Kilenc hónap változás. Talán így lehet legegyszerűbben összefoglalni mindazt, ami a várandósság során a női testtel történik. Folyamatosan alakul az újabb és újabb igényekhez, feladatokhoz, kihívásokhoz. A belső szervek helye megváltozik, a has komoly növekedésen megy keresztül, még a testben keringő vér mennyisége is változik. A súly pedig… csak megy felfelé, csak vándorol. A szülés után az egyik legnagyobb cél és egyben legnagyobb kihívás egy édesanya számára az, hogy a teste visszaalakuljon a szülés előtti formájára. De vajon mit és hogyan lehet sportolni, mozogni a szülés után? Mi javasolt és mi nem?
A közel egy évig tartó folyamat, amelyen átmegy egy anya, sokszor nehéz, hiszen fájdalom, rosszullétek tarkíthatják. Emellett a felszedett kilók miatt is érezheti magát rosszul a kismama. Mivel a test alapjaiban változik meg, nem lehet elvárni, hogy a szülés utáni napon már ugyanúgy nézz ki, mint amikor a kisbabád még csak egy gondolat volt. A testednek, a szerveidnek időre van szükségük ahhoz, hogy visszarendeződjenek eredeti állapotukba. Ezen idő alatt is azonban érdemes valamilyen kellemes és hasznos mozgásformát választanod.
MIT KELL FIGYELEMBE VENNED A VÁLASZTÁSNÁL?
Minden szülés és minden édesanya más és más. Így nem biztos, hogy ami bejött a barátnődnek, az neked is alkalmas mozgásforma lesz a szülésed után. Figyelembe kell venned tehát, hogy császármetszéssel szültél-e, hány kiló szaladt fel rád a várandósság alatt, volt-e valamilyen egészségügyi problémád (pl. terhességi diabétesz, magas vérnyomás, visszér, székrekedés, aranyér, stb.). Figyelembe kell venned azt is, hogy szoptatsz-e, és azt is, hogy a szülés óta mennyi idő telt el. Az első hat hét a pihenésé legyen! Az orvosod is ennek elmúltával rendel vissza kontrollvizsgálatra. Ebben az időszakban jót tesz, ha kicsit sétálgatsz a kisbabáddal, de az intenzívebb sport még várhat. Természetesen a későbbi választást befolyásolja az is, hogy mennyire éltél azelőtt sportos életet. Ha a mozgás mindig is az életed része volt, akkor hamarabb kezdhetsz el a szülés után is aktívabb életet élni.
CSÁSZÁRMETSZÉS ESETÉN
Ha valamiért császármetszéssel szültél, a felépülés kicsit lassúbb és nehezebb, mint természetes szülés után. A császár azzal jár, hogy nem választhatsz olyan mozgást, ami megviselheti a hasfalat, a hasizmokat, hiszen vigyáznod kell a műtéti hegre.
TERMÉSZETES SZÜLÉS UTÁN
Ilyenkor is nagyon kell vigyáznod a regenerálódás első hat hetében. Annak ellenére, hogy nem történt műtéti beavatkozás, előfordulhat, hogy gátmetszésre került sor, és figyelned kell a varratok épségére, vagy átmeneti inkontinenciával kell szembenézned.
Mindkét esetben érdemes kikérni és megfogadni a nőgyógyász szakorvos tanácsát a sporttal kapcsolatban. Ha ő úgy találja, minden rendben, akkor lassan elkezdheted felépíteni a szülés utáni mozgásod. Ne feledd, most hosszabb idő telt el úgy, hogy nem volt olyan intenzív sport az életedben, a tested óriási feladaton van túl, nagy megpróbáltatáson ment keresztül. Adj időt, hogy hozzászokjon ahhoz a terheléshez, amit elképzeltél. Nem megy egyik napról a másikra. Muszáj, hogy szüneteket is tarts, és figyeld a tested.
AZ ELSŐ LÉPÉSEK
Mindenképp érdemes felmérned, milyen állapotban van a szervezeted, a tested. Ehhez – ha lehet – kérd szakember segítségét.
Ne akarj azonnal hasizomgyakorlatokat végezni, mert ettől még nem fog visszamenni a hasad, viszont kárt tehetsz az érzékenyebb területekben. Először érdemesebb lassan, komótosan alacsony intenzitású aerob jellegű mozgással kezdeni. Ez olyan sportokat jelent, amelyeknél szervezetünk az energiát a zsírsejtek elégetéséből nyeri, nem pedig az izmokból. Ilyenek például a gyaloglás, a lassú futás, a kocogás, a lassú biciklizés, az úszás.
HOGYAN TOVÁBB?
Ezt a tested dönti el. Ha már orvosilag is minden szempontból zöld utat kaptál, akkor a saját tempódban továbbmehetsz a megkezdett úton. Folytathatod magasabb intenzitású aerob mozgásokkal, például gyorsabb futás, spinning is szóba jöhet. A kulcs az, hogy érezd jól magad közben. A mozgás örömforrás, endorfint szabadít fel.
Fontos, hogy ha minden rendeződött odabent, különös figyelmet fordíts a medencefenék izmainak edzésére is. Végezz el egy intimtorna-tanfolyamot, ahol segítenek abban, hogy ezeket a gyakorlatokat helyesen végezd.
Tarjáni Rita