Ebben a nagy meleg nyárban bizonyára más vágyad sincs, csak csobbanni egyet valahol, érezni a hűs víz érintését, a nap melengető sugarait. De vajon várandósan is lehet mindezt?
MIKOR UTAZHATSZ, ÉS MIKOR NEM JAVASOLT MÁR?
Az első trimeszterben elég szoros az orvosi kontroll, ezért mindenképp érdemes meggondolnod, hogy ekkor elutazol-e messzebbre. Ilyenkor vannak olyan szűrések, amelyek kötelezőek, ezért érdemesebb ebben az időszakban belföldi úti célt választani, hogy akár a szükséges, soron következő vizsgálatot elvégeztethesd. Ebben a trimeszterben is szükséged lehet azonnali orvosi segítségre, ezért fontos, hogy jó előre gondolkozz.
A harmadik trimeszterben egyre közelebb vagy a szüléshez, ezért szintén nem érdemes a választott kórháztól túl messzire utazni. Ilyenkor is jobb választás egy belföldi utazás, rövidebb kiruccanás. Az utolsó terhességi héten azonban inkább már ne utazz sehová.
Repülővel általában a várandósság 36. hetéig engedélyezett az utazás. Ennek ellenére a repülős utaknál sokkal jobban oda kell figyelned a folyadékfogyasztásra, és a trombózis elkerülése végett arra is, hogy többször felállj a székből, mozogj egy kicsit.
Ha veszélyeztetett terhes vagy, akkor semmilyen körülmények között nem javasolt az utazás! Ha elkerülhetetlen, hogy nekiindulj, feltétlenül beszélj előtte az orvosoddal.
AZ ÚTI CÉL
Válassz olyan helyet, ahol nem fenyeget az, hogy összeszedsz valamilyen súlyos fertőzést. Kerüld a fejlődő országokat, a trópusokat, a nagyon elzárt településeket. A trópusi országokba (és sok más helyre is) csak megfelelő védőoltás beadása után lehet utazni. Várandósan azonban ezeknek a vakcináknak a többsége nem adható.
Fontos, hogy a szálláshelyen legyen telefon és internet, hogy segítséget hívhass, ha szükséges.
AZ UTAZÁS ELŐTT
Várandósan nagyon fontos a gondos tervezés. Az utazás alatt sok váratlan fordulat jöhet közbe, ami felboríthatja a megszokott rutinod. A jó tervezéssel azonban sokat javíthatsz ezeken.
- Menj el a nőgyógyászodhoz, és avasd be a terveidbe. Előfordulhat, hogy felülírja az elképzeléseidet, de legtöbbször nincs akadálya az utazásnak.
- Írj listát azokról a dolgokról, amelyek nélkülözhetetlenek számodra.
- Köss biztosítást, ami az egészségügyre is kiterjed. Sosem lehet tudni, mikor, hol lesz szükséged rá!
- Tájékozódj a célország szolgáltatásairól, hogy ne ott érjenek meglepetések.
EZEKET PAKOLD A BŐRÖNDBE
- Orvosi papírok, eddigi leletek, várandós kiskönyv
- Utasbiztosítás – nagyon fontos, hogy járj utána, hogy melyik biztosító biztosít várandósan, mert sajnos nem mindegyik!
- Az előre megírt listán szereplő dolgok
- pl. az otthon is fontos dolgaid
- a kényelmedet szolgáló eszközök
- Tisztasági betét
- Fontos a megfelelő ruházat. Legyen jól szellőző, olyan, amiben jól érzed magad
- Kényelmes cipők, amelyekben jól esik a séta
- Egy jó kalap a nap és a túlhevülés ellen
- Feltétlenül legyen nálad magas faktorszámú naptej
- Állítsd össze a házipatikádat. Mindenképp legyen benne: láz- és fájdalomcsillapító, amit várandósan is szedhetsz, sebkezelő kenőcs, hasmenés elleni gyógyszer, napégés utáni bőrnyugtató krém, ajakír.
- Ne hagyd otthon a Gravida Optimát sem! Előfordulhat ugyanis, hogy az utazás alatt nem tudod megfelelően biztosítani a várandósságod alatt megnövekedett vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag-szükségletet. Erről a nyaralás alatt sem szabad megfeledkezni! Ebben a szélsőséges, meleg időjárásban elengedhetetlen, hogy ezeket olyan forrásból pótold, amelynek gondosan ellenőrzött összetevői garantálják a minőséget.
NAPOZÁS ÉS FÜRDÉS POCAKKAL
Arra nagyon figyelj, hogy a hasadat ne tedd ki közvetlen napsugárzásnak. Mindig viselj egy lenge kisruhát vagy inget a strandon. Kend magad naptejjel, és inkább húzódj az árnyékba. A napfény azonban fontos, hiszen ez az egyedüli segítség a szervezetednek a D-vitamin termelésében. Használd ki az alkalmat, de okosan! 11 és délután 3 óra között inkább ne menj napra.
A fürdéssel is érdemes óvatosnak lenned. Az utazás előtt az orvosod bizonyára megvizsgálja a méhszájat. Ha ez zárt, akkor nem kell aggódnod, fürödhetsz, de csak olyan vízben, amely nem szennyezett. Részesítsd előnyben a tiszta vizű tavakat, tengereket. Kerüld azonban a termálvizeket, mert ott sokkal nagyobb a fertőzések veszélye, ráadásul a magas hőmérséklet miatt felmelegszik a magzatvíz is, ez pedig nem tesz jót a babádnak. Ugyanígy tartózkodj a bányatavaktól, a koszos folyóvizektől, tavaktól is.
Mindent összevetve, várandósan sem kell lemondanod egy kis nyári vakációról, csak kicsit gondosabban kell tervezned, és előre kell gondolkodnod. Szépséges nyarat és boldog babavárást!
Kovács-Hain Zsuzsa