kiwi, citrom, sárgadinnye, mangó, szeder, narancs.
CINK
Nagy szerepe van a cinknek a várandósság időszakában, mivel nemcsak az anya, hanem a magzat számára is nélkülözhetetlen. Ha még a családalapításon gondolkodtok, jó, ha tudod, hogy szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában.1 Számos fizikai folyamatban vesz részt: a normál sav-bázis egyensúly fenntartásában, a normál szénhidrát-anyagcserében, a makrotápanyagok normál anyagcseréjében.1 Hozzájárul a normál csontozat, valamint a haj, a bőr és a köröm normál állapotának fenntartásához.1 Az egyik olyan mikroelem, amely az immunrendszer normál működése mellett a normál látás fenntartásához is hozzájárul. Cinkben gazdag ételek: vörös húsok, például: marhahús, pulykahús, búzacsíra, zabpehely és kukorica, dió, bab, szója, brazil dió, tejtermékek és tojás.
RÉZ
Meghatározó fontossággal bír minden szervezet számára, mivel részt vesz a normál vasszállításban.1
A vas pedig hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez és a szervezetben részt vesz a normál oxigénszállításban.1 A rézhiány többletmunkát jelent a szívnek, amennyiben nem elégséges mennyiségű réz van a szervezetedben, könnyen fáradékonnyá válhatsz. A várandósság során fokozott mennyiségben van rá szükség. A réz részt vesz a kötőszövetek normál állapotának fenntartásában, hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, a haj és a bőr pigmentációjához, a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, az immunrendszer normál működéséhez.1 Rézben gazdag a dió, a mandula, a kesudió, a mogyoró, a fenyőmag vagy a pisztácia.
A jól megválasztott terhesvitaminnal ezek a tápanyagok megfelelő arányban és minőségben jutnak a szervezetedbe, támogatva a te egészségedet, illetve kisbabád egészséges fejlődését is.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás:
- 432/2012/ EU rendelete
https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/
Document ID: KEDP/DAFDJ6, Lezárás dátuma: 2024.02.26.