Két gyermekem van, és mindig a pozitív nevelés elveit vallottam. Akkor is alkalmaztam már, amikor még nem olvastam róla. Rájöttem, hogy a gyermekeim sokkal jobban motiválhatók akkor, ha megölelem őket és megbeszélhetjük, mi volt a probléma.
Sokszor szembesültem a környezetemben azzal, hogy a gyermekek ellenszegülését a szülők agresszióval próbálták kezelni. Vagy kiabáltak, vagy sarokba ültették a gyereket, sőt, esetleg ki is kapott a csemete. Az én tapasztalatom az, hogy a gyerekek ilyenkor bezárnak, és nem engednek magukhoz közel senkit. Így sokkal nehezebb dolga van a szülőnek, hiszen a dacot és az elutasítást is fel kell oldania.
Én is éreztem sokszor, hogy egy-egy hiszti során legszívesebben kiabálnék, hogy azonnal hagyja abba, rakjon rendet, és legyen végre csend. Ilyenkor a legkevésbé sem az jut az ember eszébe, hogy hú, de megölelné a gyerkőcöt. Ám ez a felfogás nem vezet sehova.
Az ölelés fontosabb, mint hinnéd
Tudom, hogy nagyon nehéz dolog azt kérdezni a gyerekedtől „Szeretnéd, hogy most átöleljelek?”, amikor épp hisztizik, toporzékol, olyasmit tesz, ami neked már nem fér bele. Hidd el, sokkal jobb, sokkal többet érsz el, mint a negatív kicsengésű reakciókkal.
De vajon miért tesz olyan jót az ölelés?
Mindenek előtt tisztázd magadban azt a fontos dolgot, ami segít megalapozni, hogy a kétes helyzetekben is fel tudd ajánlani az ölelést. Ez a dolog mégpedig az, hogy attól, hogy a gyermeked hibázott, nem lesz más ember. Mindenki hibázik, még a felnőttek is.
„A kislányom, Réka sokszor hisztivel próbálja megoldani a helyzetet – meséli Erika. A boltban, a bölcsiben és otthon is sokat hisztizik. A férjem azon az állásponton van, hogy azzal, hogy ilyenkor megölelem, elkényeztetem, és nem lesz semmi eredménye a nevelésemnek. Én kicsit másképp gondolom ezt. Úgy érzem, számomra is sokszor megoldás egy stresszes helyzetben az, ha valaki megölel, ezért gondolom, hogy hosszú távon Rékánál is célravezető lesz.”
Tudnod kell, hogy előfordulhat, hogy a rossz viselkedéssel a gyermeked közölni akar valamit. Lehet, hogy nem tudott elmondani valami fontosat, ami nyomasztja, zavarja, vagy fél tőle. Lehet, hogy nem tud róla beszélni, ezért az érintés és az ölelés segíthet feloldani a benne lévő feszültséget.
„Több hiszti, ajtócsapkodás és toporzékolás után jöttünk rá, hogy a kisfiunk, Geri, közölni akar velünk valami fontosat, amit nem akart elmondani, de folyton nyomasztotta – mondja Gréta. Ahhoz, hogy ehhez közelebb kerüljünk, pszichológus segítségét kértük. Kiderült, hogy Geri nem szeret tőlünk távol lenni, nem érzi ott jól magát nélkülünk. Ezért volt a sok ellenállás, tagadás. Eleinte rosszul kezeltük a dolgot a férjemmel, de most már jó úton járunk. Ha újra előjön ez a viselkedés, csak halk szavakkal, öleléssel közelítünk Gerihez.”
Az is lehet, hogy elégedetlen önmagával, ezért nem érzi úgy, hogy kedvességet érdemelne, Ezért nem viselkedik úgy, hogy kedvesek legyünk vele. Azzal, hogy te dühös leszel rá, visszaigazolod számára, hogy jól gondolta, nem érdemli meg azt, hogy kedves legyen vele az anyukája. Ez egy folyamatot indít el, amit megállíthatsz azzal, ha megöleled őt. Ebből amúgy is sokkal többet tanul, mint a büntetés okozta szégyenből.
„Dávid, a kisfiam, igen visszahúzódó típus, ugyanakkor maximalista, és sosem elégedett a teljesítményével. Emiatt sokszor elutasít és ezt nagyon nehezen tudom kezelni – meséli Anna. Sajnos előfordult, hogy nagyon dühös lettem a viselkedése miatt, és szobafogságot kapott, és hasonlók. De rájöttem, hogy ez nem vezet sehova, csak még jobban bezárkózik. Taktikát váltottam, amin ő is nagyon meglepődött. Amikor kiborul, jövök az öleléssel, és ilyenkor hamar megnyugszik. Jó módszer, ami az én fiamnál célravezető.”
Ha közeledsz hozzá, könnyebben megtudhatod, mi okozza a problémáját. Ha látja, hogy nem méregből akarod megoldani a helyzetet, ő is nyitottabb lesz. Az erős kapcsolat biztonságot ad a gyermekednek, ettől érzi úgy, hogy mögötte állsz, óvod őt. Ez a későbbi kapcsolatotokra is rendkívül jó hatással lesz, hiszen minden rossz pillanatban tudni fogja, hogy rád számíthat, hozzád fordulhat.
„Világ életemben a gyermekeimért éltem. Soha nem éltem vissza azzal, hogy én vagyok a szülő – meséli Etelka. Ahogy nagymama lettem, boldogan figyeltem, ahogy az unokám cseperedik, és a lányom is hasonlóképpen kezeli a hisztiket, mint régebben én. Soha nem kiabál, mindig kedvességgel igyekszik kezelni az amúgy nehéz helyzetet. Büszke vagyok arra, hogy ez a nevelési módszer ilyen jól működött, hogy még tovább is tudtam adni a felfogást.”
Az ölelés nemcsak a gyermekednek nagyon fontos, hanem neked is. Vannak napok, amikor minden kicsit nehezebb, és mi magunk is gyengébbek vagyunk, mint szoktunk. Ilyenkor nagyon jót tesz az érintés, az ölelés, a gyermeked közelsége. Ugyanilyen hatással van rá is. Az ölelés feltétel nélküli szeretetre tanítja, olyanra, amilyet te is érzel iránta.
Azzal, hogy megöleled abban a pillanatban is, amikor olyat tesz, ami nem szép, azzal arról biztosítod, hogy nem kell félnie.
„Nálunk nem az ölelés, inkább a beszélgetés vált be olyankor, amikor Anita, a kislányunk csúnyán viselkedett – meséli Flóra. Nem egyszerű dolog egy gyereket szóra bírni két toporzékolás közt, és a türelemnek is híján van ilyenkor az ember. Ám, ha kitartunk, minden jól alakul, mert ő biztonságban kezdi érezni magát.”
A megoldás tehát akkor, ha minden kicsit kicsúszik a kezedből, és a gyereked nem úgy viselkedik, ahogy azt elvárnád tőle, öleld meg, és ajánld fel neki, hogy beszéljétek meg a történteket. El kell fogadnod azt is, hogy ha nem akarja, és elutasít. Ezzel számolnod kell, főleg akkor, ha kamaszt nevelsz. Ennek ellenére minden esetben ajánld fel az ölelést, és próbálj megnyugodni.
Tarjáni Rita