Gondoltad volna, hogy van egy hormon, amitől szilárdabbak lesznek az emberi kapcsolataid és nagylelkűbb is leszel? Az oxytocin egy különleges hormon, hatására számtalan érdekes dolog történik a testedben és még a lelkedben is.
Carol Rinkleib Ellison, klinikai pszichológus, a San Francisco-i California Egyetem professzora szerint az oxytocin a nyugalmat és a közelség érzését teremti meg. Ezt a hormont az agyban a hipotalamusz termeli, innen jut a véráramba. De vajon milyen szerepet tölt be, és mi a dolga várandósság, a szülés és a szoptatás idején?
Az oxytocin szerepe
Az oxytocinnak két fajtája van: az exogén és az endogén oxytocin. Az utóbbit az anya teste termeli, az előbbit viszont mesterségesen állítják elő. Bebizonyították, hogy az oxytocin nagy szerepet játszik a társas viselkedés szabályozásában, hatására az emberek együttműködőbbek, bizalmuk megnő egymás iránt.
Hatására sok érdekes dolog történik az emberrel.
- Szilárdabbak lesznek emberi kapcsolataink
- Segít a stressz csillapításában
- Érzelmi emlékeink elmélyülnek, felerősödnek
- Fokozódik a szexuális vágy
- Társadalmi készségeink javulnak
- Hatására jobban alszunk
- Nagylelkűbbek leszünk
- Közvetetten csökkenti a fájdalomérzetet, euforikus állapotot idéz elő
- Hatására jobban ragaszkodunk másokhoz és képesnek érezzük magunkat arra, hogy megvédjük őket
- Növeli az elköteleződés érzését
- Beindítja a szülést
A várandósság, a szülés, a szoptatás és az oxytocin
2007-ben megjelent egy tanulmány a Psychological Science című szaklapban, amely szerint azok a várandós anyukák, akiknél az első három hónapban magasabb volt az oxytocin szintje, ragaszkodóbbak a babájukhoz azok születése után. azok az édesanyák pedig, akiknél a várandósság hónapjai alatt és a szülést követően is magasabb volt az érték, sok olyasmit tettek, amik még szorosabbá fűzték a kapcsolatukat a kisbabájukkal.
Az oxytocin a szülés egyik legfontosabb vegyülete, valószínűleg tízből kilenc embernek innen ismerős az oxytocin neve. Miért olyan fontos? Hatására a méhösszehúzódások erősebbé válnak, a méhszáj pedig megnyílik, ez segít a babának a szülőcsatornában előrébb furakodni. A szülés után az oxytocin elősegíti a méh regenerálódását, az anyatej belövellését.
Az anya által termelt, természetes oxytocin felkészíti a magzat agyát a születésre. Érdekesség, hogy már egészen apró érintések, simogatások hatására is felszabadulhat, sőt később az anyai hangok, az illat és az anya látványa is felszabadítja a baba szervezetében. A szoptatás során a baba szopómozdulatainak hatására szabadul fel az anya szervezetében, segíti a tej ürülését.
Mi a szerepe a mesterséges, vagyis exogén oxytocinnak?
Ezt a fajta oxytocint vénásan juttatják az anyai szervezetbe szükség esetén. Három olyan helyzetben alkalmazhatják, amelyekben segítség lehet: a szülés megindításához, a méhösszehúzódások fokozására, serkentésére, illetve a szülés után, ha az ellátás úgy kívánja meg. Nagy odafigyelést igényel az alkalmazása, az adagolása, hiszen lehetnek káros hatásai mind a babára, mind a mamára nézve. A mesterséges oxytocin gátolja a természetes hormon termelődését.
Ligeti Anna
Forrás:
https://www.news-medical.net/health/Pregnancy-and-Oxytocin.aspx
https://www.motherandbaby.com/pregnancy/health-and-wellness/what-is-oxytocin-hormone/