Minden kismama álma az egészséges gyermek, ez nem vitás. A terhesgondozás pont ezért olyan nagyon lényeges minden várandósság tekintetében. Ez a kötelező folyamat segít abban, hogy az esetleges születési rendellenességeket kiszűrjék, képet kapjanak a mama és a baba állapotáról. Dr. Joó József Gábor, a Semmelweis Egyetem I. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának adjuntusával a magzatvízből történő mintavételről, azaz az amniocentézisről beszélgettünk.
MI A TERHESGONDOZÁS CÉLJA ÉS FELADATA?
Adatokat szolgáltat és megfelelő magatartásformák elsajátítására sarkall, valamint kiszűri a terhesség alatt leggyakrabban előforduló rendellenességeket, hogy azokat időben orvosolni tudja, vagy az élettel összeegyeztethetetlen állapotok esetén, a terhességet megszakítsa.
A TERHESGONDOZÁS SORÁN MILYEN VIZSGÁLATOKRA KERÜL SOR?
A rendszeres ultrahang, a megfelelő időben végzett véranalitika, de az egyszerű testsúlymérés, valamint a manuális vizsgálatok, mind a magzat, mind a várandós egészségének érdekében szükségesek.
A terhesség alatt a szülészeti vizsgálatok egy része szűrővizsgálat, mely a fellépő kóros elváltozások lehetőségét jelzi. A prenatalis diagnosztika pedig – ahogy a nevében is benne van – diagnózishoz vezet, tehát a rendellenesség jelenlétét megerősíti, vagy megcáfolja.
EZEN VIZSGÁLATOK KÖTELEZŐEK MINDEN VÁRANDÓS KISMAMÁRA NÉZVE?
A terhesgondozás alatt vannak kötelezően elvégezendő és ajánlott beavatkozások. A magzatvíz-vizsgálat, azaz az amniocentézis a prenatalis diagnosztika része, melyre a várandós nem kötelezhető a hazai törvények szerint.
MILYEN ESETEKBEN SZÜKSÉGES A MAGZATVÍZ-VIZSGÁLAT?
Azokban az esetekben, amikor a genetikai károsodás veszélye nagyobb. Ilyen az előrehaladott anyai – 40 év körüli – vagy az 50 év feletti apai életkor. Amniocentézist végzünk akkor is, amikor a non invazív szűrővizsgálatok során, mint például az ultrahang, kromoszóma rendellenességre utaló gyanújeleket fedezünk fel.
MI AZ ELJÁRÁS LÉNYEGE?
A 16–20. hét között végezzük a vizsgálatot, ha ennél korábban is felmerül már a genetikai defektus, akkor chorionbiopsziát, azaz méhlepényboholy vizsgálatot is végezhetünk, a minél korábbi diagnózis érdekében.
HOGYAN ZAJLIK EGY ILYEN BEAVATKOZÁS?
Egy célszerűen megválasztott tűvel, az anyai hasfalon és a méh izomfalán keresztül az amnionűrbe hatolunk, a szúrást lepénymentes területen végezzük a szem ellenőrzése mellett, ultrahang segítségével. 8–10 ml magzatvizet vizsgálat céljára leszívunk. Az egész procedúra 1-2 percig tart csupán. A magzatvízben magzati hámsejtek találhatóak, melyek segítségével a diagnózis felállítható. A vizsgálat nem veszélytelen, a vetélés kockázata 0,5% közeli, és a vizsgálat utáni 2-3 napban léphet fel. A vizsgálat sosem kötelező jellegű, csak ajánlott, részletes felvilágosítás előzi meg, és csak indokolt esetben végezzük.
VAN ESETLEGES SZÖVŐDMÉNYE?
Az amniocentézis ritka szövődménye lehet a magzatvízcsepegés, mely a nőgyógyász számára rejtett is maradhat, a szivárgás nem minden esetben folyamatos.
Haris Éva