Várandósság alatt nagyon sokféle vitaminra, ásványi anyagra és nyomelemre van szükséged az egészséged megőrzéséhez és a kisbabád fejlődésének támogatásához. Az ősz beköszöntével azonban kiürülnek a szervezeted raktárai és ez így van három olyan tápanyaggal is, amelyek ilyenkor kiemelten fontosak számodra. Ezek a magnézium, a D-vitamin és a vas. Lássuk, miért…
Magnézium
A magnéziumból mintegy 21-28 g található egy felnőtt ember szervezetében. Ennek a 60%-a a csontokban, 20%-a a vázizomzatban és a lágyrészekben, 19%-a májban és a szívizomban,1%-a pedig a vérben található. Nagyon sok élettani folyamatban vesz részt, több mint 600 enzim működéséhez szükséges, amelyek többnyire a sejtek energiatermelő folyamatait indítják el és szabályozzák.
A magnézium jótékony hatásai:
• hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez
• hozzájárul a normál izomműködéshez
• hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez
• részt vesz a normál csontozat fenntartásában
• hozzájárul a normál fogazat fenntartásához
• szerepet játszik a sejtosztódásban és a normál fehérjeszintézisben
Mennyi kell belőle?
A táplálékkal bevitt magnéziumnak csupán 23-63 %-a szívódik fel, ezért elengedhetetlen a pótlása.
A férfiaknak 350 mg, nőknek 300 mg, várandósoknak pedig 450 mg a napi magnézium szükséglete. A kismamáknál nélkülözhetetlen a plusz 50% magnéziumbevitel a magzat számára.
Természetes forrásai a klorofilban gazdag zöldségek, például a kelkáposzta, a spenót, a sóska és a mángold. Ezeken kívül az olajos magvakban, leginkább a diófélékben, a teljes kiőrlésű gabonákban és a hüvelyesekben található.
D-vitamin
A D-vitamin az egyetlen olyan vitamin, amelyet a szervezetünk képes előállítani a napfény UV-B sugárzásának hatására a bőrben. Hazánkban október végétől márciusig azonban jelentősen csökken ez a D-vitaminképződés, mivel csökken a napos órák száma és csökken a beeső napfény szöge, ezért a D-vitamin pótlása mindenkinek javasolt az ősztől tavaszig tartó időszakban. Jó, ha tudod, hogy a D3-vitamin sokkal előnyösebb, mint a D2-vitamin, és túlsúly esetén megnő a D-vitaminszükséglet.
Kiemelt a várandósság időszaka, amikor fokozott a kismama D-vitamin igénye. A D-vitamin hozzájárul a vér normál kalciumszintjének fenntartásához és a kalcium normál felszívódásához, hasznosulásához, ami nagy jelentőséggel bír a magzat számára.
A D-vitamin jótékony hatásai:
• hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához
• hozzájárul az egészséges izomfunkció fenntartásához
• hozzájárul a normál fogazat fenntartásához
• hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
• szerepet játszik a sejtosztódásban
Mennyi kell belőle?
Várandósság alatt 600 NE (nemzetközi egység) az ajánlott napi mennyiség. A hazai lakosság D-vitamin ellátottsága nagyon alacsony, ezért már a babatervezés időszakában fontos a szedése a megfelelő D-vitamin szint eléréséhez.
A táplálkozás során elenyésző D-vitamin mennyiség jut a szervezetünkbe. Megtalálható a zsíros halakban, a halmájban és a tojássárgájában, de nagyon sokat kellene ezekből fogyasztani, a megfelelő D-vitaminbevitel, ezért elengedhetetlen a pótlása.
Vas
Amikor anaémiáról (vérszegénységről) beszélünk, az 80%-ban vashiányos anaémiát jelet. A vashiányos anaémiában szenvedőknek pedig a 80 %-a nő. A vashiánynak számos oka lehet. A csökkent vasbevitel akár a vegán étrend, a cöliákia (lisztérzékenység) vagy gyomorsavcsökkentők szedésének következménye is lehet. Nagyrész azonban a fokozott vasvesztés a kiváltó ok, amely a nőknél a menstruációs vérvesztéssel jelentkezik, de előfordulhat műtétek során és gátolt a szervezet vasraktáraihoz való hozzáférés gyulladásos betegségeknél is.
Várandósság alatt a vashiány előfordulása 15-30%, a tizenéves várandósoknál elérheti a 70%-ot is. A vas beviteléről már a várandós időszak előtt gondoskodni kell, mert a vasraktárak feltöltése 3-6 hónap. A babavárás alatt a vasszükségleted a duplájára nő, és ezt csak az időben elkezdett vas kiegészítésével tudod biztosítani, mert nemcsak a saját szükségleted, hanem a magzat igényeit is ki kell elégítened.
A vas jótékony hatásai:
• részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban
• hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez
• részt vesz a normál oxigénszállításban
• hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
• szerepet játszik a sejtosztódásban
• hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez
A várandósság előtt, alatt, és a szoptatás időszakában is figyelned kell a megfelelő vaspótlásra. A baba születése után, nála is kiemelkedően fontos lesz a vasraktárak töltöttsége.
Mennyi kell belőle?
Várandósság alatt 30 mg az ajánlott mennyiség. Szerencsére a 9 hónap alatt többször is ellenőrzik a vérképed, amiből megállapítható, hogy megfelelő-e a vas szintje.
Természetes forrásai a máj, a vörös húsok (marha, sertés, vad), a halak húsa, a kagylófélék, a szárnyashús és a tojás is. Az állati eredetű vasnak 25%-a szívódik fel, a növényi eredetű vasnak viszont csak 3-5%-a. A vasraktárakat önmagában étrenddel nem lehet feltölteni.
Fontos hát a pótlása, főleg vegán vagy vegetáriánus életmód esetén.
Mindhárom tápanyag nélkülözhetetlen a várandósság alatt és ajánlott feltölteni velük a szervezetet a már a babatervezéskor, hiszen fontos élettani folyamatokban vesznek részt. A Gravida Optima várandósvitamin hozzájárul a várandósság előtt, alatt és után a megnövekedett tápanyagigényed kiegészítéséhez.
Kovács-Hain Zsuzsa
Források:
Európai Bizottság 432/2012/EU rendelete