Női mivoltunk velejárója, hogy folyamatosan összehasonlítjuk magunkat másokkal. Tudni akarjuk, jobbak vagyunk-e a barátnőnknél, jobb-e a párkapcsolatunk a szomszédénál, jobb anyák vagyunk-e, mint mások. A pandémia alatt felerősödött ez az egész, sokan estek a megkomponált valóságok csapdájába azzal, hogy „szupermamikat” kezdtek követni a social mediában.
Amikor az első gyermekemet szültem 15 évvel ezelőtt, csatlakoztam egy internetes anyukafórumhoz. Ott mindannyian erősítettük egymást, végigcsináltuk együtt a várandósságot, a szüléseknél virtuálisan fogtuk egymás kezét. Ez az internetes barátság egy zárt fórum keretein belül azóta is tart, sokan már sokgyermekes anyaként vannak velünk. Minden apró botlásunkat, a hibáinkat, a gyengeségeinket megtárgyaltuk itt, és tesszük ezt most is, holott a gyerekek már kamaszok. Számomra hatalmas mentsvár volt mindig ez a társaság, rengeteget segített a kérdéses időszakokban, és a bizonytalanságaim közepette megerősítést adott. Ebben az időszakban még nem volt Instagram profilom, és nem is volt a fókuszomban egyetlen szuperanya sem. Ennek ellenére minden helyzetben összehasonlítottam magunkat másokkal, és ennek alapján alkottam véleményt saját magamról és sokszor még a gyermekem fejlődéséről is. Persze ez teljesen rossz út volt, ami szülés utáni depresszióhoz vezetett nálam. Ebben is segítségemre volt a már említett internetes társaság és persze a férjem támogatása is.
Az influenszerek világa megkomponált valóság
A mai internetes világ azonban egészen más, mint 15 évvel ezelőtt. Akkor már létezett a közösségi média, de nekem még nem volt az életem szerves része. Ma azonban azt látom, hogy sok-sok reményvesztett anyuka követ olyan mamikat az interneten, akiknek életét példaként tekinti. Vannak, akik csak ezen anyukák követésével töltik az idejüket, azon keseregve, hogy mit csinálnak rosszul, hogy nekik nem sikerül így. Tudnod kell, hogy ezek a social media mamik megkomponált valóságot tárnak eléd, még akkor is, ha épp arról szól az adott videójuk, vagy fotójuk, hogy milyen nehézségekkel küzdenek ők maguk is. Ezzel persze azt akarják sugallni, hogy nem vagyunk egyedül, de valójában újabb követőket és lájkokat akarnak szerezni. Lehet, hogy a nagy rendetlenséget bemutató videó nem is úgy, nem is akkor és nem is ott készült, ahogy te gondolod. Az interneten mindent el lehet hitetni. Ennek azonban nagy veszélyei vannak. Ugye te is érezted már úgy, hogy nem vagy jó anya, feleségnek is csapnivaló vagy, és mégis hogy lehet, hogy az XY szupermami olyan jól csinál mindent? Természetes, hogy felteszed magadnak a kérdést, hogy másnak hogy megy jól, ami neked nem. Főleg úgy nehéz ez az egész, hogy a követett anyukák tanácsokkal látják el a tudatlan népet, hogy mégis hogy kéne ezt csinálni. Ha pedig neked épp nem megy úgy, akkor máris elítéled önmagad, vagy ami még rosszabb, a gyermekedet.
Egy valamit azért jó leszögezni: az anyaság nem verseny, és te a legjobb anya vagy – a te gyermekednek legalábbis biztosan. Nem egy influenszer anya kell, hogy megmondja, hogyan neveld, hogyan fejleszd a gyermeked. Természetesen inspirálódni lehet, ötleteket ellesni lehet, de nem ez a szentírás a gyermeknevelésben.
Amikor jók az online „barátnők”
Az elmúlt éveket senkinek sem kell leírni. Mindannyian szenvedtünk attól, hogy otthon kell maradni, még a munkahelyekre sem nagyon lehetett bejárni. Egyszerre kellett menedzselni a munkát home office-ban, a gyermeknevelést párhuzamos műszakban, és a háztartást éjszakai műszakban. Nem könnyű feladat ez senkinek. Ha ez a járvány akkor jön, amikor nem létezik még az online világ, valószínűleg azért nagyobb bajban lettünk volna, hiszen mindent egyedül, a barátnők közelsége nélkül kellett volna átvészelni. Jó volt, hogy rá lehetett nézni a közösségi oldalakra, hogy ki hogyan csinálja, hogyan képes túllendülni a mindennapi problémákon. Lehetett néha chatelni, beszélgetni valakivel, vagy csak megnézni egy videót, amiben az influenszer mami épp mutat egy sminket, hogy otthon is nőnek érezhessük magunkat. De ennél nem kell többet gondolni ebbe.
Mit tegyél és mit ne?
- Bátran kövess instamamikat, influenszereket, de csak olyanokat, akiktől valóban inspirálódhatsz, ötleteket leshetsz el, amelyeket te is hasznosítani tudsz.
- Tudatosítsd magadban, hogy a te gyermekednek te vagy az elég, te vagy a jó, te vagy az anya, és ezt senki nem veheti el tőled.
- Nem kell megfelelned senkinek, kizárólag önmagadnak és a gyermeked igényeinek.
- Adj magadnak mindig egy kis szabadidőt, amikor felhívod az egyik barátnődet és csevegtek egy kicsit telefonon. Ha akarsz, át is hívhatod, vagy együtt menjetek el egyet kávézni.
- Láss a dolgok mögé! Senki sem tud egyszerre kiváló anya, kifogástalan feleség, konyhatündér, háztartási alkalmazott és a hónap dolgozója lenni. Ne higgy el mindent, amit a neten látsz vagy olvasol!
- Ápold az igazi, valós emberi kapcsolataidat. Keresd gyakrabban a barátaid társaságát, hívd fel többször az anyukádat.
- Ne ostorozd magad, ha valami nem úgy sikerül, ahogy elképzelted, vagy ahogy a másik anyuka csinálja. Állítsd fel a saját szabályaid, és kövesd a te ritmusodban azokat.
Gyermeket nevelni nem könnyű dolog, mindenki küzd olykor nehézségekkel. Nem jó tehát azzal nehezíteni a saját életed, hogy másokét tartod tökéletesnek. Élj meg minden pillanatot, hiszen olyan gyorsan röpülnek az évek, hogy észre sem veszed és már megházasodik a gyermeked.
Kovács-Hain Zsuzsa