Nagyon sokféle elméletet lehet olvasni arról, hogy mi a megoldás arra, ha nem alszik a kisbaba. Vannak, akik azt mondják, nem baj, ha sír, elfárad és elalszik. De valóban ez lenne a megoldás?
Mindig irigykedve hallgattam a babás barátnőim beszámolóit, miszerint szuper alvó a kisbabájuk. Az enyém soha nem aludt át egyetlen éjszakát sem kétéves koráig. Már azt hittem, valami baj van vele. Én magam és a férjem is olyanok voltunk, akár a The walking dead zombijai. Egymást váltottuk a gyerek mellett, és nem aludtunk két órát egyben. Borzalmasan stresszes és kellemetlen időszak volt, ugyanakkor csodálatos is, hiszen a kisbabánk ott volt velünk, a családunk vele lett teljes.
Bármennyire fáradtak is voltunk, soha nem hagytuk hosszú időn át sírni a kislányunkat. Sokan azt mondták, bolondok vagyunk, hiszen nem lesz semmi baja attól, hogy álomba sírja magát. De nekünk nem ez volt a meggyőződésünk. Ha egy baba sír, akkor valami nem jó neki.
Sokféle módszert kipróbáltunk, de a sírni hagyás számunkra egyenlő volt a cserben hagyással. Úgy éreztük, soha nem lehetünk annyira fáradtak, hogy hagyjuk szenvedni őt.
Az egyik barátnőm kisbabája hasonlóan rossz alvó volt, mint a mi kislányunk, de ő bevetette a ″sírni hagyni″-fegyvert. Pár percig hagyta minden alkalommal úgy, hogy ez idő alatt nem ment a kicsi közelébe. Persze figyelte, hogy nehogy történjen vele valami, de nem vette a karjába, hogy megnyugtassa. Néhány ilyen alkalom után a gyerek csak sírt tovább, és mindig álomba sírta magát.
Megkérdeztem a barátnőmet, hogy mi volt a következtetés, amit levontak ebből az egészből… Azt válaszolta, hogy szuper eredmény, hogy a babájuk átalussza az éjszakákat, így igazán nem is keresett értelmet vagy konklúziót az egész módszer mögött. Szegény baba, csak elfáradt a sírásban, és egy idő után már azért nem sírt, mert tudta, hogy hiába tenné, senki nem jön oda hozzá.
A barátnőm lehet, hogy nem tudta, hogy ha hosszabb idei hagyja sírni a kisbabáját, akkor a szervezetében felhalmozódik a stresszhormon. Ez elég nagy baj, de ezen kívül is van probléma a sírni hagyással: nem támasztja alá a kötődés kialakulását. Egy kisbaba életében, a kötődés és a fejlődés szempontjából, az első év a legfontosabb időszak.
A barátnőm elmesélte, hogy nem érezte jól magát, miközben sírni hallotta a kisfiát, de úgy érezte, jót tesz ezzel.
Az éjszakai ébredés természetes dolog.
Ugye veled is előfordult már olyan, hogy valamiért nem tudtál jól aludni, felébredtél éjszaka? A kisbabáknál ez az első életévben teljesen normális dolog. Ők még képtelenek megoldani a felmerülő problémáikat. Sokszor szomjasak, fáj valamijük, és ilyenkor mindig sírással jelzik, hogy valami nincs rendjén.
Természetes, hogy kezdő szülőként kicsit nehéz kiigazodni a kisbabádon, és a sok „jóakaró” tanácson, de egy biztos, minden kisbaba más és más. Nincs olyan általános recept, ami mindegyik csecsemőnél feltétlenül működik.
MIT TEHETSZ?
Bizonyára nagyon fáradt és elcsigázott vagy, ahogy én is az voltam. Nem szabad a dolgot elengedned, hiszen azzal a babádnak ártasz.
Ismerd ki a babád. Tudnod kell, hogy mikor és mitől alszik szívesen, hogyan működik a szervezete. Sétálj nagyokat a picivel, a friss levegő mindenkinek segít. Az esti rutin kialakítása is nagyon jó lehet, segíti az ellazulást, és egy idő után a kisbabád megszokja majd, hogy mi mikor következik. Vedd kicsit lazábban a dolgot. A feszültséget azonnal átveszi, és az stresszé alakul. Ettől felpörög a baba, és sokkal nehezebb lesz elatni.
Nyugodtan kérj segítséget, ha úgy érzed, szükséges, de csak azokat a tanácsokat fogadd meg, amelyekkel azonosulni tudsz, és úgy érzed, be tudod építeni az életetekbe.
Tarjáni Rita