Várandósságuk során egyesek nagyon könnyen veszik az akadályokat, miközben másoknak rögösebb a szülésig vezető út. Ők a sok szép magasság mellett megélnek sok mélységet is, hátfájást, puffadást, lábdagadást, kellemetlen görcsöket és pocakfájást. Ne keseredj el, ha a második csoportba tartozol, mert te magad is sokat tehetsz, hogy enyhítsd a kellemetlenségeket. Íme, a mi tippjeink.
ZSIBBADÁS, BIZSERGÉS
Carpalis alagút szindrómának hívják azt a tünetegyüttest, amikor valamely ideget egy izom, ín vagy csont nyom. Várandósság alatt főként a súlygyarapodás és a vízvisszatartás miattfordul elő. A fájdalom éjszaka és kora reggel erősebb lehet. Ennek oka, hogy a folyadék jobban felhalmozódik az adott területen, miközben alszol.
Tippek:
1. Viselj csuklómerevítőt, ez a legjobb módja annak, hogy enyhítsd a fájdalmat és a zsibbadást. Nyújtsd az érintett izmokat. Szorítsd ökölbe a kezed, majd hajlítsd be a csuklód, egyenesítsd ki az ujjaid, majd szorítsd megint ökölbe, és hajlítsd vissza a csuklód a normál állásba. Ezt ismételd meg párszor.
2. Ha számítógépnél dolgozol, tarts gyakran szünetet. Az ismétlődő mozgás, azaz a gépelés és a kattintgatás az egérrel súlyosbíthatja a fájdalmat. A kezed ugyanis nem arra „tervezték”, hogy egyféle mozgást végezzen hosszú ideig.
3. Fogd vissza a sófogyasztást, ezáltal csökkented a vízvisszatartás mértékét.
4. Fogyassz sok grapefruitot és spárgát. Ezek vízhajtó hatású ételek.
ÖDÉMA
A duzzadt végtagok igen gyakori jelenségnek számítanak várandósság alatt. Kéz, boka, láb – mindegyik képes extra mennyiségű folyadék tárolására. Az ödéma leggyakrabban a harmadik trimeszterben fordul elő. Legrosszabb akkor, ha sokáig álltál. Délután, este és meleg időben rosszabbodik.
Az enyhe végtagduzzanat gyakori, a várandós nők mintegy 75%-ánál előfordul. Azonban ha megdagad az arcod vagy bárhol hirtelen megnő a duzzanat, fordulj orvoshoz, mert ez a terhességi magas vérnyomás tünete is lehet, ami vese- és májkárosodással is járhat.
Tippek:
1. Polcold fel a lábad. Viselj kompressziós harisnyát, elősegíti a véráramlást a szervezetben.
2. Fogyassz elegendő folyadékot, ami csökkenti a vízvisszatartást.
3. Viselj laza ruházatot. a feszes ruhák korlátozhatják a véráramlást.
LÁBIKRAGÖRCS
Ezek a fájdalmas izom-összehúzódások gyakoriak a második és a harmadik trimeszterben, gyakran éjszaka fordulnak elő, és néhány percig tartanak. A folyadék felhalmozódása és a progeszteron hormon válthatja ki.
Tippek:
1. Nyújts lefekvés előtt. Egyenesítsd ki a lábad, hajlítsd be a bokád és a lábujjaid, majd lassan engedd ki. Ismételd meg néhányszor mindkét lábaddal.
2. A hő jó hatással van az izmokra. Használj melegvizes palackot, ez lazítja az izmokat, javítja a keringést és megakadályozza a görcsöket.
3. Vegyél mély lélegzetet. Néha a görcsöket az izmokban fellépő oxigénhiány okozza.
ISIÁSZ
Mint a Carpalis alagút-szindrómánál, az isiász esetében is a lapított ideg okozz a fájdalmat. A hát alsó részén lévő gócpontból a csípőbe és a lábakba is sugárzik a fájdalom, zsibbadás érezhető. Természetesen a növekvő méh is tömöríti az ülőideget.
Tippek:
1. Nyújtsd a hátad. Állj szembe a fallal, és mindkét kezeddel támaszkodj meg magad előtt. Emeld meg az egyik lábad hátrafelé, majd a másikat is, ezt ismételd meg párszor. Napi 2-3 alkalommal csináld meg a gyakorlatot.
2. A meleg jót tesz. Használj melegvizes palackot vagy áztasd meleg, de nem forrófürdőben. Ez megnyugtatja a feszes izmokat.
3. Járj el kismamatornára. A gyakorlatok segítenek a hátizmok megerősítésében, elősegítik a jobb testtartást, segítenek felkészülni a vajúdásra és a szülésre.
HÁTFÁJÁS
Hátfájás az egyik leggyakoribb probléma a várandós anyáknál. Ezt főleg a pocak okozza, hiszen megnövekedett súlyt cipelsz. A méhed a terhesség előtti méretének 1000-szeresére is tágulhat. A súlypont eltolódik, a hátizmok erőlködnek. A terhességi hormonok puhává teszik az ínszalagokat, ami szintén nem tesz jót a hátadnak.
Tippek:
1. Vigyázz a súlyodra, mert a túl sok felszedett kiló extra terhelést ró a hátadra.
2. Viselj jó cipőt. Nem árt, ha megfelelő talpbetétet is hordasz. Felejtsd el a flip-flopot és a magas sarkút.
3. Támogatás a hátad, ha leülsz. Egy kispárna vagy hengerelt törölköző segít ebben. Ne ülj olyan székre, aminek nincs háttámlája.
4. Aludj úgy, hogy egy szoptatóspárnát vagy egy nagyobb párnát veszel a lábaid közé. Segít ellazítani a hátizmokat.
5. Próbáld ki a hastartó övet. A rugalmas hevederek leveszik a súlyt a hátadról, így könnyítve a nyomást.
Kovács-Hain Zsuzsa