Az ősz derekán, egyre csak csökken a napsütéses órák száma, kevesebbet vagyunk a szabad levegőn, ezzel együtt pedig a D-vitamin szintje is lassan csökken a szervezetünkben. Ennek a vitaminnak a pótlása elengedhetetlen az egészségünk megőrzéséhez, ám amikor babát várunk, még sokkal fontosabb. Barva Zsófia dietetikus szakértőnkkel jártuk körbe a D-vitaminnal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Mit kell tudnunk a D-vitaminról?
Ez egy nagyon fontos zsírban oldódó vitamin, ami a szervezetünkben napfény hatására termelődik. Akkor, amikor kevesebbet süt a nap, pótlásra szorulunk. A D-vitamin szerepet játszik a szervezet kalciumszintjének szabályozásában, így a csontok építéséhez, a fogaink egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen. Szerepe van még a sejtosztódásban, segíti az immunrendszer normál működését, így a különböző, őszi időszakban jelentkező fertőzések ellen jobban fel tudjuk venni a harcot.
Általában egy átlagos felnőtt ember napi D-vitamin szükséglete a téli időszakban 2000 NE. Sajnos sokaknál mutatkozik D-vitamin-hiány, főleg a késő ősztől kora tavaszig tartó időszakban. Ez több szempontból is komoly problémát jelenthet. Gyenge csontozathoz, csontritkuláshoz, törésekhez, a fogak romlásához vezethet, de akár gyakori izomgörcs is kialakulhat, ami nem túl kellemes. Mivel a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, hiánya esetén a kalcium nem épül be megfelelően.
Miért olyan fontos várandósság és szoptatás idején?
Mivel az egész szervezetünk működésére hatással van, nagyon fontos, hogy a leendő kismama már a babatervezés előtt megméresse a D-vitamin szintjét. A hiánya ugyanis komolyan befolyásolhatja a babával kapcsolatos terveket. A baba a várandósság alatt az édesanyja szervezetén keresztül kap meg minden fontos tápanyagot. Akkor fejlődik egészségesen, ha minden vitamin, ásványi anyag, nyomelem megfelelő mennyiségben a rendelkezésére áll. Mint már említettem, a D-vitaminnak óriási szerepe van az egészséges csontozat, fogazat kialakulásában, az izomfunkciókban, és még az immunrendszer normál működésében is. Várandósság alatt arra nagyon kell figyelni, hogy a szükséges napi D-vitamin beviteli mennyiség meglegyen, hiszen fontos szerepet játszik a sejtosztódásban. A várandósság elején a nőgyógyász szakorvos állapítja meg a szükségletet az adott kismama egyéni igényei és vérvételi eredményei alapján. A nyáron felhalmozott D-vitamin készletet mindenképp pótolni kell ősszel és télen is, mert a hiány nagyon gyorsan kialakulhat.
A szoptatás időszakában a napi mennyiséget érdemes megemelni, hogy a baba is megkapja a kellő mennyiségű D-vitamint. Ilyenkor a szükséglet már megnövekszik. A pótlást mindig orvossal kell egyeztetni.
Mi történik akkor, ha egy kismama szervezetében nem elegendő a D-vitamin?
Elsősorban azért nagy probléma ez, mert a baba egészséges fejlődésében a D-vitaminnak kulcsszerepe van. Ha nincs elegendő D-vitamin, akkor a csontozat, a fogazat, az izomzat fejlődése lelassul. Nagyon körültekintően kell a D-vitamin pótlásával bánni, mivel ezt a vitamint túl lehet adagolni. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy minden esetben egyeztessen a kismama a kezelőorvosával.
Hogyan lehet természetes forrásból pótolni, milyen élelmiszerekben van nagyobb mennyiségben D-vitamin?
Sajnos a magyar lakosság igen nagy része küzd D-vitamin-hiánnyal. Ahhoz, hogy ez ne alakuljon ki, nagyon sokat kéne a szabadban, napsütésben lenni, de ez persze kivitelezhetetlen – és nem csak az időjárás miatt. Ősszel és télen a napsütés már nem elegendő a D-vitamin pótlására. A táplálkozásunk egy biztos pont lehet, azonban kizárólag ezzel nem tudjuk pótolni azt a mennyiséget, amire szükség lenne, főleg nem szoptatás idején. Mindenképp szükség van egy jól megválasztott várandósvitaminra, ami megfelelő arányban tartalmaz D-vitamint.
Emellett természetesen oda kell figyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra is. A halak, például a lazac vagy az olajos halak (szardínia, tonhal), a máj, a tojás, különböző olajos magvak tartalmaznak nagyobb mennyiségben D-vitamint.
Mindent összefoglalva nagyon fontos, hogy a most már nyakunkon lévő, hűvösebb őszi időszakban kiemelten figyeljünk a D-vitamin bevitelére, mert az egész szervezet működésére hatással van. A várandós és szoptatós kismamáknak pedig kihagyhatatlan a mindennapi pótlása, hiszen már nemcsak a saját egészségükért, hanem a kisbabájukért is felelősek.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás: 432/2012/EU rendelete
Document ID: KEDP/DAE9UR, Lezárás dátuma: 2023.11.02.