Amikor babát tervezel vagy babát vársz, sok mindenre fel kell készülnöd. Jó, ha tudod, milyen kérdéseddel hova, kihez fordulj, hogy biztosan a lehető leghozzáértőbb választ kaphasd.
I. A NŐGYÓGYÁSZ SZEREPE
Babatervezés és várandósság idején a nőgyógyász szakorvos szerepe kiemelkedő. Legjobb, ha választasz egy olyan orvost, akiben 100%-ig megbízol. Ez azért nagyon fontos, mert életed egyik legfontosabb mérföldkövén ő lesz az irányító. Nem mindegy tehát, hogy ki lesz az, aki világra segíti a gyermeked.
Mivel várandósság során nagyon sok minden történik, minden trimeszterben különböző előírt vizsgálatokra van szükség, amelyek a terhesgondozás részét képezik. Lássuk ezeket kicsit közelebbről.
ELSŐ TRIMESZTER
A terhességi teszt elvégzése, azaz a pozitív eredmény után, érdemes azonnal bejelentkezni a nőgyógyászhoz. Az első vizsgálat alkalmával az orvos megállapítja, hogy valós volt-e a teszt pozitív eredménye, illetve, hogy a megtermékenyült petesejt a méhen belül ágyazódott-e be.
Ha az orvos megállapítja, hogy a kisbaba fejlődésnek indult a méhedben, további teendőid lesznek. Az orvosod sokféle vizsgálatra utal majd be, amelyekre el kell menned.
Íme, az első három hónap legfontosabb vizsgálatai:
- Vérvizsgálat és vércsoport meghatározás
- Vizeletvizsgálat
- Hepatitis vizsgálat, ahol meghatározzák, védett vagy-e
- Szifilisz kizárása
- Fogorvosi vizsgálat
- EKG vizsgálat és vérnyomásmérés
- Első genetikai vizsgálat
Ennek a várandósság 11. és 13. hete között kell történnie. Legtöbbször egy genetikai ultrahang vizsgálatból áll, de külön költségért kérhető a genetikai vérvizsgálat is (ún. kombinált genetikai teszt).
MÁSODIK TRIMESZTER
- Vér-, és vizeletvizsgálatot végeznek. Ilyenkor leginkább a vérszegénység fennállását nézik, hogy ha szükséges, vaskészítményt írhasson fel az orvos.
- Megtörténik a második genetikai ultrahangvizsgálat, amely normál esetben a 18-20. hét között esedékes. Ilyenkor már nem vesznek vért.
- Cukorterhelés. Erre a terhesség 24. és 26. hete között kerül sor. Ennek eredményéből derülhet ki, hogy szembe kell-e nézned a terhességi diabétesszel.
HARMADIK TRIMESZTER
Ebben az időszakban sokkal több vizsgálatot végeznek, mint előtte, hiszen ez már a valódi felkészülés időszaka.
- Ahogy közeledik a szülés időpontja, szükség van újabb vérvételre és vércsoportvizsgálatra. Erre a magzat és az anya közötti esetleged RH összeférhetetlenség miatt van szükség. Ha ez fennáll, akkor a szülés után feladat vár az orvosokra, így jó tudni róla.
- Ultrahang vizsgálat. Ez az ultrahang már nem genetikai, hanem a segítségével felderítik, hogy milyen állapotban van a méhlepény, mennyi a magzatvíz és hogyan áramlik a vér a köldökzsinórban. A baba pontos méreteit is igyekeznek meghatározni.
- NST vizsgálat. Erre a 36. héttől hetente, a betöltött 40. héttől viszont kétnaponta-naponta sor kerül. A baba mozgását és a méh összehúzódásait jelzi ki, és rögzíti az NST gép.
- Vizeletfehérje-vizsgálat. Ezzel a vizsgálattal deríthető ki, hogy fennáll-e a terhességi mérgezés veszélye.
- GBS szűrés, vagyis hüvelyváladék-vizsgálat. A 36. hét közelében a nőgyógyász kenetet vesz a hüvelyből. Megvizsgálják, hogy van-e valamilyen fertőzés. Ha igen, akkor antibiotikumra lesz szükség a babánál és a mamánál is.
II. A VÉDŐNŐ SZEREPE
Magyarországon kiemelt feladatokat lát el a védőnő, aki nemcsak a várandósságot, hanem a szülés utáni időszakot és a kisgyermekkort is végigkíséri. Ő az a személy, akivel kicsit bensőségesebb kapcsolatot is kialakíthatsz, hiszen nőként pontosan érti és átérzi, min mész keresztül. Terhesgondozás a feladata, amit a tanácsadói irodában, vagy nálad, otthon végez. A kötelező védőnői tanácsadás nyolc alkalom, de ennél többször is lehet rá sort keríteni, ha az igényeid úgy diktálják.
