Ezt a két kérdést mindig mindenki megkérdezi az újdonsült anyukáktól. Valljuk be, ez nem a legjobb, amikor épp azon töröd a fejed, vajon miért nem eszik eleget, miért nem szopik annyit, amennyit kellene, és vajon jól eteted-e a babádat. Az anyatej a leginkább hasznos táplálék egy újszülött csecsemő számára, ezt tudjuk, sőt, még a WHO is kizárólag anyatejes táplálást ajánl a kicsi hathónapos koráig. Ám a dolgok nem mindig úgy jönnek össze, ahogy eltervezzük.
Le kell szögeznem, hogy attól, hogy valamiért nem tudsz szoptatni, nem vagy kevésbé jó anya, mint azok, akiknek ez sikerül.
HA KEVÉS AZ ANYATEJ
Emlékszem, az első gyermekem súlyát minden egyes etetés előtt és után mértem. Gondosan feljegyeztem és stresszeltem, hogy kevés a gyarapodás, biztos éhezik. Persze ez nem a legjobb, amit tehettem, de tanácstalan voltam. Az anyukák egyik legnagyobb aggodalma ez, hiszen egyikünk sem szeretné, ha éhezne a kicsi. Sokszor téves következtetéseket vonunk le egyes tünetekből, amelyekről azt hallottuk, olvastuk, hogy ha ezt tapasztaljuk, akkor bizonyára kevés az anyatej.
Nem biztos, hogy kevés a tejed, ha…
- puhább a melled
- kisebb a melled
- nincs tejcsepegés
- nincs tejleadó reflex
- nem elég a babádnak egy mell
- sír a baba a szoptatás után
- gyakrabban igényli a szopizást
- szoptatás után nem tudsz fejni
Biztosan kevés a tejed, ha…
- a szülés utáni néhány napban nem lövell be a tej
- minden rendben lenne, de a baba nem gyarapszik megfelelő ütemben
- a kisbabád minden egyes szoptatás után sír
- akkor is sír, ha evés után még hagynád a melleden kicsit komfortszopizni
- kevés a napi pisis pelenka, azaz kevesebb, mint 5-6
- kevés a napi kakis pelenka, azaz kevesebb, mint 3-4
Fontos kérdésként merülhet fel benned az is, hogy ha te mindent megteszel, akkor mégis miért kevés az anyatej. Ennek sok oka lehet, amelyek legtöbbször a gyakorlat hiányából, helytelen döntésekből adódhatnak. Ha a baba a szülést követően nem kerül azonnal mellre, csökken az esély arra, hogy a tej időben belövell, és a baba képes lesz azonnal szopni. Addig, amíg az anyatej belövell, sokszor mellre kell tenni a kicsit, ez növeli a későbbi tej mennyiségét is. Jót tesz, ha a kisbabát nem különítik el tőled, éjjel-nappal, igény szerint tudod mellre tenni, lehetőleg minél többször.
Ha kevesebb az anyatej, azt okozhatja még…
- gyógyszerszedés
- mellgyulladás
- valamilyen lelki probléma
- valamilyen szülés miatti, váratlan esemény
- sok stressz
- dohányzás
- alkoholfogyasztás
- nem megfelelő vitamin-, nyomelem- és ásványi anyagszint (a szoptatás idején ugyanis megnő a mama tápanyagigénye, amit muszáj pótolni ahhoz, hogy az anyatej megfelelő minőségű és mennyiségű legyen)
Minden igyekezeted ellenére, előfordulhat, hogy a szoptatás kudarcba fullad. Le kell szögezni, hogy abban az esetben, ha a kisbabád tápszeres táplálást kap, nem szenved majd hátrányt azokkal a babákkal szemben, akiket szoptatott az édesanyjuk. A manapság kapható anyatejpótló tápszerek ugyanis megfelelő arányban tartalmaznak minden olyan tápanyagot, amelyre a fejlődő kisbabának szüksége van.
Ha attól félsz, hogy a nem anyatejjel táplált kisbabáddal nem alakul ki olyan kötődés, mintha szoptatnál, hidd el, nem így van. Az anya-baba közti kapocs nem attól lesz mély, hogy mivel és hogyan táplálkozik a kicsi. Ez egy sokkal előbb induló folyamat, már a fogantatáskor elkezdődik, végig a várandósság alatt tart. Ha tápszerrel, cumisüvegből, kispohárból, kiskanállal vagy bárhogy eteted őt, a kapocs köztetek lehet nagyon-nagyon mély. Az általad adott szeretet pedig biztosítja őt arról, hogy mindig számíthat rád.
Tarjáni Rita
Forrás:
https://www.thewomens.org.au/health-information/breastfeeding/breastfeeding-problems/low-milk-supply