Az első néhány év igazi varázslat a gyermeked életében – és persze a tiédben is, hiszen tényleg nagyon gyorsan eltelik ez az időszak. Sokat gondolkodom rajta, hogy vajon én mindent jól kihasználtam-e, amikor kicsik voltak a gyerekeim, megadtam-e nekik mindent, amit csak lehet, öleltem-e őket eleget, és vajon behabzsoltam-e minden apró puszit, érintést, amit ők adtak?
Az élet tényleg rohan, vannak dolgok, amik meg is nehezítik számunkra, ezért nagyon fontos, hogy minden emberi apróságot, amit csak el lehet képzelni, megadjunk a gyermekeinknek és tőlük is bezsebeljük, amit csak lehet. Ezt a 10 dolgot semmiképp ne hagyd ki a gyermeked életének első éveiben.
1. Puszik, ölelések, érintések
Számtalan tanulmány és kutatás bizonyította már be, hogy milyen fontos az emberi életben az érintés. Az emberi érintés iránti szükséglet mindannyiunkban ott lapul, ezzel együtt születünk. Gyermekként az első szenzoros tapasztalásunk az anyai érintés, ez a kötődés kialakulásának egyik fontos alapja. A baba fejlődésének szempontjából rendkívüli szerepe van biológiai és mentális oldalról egyaránt.
Sok-sok puszi, ölelés, érintés mindenképp kijár a picinek, és persze nekünk, szülőknek is, hiszen később már nem lesz ilyen könnyű dolgunk a gyerkőccel.
2. Játék, játék és játék
A szülővel közös játék fantasztikus hatással van a kicsire. Táplálja az önbizalmát és erősíti a döntéshozatali képességét. Nekünk, felnőtteknek is nagyon jó, hiszen újra gyerekek lehetünk kicsit, az ő szemével láthatjuk újra a világot. A gyermeknek új ötletei támadnak, fejlődik a normatív és a kreatív gondolkodása, nő a képzelőereje.
3. Mese, mese, meskete
A mese, legyen az saját kútfőből szőtt varázslatos történet, vagy akár egy csodás mesekönyv egy darabja, egymásra hangolja a szülőt és a gyermeket. Tanítja a gyermeket és fejleszti a kommunikációs képességeit. Tudni fogja, mi az a jó, mi az a rossz. Dr. Vekerdy Tamás szerint „A mese tanulsága erőt ad a gyereknek ahhoz, hogy a világ pozitív tendenciáival azonosuljon, nem beszélve arról, hogy a gyerek azt tudja meg, hogy a végén ő fog győzni, a legkisebb királyfi, akire senki sem gondolt.”
Mesélj neki, amennyit csak tudsz! Legyen ő a hős vagy a hősnő, adj neki álmokat és engedd ki a fantáziáját!
4. Figyelem mindenkinek jár!
Nagyon sokat számít, hogy milyen példát mutatunk ebben. Mi felnőttek mindig elvárjuk a kicsiktől, hogy ha hozzájuk beszélünk, ránk figyeljenek. De vajon mi is mindig figyelünk, amikor valami fontosat szeretnének elmondani? Nem nyomkodjuk néha a telefont egy-egy sürgős megbeszélnivaló miatt? Soha ne éreztesd a gyermekeddel, hogy az ő mondandója kevésbé fontos. Ezzel egy dolgot érhetsz csak el: megtanulja, hogy anyához, apához nem érdemes beszélni, hiszen úgysem hallgat meg. Ebből lesznek a „Mi volt az oviban? – Semmi!” beszélgetések.
5. Ne hagyd magára, ha szomorú!
A gyerekek akkor a legsebezhetőbbek, amikor szomorúak vagy sírnak. Ha ilyenkor magára hagyod a gyermeked, abból azt tanulja meg, hogy a legnehezebb helyzetben sem számíthat rád.
6. A negatív érzelmek megélése, kifejezése és feldolgozása is nagyon fontos
A negatív érzelmekkel már egészen kicsi korban találkoznak a gyerekek, ezért nagyon fontos, hogy ezeket fel tudják dolgozni. A feszültséggel teli események átélése gyakori, mellettük kell állnunk szülőként. Bármennyire is elrugaszkodottnak, irreálisnak tűnik a kicsi problémája, tartsd szem előtt, hogy neki ez a legnagyobb gondja. Minden embernek a saját problémája a legnagyobb, így van ez a gyermekeddel is. Fordíts rá kellő figyelmet, és tanítsd meg arra, hogy hogyan fejezze ki ezeket a negatív érzéseket, ne hagyd, hogy titkolja, magába fojtsa őket. Csak akkor áll vissza a biztonságérzete, csak akkor csökkennek a stresszhormonok a szervezetében, ha sikerül ezeket az érzéseket feldolgoznia. Ebben kell segítened neki.
7. Tanítsd önszeretetre!
Nagyon sok olyan tinédzser és felnőtt él ebben a világban, aki nem szereti önmagát. Az önszeretetet már egészen kicsi korban kell elkezdeni tanulni, hiszen ez egy folyamat. Soha ne becsméreld önmagad, főleg ne a gyermeked jelenlétében, hiszen akkor úgy gondolja majd, ez a normális, és neki sem kell szeretnie önmagát. Fogadd el önmagad, fogadd el a tested, és tanítsd ezt neki is. Mutasd meg neki a pozitív tulajdonságait, mondd el neki, hogy mennyire különleges.
8. Nevetés nélkül nem jó!
A humor és a nevetés sok nehézségen képes átlendíteni az embert. Kisgyermek korban ennek még nagyobb jelentősége van, mint hinnéd. A gyermeknek, aki tud nevetni, fejlődik a humorérzéke, könnyebben és fesztelenebbül áll majd olyan dolgokhoz, amelyek valamilyen akadályként tornyosulnak előtte.
9. Mindenki hibázik, erre szükség van!
Az életben mindenki óhatatlanul hibázik, nincs tökéletes ember, nincs tökéletes döntés. Nagyon nehéz úgy élni, hogy azt várjuk el magunktól, hogy ne hibázzunk, hiszen az lehetetlen. A gyermekednek is tanítsd meg, hogy hibázni kell, hiszen abból tanulunk, viszont arra is tanítsd meg, hogy hogyan javíthatja ki a hibáit.
10. Engedd, hogy kicsit önálló legyen!
Tudom, hogy ez talán a legnehezebb a 10 dolog közül, hiszen szülőként ragaszkodnánk ahhoz, hogy a gyermekünk 0-24 órában mellettünk legyen. Tudni szeretnénk minden lépéséről. De el kell engedni néha a kezét, mert ez is egy tanulás számára.
Kovács-Hain Zsuzsa