GONDOZÁSBA VÉTEL
Ez az első találkozás, amely általában az első trimeszter elején, de legalább a 12. hétig megtörténik. Az első nőgyógyászati vizsgálat után, amikor már biztosan ki lehet jelenteni, baba fejlődik a méhedben, akinek a szívhangja is hallható, fel kell keresned a területileg illetékes védőnőt. Ő állítja ki számodra a terhesgondozási kiskönyvet. Ez a könyvecske az egész várandósság alatt hű társad lesz, feljegyeznek bele minden fontos adatot, vizsgálati eredményt. A védőnő innentől már segítőd lesz abban, hogy felkészülhess a szülésre.
EZEKET A VIZSGÁLATOKAT VÉGZI A VÉDŐNŐ
Az első találkozáskor részletesen feljegyzi a kórtörténeted, ezt követően pedig testsúlyt, vérnyomást mér és megvizsgálja a vizeletedet is. A várandósság alatt később egyéb vizsgálatok is becsatlakoznak a sorba, lássuk, milyen vizsgálatokat végez a védőnő:
- Testsúly mérése – minden találkozáskor
Ez segít figyelemmel kísérni a várandósság alatti súlynövekedésed. Erre nagyon kell figyelni, hogy ne legyen rajtad túl sok felesleg, hiszen maga a várandósság is igen nagy terhet ró rád. A súlyodat befolyásolja a baba súlya, a méhlepény és a magzatvíz súlya, mennyisége is. Ha túl nagy mértékű a súlygyarapodás, abból ödémára is következtethet a szakember, a vizesedés pedig nemcsak kellemetlen, hanem később gondot is okozhat.
- Vérnyomás mérése – minden találkozáskor
A várandósság alatti magas vérnyomás igen veszélyes lehet, ugyanis terhességi toxémia, vagyis mérgezés alakulhat ki. Ez a probléma általában a várandósság második részében okozhat gondot, vizesedés, magas vérnyomás és a vizeletben lévő fehérje magas szintje jelzi. Amennyiben nem figyelnek rá eléggé, a magzatnál és az anyánál is súlyos, akár életveszélyes állapotot okozhat.
- Pulzusmérés – minden találkozáskor
- A lábaidat is ellenőrzi – minden találkozáskor, főleg a várandósság második felében
A vizesedést ellenőrzi így a védőnő, ami tünetként terhességi toxémiára utalhat.
- Vizeletvizsgálat – minden találkozáskor
Erre azért kell sort keríteni, mert ahogy a véred, a vizeleted is nagyon sok információval szolgál a szakértő szemek számára. A védőnő genny jelenlétét, fehérje magas szintjét, illetve a vizeletben lévő cukor jelenlétét vizsgálja.
- Magzati szívhang hallgatása – a várandósság második felében, jellemzően a 16. héttől
III. A SZONOGRÁFUS SZEREPE
A szonográfus által végzett ultrahang vizsgálatok leleteit minden esetben kiértékeli a szülész-nőgyógyász szakorvos is, ezért nagyon fontos, hogy ezek nálad legyenek.
Mit vizsgál a szonográfus szakember?
Minden UH vizsgálat nagy élmény, hiszen egy kis monitoron magad is végigkísérheted, és láthatod a kisbabád mozgását, hallhatod a szívverését. Az ultrahangspecialista vizsgálja:
- a baba súlyát,
- a baba méretét,
- feltárja a baba korát,
- meghatározza a babák számát,
- meghatározza a méhlepény állapotát, elhelyezkedését,
- fényt derít esetleges fejlődési rendellenességekre, illetve az anyai szervezetben lévő problémákra is,
1. Az első ultrahang vizsgálatot általában a nőgyógyász szakorvos végzi a várandósság megállapítása céljából. Ez rendszerint a várandósság 5-10. hete között történik. Ennek a vizsgálatnak a segítségével határozza meg az orvosod meg, hány magzat van a méhedben, és mi a terhesség pontos kora, illetve kijelöli a szülés várható időpontját is.
A második vizsgálattól rendszerint szonográfus szakember, azaz ultrahang specialista végzi a terhességi UH vizsgálatokat.
2. A második terhességi ultrahang
A várandósságod 12-13. hetében kell elvégezni. Genetikai ultrahangnak is nevezik, ugyanis ez a vizsgálat különböző fejlődési-és kromoszóma-rendellenségeket igyekszik felismerni.
3. A harmadik várandós UH vizsgálat
Már majdnem a terhesség félidejénél végzik el ezt a vizsgálatot, hasfalon át. Ilyenkor a magzatod mellkasát, szívét, koponyáját, belső szerveit, a végtagjait és a gerincét vizsgálja a szonográfus. A vizsgálat kiterjed a magzatvíz mennyiségére és a méhlepény állapotára is.
4. A negyedik ultrahang
A terhesség 30. hetében ezzel a vizsgálattal szűrik ki a különböző fejlődési rendellenességeket, amelyekre később derülhet fény. A baba méreteit is figyelemmel kísérik.
5. Az ötödik UH
A 36. héten kerül rá sor. Ez az ultrahang már a szülés megtervezését segíti elő. Vizsgálják a baba helyzetét, a súlyát, a lepényt és a magzatvíz mennyiségét is.
Kovács-Hain Zsuzsa