Amikor a babád a pocakodban növekszik, szó szerint a testedből táplálod őt. A méhlepény az, ami összeköt vele a köldökzsinóron keresztül. De hogyan működik? Milyen feladatot lát el pontosan? Íme, a válaszok.
7 FONTOS TÉNY A MÉHLEPÉNYRŐL
- Hormonokat termel, amelyek segítenek a babád kihordásában, felkészítenek a szülésre és a szoptatásra is. A placenta legfontosabb szerepe azonban a fejlődő kisbabád táplálása. Oxigénnel és tápanyagokkal látja el őt.
- A placenta a méh nyálkahártyájából és és a magzatburokból azután alakul ki, hogy a petesejt megtermékenyült, és beágyazódott a méhben. Összeköti a babád véráramát a tiéddel, így kap a kisbabád elegendő tápanyagot és oxigént, a te véredbe pedig salakanyag kerül általa. Van egy másik fontos feladata is a méhlepénynek. A véredből ellenanyagokat juttat a kicsi vérébe, így már lesz bizonyos védettsége.
- Amikor megszületik a kisbabád, akkor a méhlepény is megszületik, úgy 20-30 perc múlva. A méhlepény folyamatosan növekszik, pont abban az ütemben, ahogy a kisbabádnak szüksége van rá. Amikor elérkezik a szülés, a placenta már átlagosan 3 centiméter vastag, 20 centiméter széles, és közel másfél kiló.
- Nem mindegy, hogy a méhlepény hol tapad meg a méh belső falán. Lehet a lepény a méh elülső falán, a méh tetején (ez a fundus), vagy a méh hátsó falán is. Szüléskor nem okoz problémát ez a három elhelyezkedés, ám akkor gond lehet, ha a lepény a méh alsó részén tapad. Így ugyanis könnyen elzárhatja a méhszájat. A placenta ezen elhelyezkedése az elöl vagy mélyen fekvő méhlepény. A placenta praeviának nevezett jelenséget felfedezhetik már a várandósság elején, ekkor még nincs ok az aggodalomra, ugyanis a méhlepény – a baba fejlődésével – vándorolhat, feljebb kerülhet a méhben. Ha a harmadik trimeszterben is még lent helyezkedik el a méhlepény, akkor arra is szükség lehet, hogy befeküdj a kórházba, megfigyelésre. A szüléshez közeli hetekben is mélyen elhelyezkedő lepény vérzést okozhat, és a kisbabád csak császármetszéssel születhet.
- A méhlepény tapadásának lehetnek olyan rendellenességei, amelyek szülés közben okozhatnak problémát. Előfordulhat, hogy a placenta bolyhai olyan mélyre jutnak a méhszövetbe, hogy akár az izomzatig is terjedhetnek, vagy akár a méh falán is áttörhetnek. Szüléskor ez azért gond, mert a méhlepény ebben az esetben nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem tud távozni. Ez az eset komoly vérzést okozhat, és még arra is szükség lehet, hogy a méhet eltávolítsák.
- A méhlepény rövid élete alatt, ahogy érik, meszesedik is. Az ultrahang vizsgálatokon mindig ellenőrzik a lepény érettségi fokát. Az érettség értéke 0, 1, 2 vagy 3-as lehet. A 0. fokban érett lepény sima magzati felszínt és egynemű szerkezetet takar, az 1. fok enyhén hullámos felszínre utal, mészszemcsék vannak, közel a magzati felszínhez, a 2. fokban érett lepény szabdalt felszínt jelez, a mészszemcsékből egyre több van, és azok az anyai felszín felé tolódnak, a 3. fokban érett lepény az érett placenta, fészkes mészlerakódások találhatók.
- A méhlepényt az életmódod is károsíthatja. Fontos, hogy komolyan vedd a magas vérnyomást, a cukorbetegséget és más anyagcsere-betegséget. Szokj le a dohányzásról!
Komáromi Csenge