Ugye te is sokat gondolkodsz azon, hogy vajon mit csinálhat a kisbabád odabent, a pocakodban? Gondoltad volna, hogy – bizonyos szempontból – neki is van napirendje? Természetesen sokat alszik, de ezen kívül azért sok-sok dolgot csinál még.
Természetesen minden várandósság és minden kisbaba más és más, így nem is mindegyik picúr csinálja ugyanazt. A legtöbb kisbaba az édesanyja ritmusához igazodik – legalábbis egy idő elteltével. Vannak azonban, akik azt tapasztalják, hogy a baba korántsem akkor alszik, amikor az anyukája, hanem épp akkor aktív, amikor anya pihenne. Ez kicsit megnehezítheti a mindennapokat, de hozzá lehet szokni. A baba változhat is, hiszen ő is sok mindent érzékel, meg is lehet nyugtatni, ha túl aktív. Lássuk, mivel telik a babád egy napja a pocakodban.
A korai időszak
A kisbaba már a várandósság 9. hetében tudja mozgatni a végtagjait, de ebből te még semmit sem érzel. A 15. héten már képes arra is, hogy a kezét a szájába vegye, cumizzon. Félidőnél olyan mozdulatokat is tud végezni, mintha mászna, hátát a méh falának támasztva. Ezt már te is érzed, és reagálni is tudsz rá. Érintéssel felkeltheted a figyelmét, és ő is jelezhet neked.
Telik az idő – egyre több dolog fér bele egy napjába
• A baba ismerkedik a hangoddal és a külvilág hangjaival is
Az idő múlásával a kicsi érzékszervei egyre kifinomultabbak lesznek. Az első biztos pont számára a te hangod, amit legelőször megismer. Ezután persze más hangokat is megismer és meg is különbözteti azokat a tiedtől. Az apuka és, ha van, akkor a testvére hangját is. A különböző hétköznapi hangokat, amelyek a mindennapi élethez tartoznak, szintén elfogadja. Vagy szereti őket, vagy nem. Az én nagylányom például nagyon nem szerette a porszívó hangját. Most 15 éves, és most sem szereti! Észreveheted, hogy amikor olyan hangot hall, amit nem ismer, vagy esetleg valami túl hangos a közeledben, megmozdul, összerezzen a hangra. Érdekes megfigyeléseket tehetsz, ha különböző hangokat közelítesz a pocakodhoz.
• Reggeli, ebéd, vacsora – A baba ízlelésre is képes
Igaz, hogy a kicsi a köldökzsinóron keresztül jut táplálékhoz, ez mégsem jelenti azt, hogy ő csak testsúlyát növeli. Ismerkedik az ízekkel a kisbabád, ezért nagyon fontos, hogy mit eszel és mit iszol a várandósságod alatt. Vannak ízek, amelyeket kimondottan szeret a baba, más ízekre nemet mond, mégpedig a mozgásával. Egyértelműen a tudtodra adja majd, ha valami nem tetszik neki.
• Érzékeli a fényt és nézelődik is
Magzatvíz veszi körül, ami nem igazán enged élesen látni, de azért a kisbabád szereti a fényeket, amelyek átszűrődnek hozzá a pocakodba. Kísérletezz bátran egy elemlámpával, érdekes élményben lehet részed.
• Kell egy kis felfedezés!
Az ízlelés, a hallás és a látás nem elég, kell még valami más is a babának. Ez pedig a tapintás, ami nagyon gyorsan fejlődik. Ennek az érzékelésnek köszönhetően felfedezéseket tesz a környezetében, vagyis a méhedben. Természetesen felfedezi a saját testét is, a köldökzsinórt is kitapintja, majd minden mást is szép sorban.
• Ugyanúgy csuklik, mint mi, felnőttek
Nagyon mókás érzés, amikor aprókat döccen a hasadban a kisbabád. A várandósságod harmadik szakaszában ez igen gyakori lehet, de nem kell aggódnod, ugyanúgy csak rövid ideig tart, mint a felnőtteknél.
• Néha sír is, bizony
Ultrahang felvételeken látni is lehet, ahogy a baba sír is az anyaméhben. Érdekes, de ez nem valami baj miatt történik, nem érzi magát rosszul a kicsi, csupán trenírozza magát a nagybetűs életre. Egyszerűen csak gyakorol. Hát nem elképesztő? Természetesen mosolyogni is tud, sőt, grimaszokra is képes. Gyakorolja, hogyan fejezze ki az érzéseit. Ezt pedig majd születése után be is mutatja szépen. A félelem érzését is egyértelműen ki tudja fejezni. Ha valamitől fél, a szíved felé húzódik, mert a dobogása megnyugtatja.
• Szép álmokat! – A baba álmodik is
A baba már a 23. héttől álmodik. A 30. héttől aztán nagyon sokat kezd aludni, és az alvásidő nagy részében álmodik is. A 40. hétre ez a mennyiség a felére csökken.
Kisbabád minden tevékenysége arra irányul, hogy megismerje, feltérképezze a körülötte lévő világot, és felkészüljön az anyaméhen kívül rá váró életre. Te segítheted ebben, beszélhetsz hozzá, kommunikálhatsz vele ezerféleképpen. Figyeld, ahogy válaszol neked…
Kovács-Hain Zsuzsa