Az immunrendszer védelme minden életkorban nagyon fontos dolog, ám gyermekkorban talán még lényegesebb. Mivel a szervezet védekezőrendszerének egyik legnagyobb központja az emésztőrendszerben van, a táplálkozás kulcsszerepet játszik az immunrendszer védelmében.
Egy gyermeknél azonban sosem lehet tudni… vannak, akik nem jó evők, nehezen lehet beléjük diktálni a falatokat, ugyanakkor vannak olyanok is, akik nem szeretik a gyümölcsöket, zöldségeket, vagy épp a tejterméket. Lássuk, mit érdemes adni a gyermekednek, hogy az immunrendszere a lehető legjobban működjön.
SOK-SOK FOLYADÉK
Egy felnőtt napi folyadékigénye 2 liter körüli, egy 2-3 éves gyermeknek naponta 1-1,5 liter körüli mennyiséget kéne fogyasztania az egészséges működéshez. Ez azért nagyon fontos, mert a folyadék segíti az esetleges fertőzések, kórokozók kiürülését. A hideg időszakban a meleg, langyos tea is nagyon jólesik.
HÚSLEVES
Nemcsak folyadék-mivolta miatt szuper választás a vasárnapi ebédek kihagyhatatlan eleme, a húsleves, hanem a benne lévő zöldségek és hús miatt is. A zöldségekből, a húsból és a csontból főzés közben kioldódnak olyan anyagok, amelyek pozitív hatással vannak az immunrendszerre. A legjobb, ha hosszú időn át főzöd a levest, akár 6 órán keresztül is. Így ugyanis rengeteg tápanyag, magnézium, kálium, foszfor, kálcium, sőt hialuronsav, kondroitin-szulfát, glükózamin is kioldódik, a folyadékkal pedig könnyen felszívódik.
ROSTOK ÉS FLAVONOIDOK – GYÜMÖLCSÖK ÉS ZÖLDSÉGEK
Nélkülük sokkal nehezebben megy az emésztés, emellett az immunrendszernek is nagyon hasznosak. A rostok segítik a vastagbélben szaporodó hasznos baktériumokat, így hatékonyabb a kórokozók elleni védekezés. Rostokat legegyszerűbben zöldségek és gyümölcsök formájában adhatsz a gyermekednek. Legjobb, ha hazai, idénygyümölcsök és –zöldségek közül válogatsz. Ezek éretten kerülnek a boltokba, nem kell hosszú kilométereken át utaztatni őket, hogy az asztalra kerüljenek. Pont emiatt sokkal ízletesebbek is, és sokkal több bennük a hasznosítható tápanyag. A flavonoidok miatt is nagyon jó, ha megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcs kerül a pici tányérjára. Ezek az anyagok adják a gyümölcsök és a zöldségek színét, valamint segítik az immunrendszer normál működését. Válassz minél színesebb, sötétebb színű zöldségeket, gyümölcsöket.
C-VITAMIN
A C-vitamin az egyik leghasznosabb segítőtárs a kórokozók ellen, ezért érdemes minél nagyobb mennyiségben, természetes módon belecsempészni az étrendbe, mivel leginkább így hasznosul. Legjobb, ha nyers zöldpaprikát, karalábét adsz a gyermekednek, de nagyon jó C-vitamin forrás a brokkoli és a ribizli is, vagy téli időszakban a savanyú káposzta, a csipkebogyó és a citrusfélék is. A homoktövis egy igazi C-vitamin bomba, keress természetes gyümölcsleveket, amelyek tartalmazzák.
SZELÉN ÉS CINK – ANTIOXIDÁNSOK
Cékla, brokkoli, hagyma. Ugye nem annyira szeretik a gyerekek ezeket a zöldségeket? Pedig mindháromban magas a szelén szintje. Ahogy a paradicsomban, a tejtermékekben és a búzacsírában is. A másik fontos antioxidáns, ami segíti az immunrendszerünket, az a cink. A marhahús, a sertéshús, a szárnyasok mind tartalmaznak belőle nagyobb mennyiséget.
BÓNUSZ, A FOKHAGYMA
Gondoltad volna, hogy a fokhagymában lévő allicin nevű anyag sikeresen harcol a kórokozók ellen. Nyersen nagyon hatékony, de fűszerként is jó választás. Már kis kortól adhatod a gyermekednek, persze nem nagy mennyiségben, de próbáld ki.
Tarjáni Rita