Sajnos egyre több olyan párral találkozom a közvetlen környezetemben, akik hiába próbálkoznak, nem sikerül a várva-várt gyermekáldás. Valószínűleg arról csak ők, és a hozzájuk hasonló megannyi pár tudna beszélni, hogy mennyi szenvedés, lemondás és könny keseríti meg az életüket. Magyarországon a párok mintegy 20%-a meddő. Cikkünkben a női meddőséget tettük nagyító alá.
MI A MEDDŐSÉG?
Vannak párok, akiknek nagyon gyorsan megfogan az új kis élet, és két ember szövetsége családdá emelkedik. Azonban nagyon sokan vannak azok, akik hiába próbálkoznak, orvosi segítséggel lehet csak gyermekük, vagy akár még a tudomány sem tud segíteni. Akkor beszélünk meddőségről, ha a pár rendszeres, aktív szexuális életet él, fogamzásgátlás nélkül, ám a teherbeesés nem következik be egy év alatt. A meddő párok esetében mindkét felet ki kell vizsgálni, hogy az okokra rávilágíthassanak. A bonyolult női test bonyolulttá teszi annak felismerését is, hogy miért nem fogan meg a kisbaba. Az okok között az egyik leggyakoribb a petevezetők elzáródása, esetleges károsodása, emellett jelentős ok az endometriózis, valamint a peteéréssel kapcsolatos rendellenességek is. A PCOS (policisztás ovárium szindróma) nem olyan rég emelkedett a fő okok közé, sajnos egyre gyakoribb, de meg kell említeni a kismedencei összenövéseket, a korai menopauzát, egyes jóindulatú daganatokat a méhben és a prolaktin szint emelkedését is.
A NŐI MEDDŐSÉG OKAI
1. TESTI AKADÁLYOK
A megtermékenyülésnek, illetve a méhbe való beágyazódásnak lehet akadálya a saját tested. Lehet, hogy észre sem veszed, ám a baba fogantatásának nehézségei feltárhatják a problémád. A hüvely, a méh és a petevezetők maguk is okozhatják, hogy elmarad a fogantatás. Ezek lehetnek veleszületett problémák, alaki eltérések vagy fejlődési problémák, amelyek műtéttel általában megoldhatók.
- Ha a petevezető a gondNagy probléma, ha a petevezető nem átjárható, hiszen így a megtermékenyített petesejt nem képes eljutni a biztonságot jelentő méhbe. Az, ha a petevezető károsodik, sokszor rejtve marad, ám az esetek nagy többsége mögött a Chlamydia-fertőzés áll. Ez a fertőzés gyulladást okoz a petevezetőben, ami gyakran lázzal és fájdalommal járó állapot, sokszor azonban nincsenek tünetei. Sajnos a petevezető gyulladása növeli a méhen kívüli terhesség esélyét is.
- Az endometriózisA méh nyálkahártyája (endometrium) növekszik a méhen kívül. Ezzel befolyásolja a méh, a petefészkek és a petevezetők rendes működését. A baj az, hogy ezek a méhen kívüli szövetfoszlányok pont úgy viselkednek, mint a méhen belül lévők, azaz a ciklusoddal együtt változnak. Ugyanúgy leválnak, mint a méhben a menstruáció megindulásakor. Ezek a leválások a méhen kívül azonban komoly gyulladásokat okozhatnak, hegesednek, fájdalommal járnak, és nagyon sokszor okozhatnak meddőséget.
- Ha jóindulatú daganat (fibroid) van a méhbenA méh falán lévő fibroidok általában 30 éves kor felett alakulnak ki, gyakran elzárják a petevezetéket, így okoznak meddőséget.
- ÖsszenövésekKülönböző kismedencei műtéteket vagy gyulladásokat követően alakulhatnak ki kismedencei összenövések, amelyek valójában olyan hegszövetek, amelyek a szervek falai közt összetapadásokat eredményeznek.
2. A HORMONOK
Testünk működését – az idegrendszer mellett – a hormonális (azaz endokrin) rendszer szabályozza, irányítja. Így van ez a szaporodásért felelős szerveinkkel is. A meddőség okainak nagy részét a hormonális problémák teszik ki. Ami összeköti ezeket a hormonális problémákat, az az, hogy egyik esetében sem megy végbe a peteérés és nincs megtermékenyülés sem. Ha a hormonális rendszer egész kicsit sérül, megbetegszik, máris kihatással lehet a peteérésre, az ovulációra és a megtermékenyítés sikerességére.
- Ha magas a prolaktin szintEz a hormon felelős azért, hogy meginduljon az anyatej termelődése, valamint szülés után folyamatos maradjon. Ha azonban úgy magas a prolaktin szintje, hogy nem vagy várandós, illetve nem szoptatsz, akkor az ovuláció nem jön létre, vagy nem teljesen. Ha megemelkedik a szintje, azt bizonyos gyógyszerek is növelhették, de akár az agyalapi mirigy daganatos betegsége is megbújhat mögötte, muszáj komolyan venni.
- Idő előtti menopauzaErről akkor beszélhetünk, ha még nem töltötted be a 35 éves életkort, de a menstruációd már elmaradt. Ez azt jelenti, hogy a peteérés megszűnik, így a teherbe esés is elmarad. Sajnos ennek oka egyelőre nem ismert, de feltételezik, hogy a dohányzás, a kemo- vagy sugárkezelés és néhány immunbetegség kapcsolatba hozható vele.
- PCOSA policisztás ovárium szindróma nevében is benne van, hogy sok ciszta alakul ki a petefészkekben (ovárium = petefészek), peteérés pedig nem következik be. Amellett, hogy elmarad a peteérés, néhány külső tünet is megfigyelhető a betegségben szenvedő nőkön: sokszor túlsúlyosak, esetleg a férfias szőrzettől is nehezebb az életük. Jellemző a cukoranyagcsere zavara is. Napjainkban ez a betegség sajnos egyre gyakoribb, ám akár sebészileg, akár hormonkezeléssel jól kezelhető. Előfordulhat, hogy a nőgyógyász egyéb tünetek nélkül találkozik apró cisztás petefészekkel. Valószínűleg ezek kialakulásában a stressz játssza a főszerepet, és nem írhatók a PCOS számlájára.
3. EGYÉB OKOK LEHETNEK
- Különböző gyógyszerek
- Daganat és a daganatellenes kezelés.
- Pajzsmirigy problémák
- Menstruáció elmaradását okozó betegségek (Cushing-kór, HIV/AIDS, vesebetegség, cukorbetegség, sarlósejtes anémia)
A MEDDŐSÉGNEK NEMCSAK FIZIKAI, HANEM LELKI OKAI ÉS SÚLYOS LELKI KÖVETKEZMÉNYEI IS LEHETNEK. EZEKRŐL EGY ÚJABB CIKKBEN OLVASHATSZ MAJD.
Kovács-Hain Zsuzsa