Amikor egy nő gyermeket vár, képes megfeledkezni arról, milyen fontos továbbra is betartani az egészséges életmódot. Sokan, ahogy megtudják, hogy kisbabát várnak, képesek azonnal kettő helyett enni. Azt gondolják, a várandósság alatt szabad csak úgy nassolni, és annyit enni, amennyit akarnak. Ám ez nem így van, kontroll alatt kell tartani a testsúlyt, hogy az anya és a baba egészsége ne kerülhessen veszélybe.
Tudnod kell, hogy bizonyos mértékű hízás kikerülhetetlen és természetes a várandósság alatt, hiszen a plusz kilók nem (csak) zsírból rakódnak rád. A súlytöbbletet a fejlődő magzat, a magzatvíz súlya, a méhlepény, a növekvő méh, az emlők gyarapodó súlya, a több vér és a szervezetben felhalmozódó víz határozza meg. A tested folyamatosan változik és alkalmazkodik a várandóssághoz, a növekvő testsúlyhoz. Emiatt növekszik az izomtömeged is, ami szintén egy-két plusz kilóval jár.
A várandósság előtti súly is fontos
A várandósság előtti súlytól is függ az, hogy mennyit érdemes híznod a babavárás alatt. Ha súlyfelesleggel küzdöttél, más az ajánlás, mint akkor, ha optimális súllyal indultál neki a várandós hónapoknak. A széles körben elfogadott súlygyarapodást meghatározza a kismama testtömeg-indexe (vagyis a BMI). Ha vékony a testalkatod, és a BMI-d kevesebb, mint 18,5, akkor az ideális hízás 12-18 kiló között van. Normál testalkatúnak számítasz, ha a BMI-d 18,5-24,9 közötti. Ebben az esetben a javasolt hízás 11-16 kiló. Ha a testtömeg-indexed 25 felett, de 30 alatt van, akkor enyhe túlsúllyal küzdesz, így a javasolt hízásod várandósság alatt 7-11 kg. Ha azonban jelentős a túlsúlyod, vagyis a BMI-d 30 feletti, akkor nem ajánlott 5-9 kilónál többet hízni.
Komoly problémákhoz vezethet a várandósság alatti elhízás
Annak ellenére, hogy a várandósság alatti túlsúly komplikációkat is okozhat, még mindig nagyon sokan tekintenek úgy erre az időszakra, hogy ekkor annyit esznek, amennyit akarnak, és nem kell semmilyen rendszerhez igazodni, hiszen a „kicsi akarja így”. Ám ez rossz döntés, mert akár terhességi diabétesz vagy magas vérnyomás is kialakulhat. Ezek a gondok pedig megemelhetik a vetélés vagy a koraszülés esélyét. A magas vérnyomás problémákat okozhat a méhlepénynél: rendellenességekhez vagy a placenta leválásához vezethet. a cukorbetegség a magzatnál okozhat fejlődési rendellenességet, de akár a születési súly is megnövekedhet, ami újabb komplikációkat okozhat.
Mit tehetsz, hogy elkerüld az egészségtelen súlygyarapodást?
Először is, felejtsd el, hogy ha kisbabát vársz, kettő helyett kell enned. Az életed ugyanúgy folytatódhat tovább, ugyanúgy táplálkozhatsz egészségesen, egészséges mértékben, ahogy ezelőtt. Arra kell nagyon figyelned, hogy olyan élelmiszereket válassz, amelyek tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel. Minden táplálékfajtára szükséged van, fogyassz hát elegendő fehérjét, szénhidrátot és zsírt is.
A baba fejlődésével a te energiaszükségleted is emelkedik, ennek ellenére nem kell nagymértékben emelni a kalóriabevitelt. Csak a második és harmadik trimeszterben kell kb. 300 kalóriával többet bevinned. Tudnod kell, hogy pusztán a táplálkozással nem tudod majd pótolni a megemelkedett tápanyagigényed, ezért szükséged lesz kiemelkedő minőségű összetevőkből álló várandósvitaminra. A folsav-, folát- és omega-3 zsírsav-bevitelt csak így tudod biztosítani magadnak és a magzatnak.
Az, hogy egészségesen táplálkozol, már önmagában is nagy lépés az elhízás elleni harcban, ám ami ezt a küzdelmet még hatékonyabbá teszi, az a mozgás. A folyamatos sport nagyon jót tesz, még akkor is, ha ez csak séta. Figyelj arra, hogy ne merülj ki túlságosan, ne végezz olyan mozgásformát, amely túlságosan megerőltető.
A Gravida Optima várandósvitamin megfelelő arányban és kiváló minőségben tartalmaz minden olyan tápanyagot, amelyek segítenek abban, hogy a saját és a kisbabád egészsége a lehető legnagyobb rendben legyen, és a babád zavartalanul fejlődhessen.
Komáromi Csenge