A gyerekek imádják a meséket. Annak a gyermeknek, akinek sokat mesélnek, a fantáziája szárnyalóbb lesz, később szeret majd olvasni, és a logikai készsége is javul. Ha csak ezt a néhány dolgot vesszük figyelembe, akkor is érdemes minél korábbi gyermekkorban elkezdeni az esti mesét, ám ezeken felül még sok-sok jótékony hatása van. Lássuk, mik ezek!
1. Felkészít az alvásra
A csendes mesélés egy fantáziavilágba röpíti a gyermeket, ami segíti az elalvást. Ebben persze a szülő megnyugtató hangjának is szerepe van. Ebből a szempontból mindegy, hogy saját kútfőből mesélünk, vagy könyvből. Gyakran a meséket tovább lehet álmodni, és másnap egy új történet kerekedik az egészből. Izgalmas utazás ez a gyermeknek és a szülőnek is.
2. Segíti az agy fejlődését
Kutatásokban világítottak rá arra, hogy a mese szerepe óriási, hiszen nemcsak az altatás egyik kiváló eszköze, hanem a gyermek agyának fejlődését is segíti. Minél korábban, már kisbaba korban érdemes elkezdeni gyermekünknek a mesélést, mivel ezáltal javul a logikai készség, csökken a stressz. A nagyobb gyermekek le tudják vezetni a bennük felgyülemlett feszültséget.
3. A nyelvi fejlődésre is pozitív a hatása
Miközben a gyermek mesét hallgat, észrevétlenül furakodnak elméjébe a különböző kifejezések. A szókincse gazdagodik, nyelvi képességei bővülnek. Megtanulja az egyes hangsúlyok közti különbségeket, ezáltal javulnak a kommunikációs képességei.
4. Még egy előny, az érzelmi fejlődés
A mesék nem mindig egyszerűek, a gyermeknek meg kell tanulnia akár egészen összetetten gondolkodni. Képesek lesznek együttérzésre, a harag, a düh kinyilvánítására. Ezáltal saját érzéseiket is jobban megértik, képesek közvetíteni azokat.
5. Pozitívan hat a gondolkodás fejlődésére
A gyermekek kognitív fejlődésében is kulcsszerepe van a meséknek. Mesehallgatás közben elképzelik a szereplőket, a szituációkat, és a képzeletükben megjelenítik azokat. Ez nagyon jól fejleszti a koncentrációt, a memóriát és a figyelmet.
6. Fejlődik az erkölcsi érzékük
A mesék történeteiből a gyerekek megtanulják, mi a jó és a rossz, mi a helyes és a helytelen. Fejlődik az értékrendjük, az empatikus készségük. Megtanulják, mi a tisztelet, a másokkal való kedvesség jelentősége.
7. Fejlődik a szülő-gyermek kapcsolat
Azzal, hogy a szülő időt tölt a gyermekkel a meseolvasáskor, érezteti a gyermekkel, hogy törődik vele, fontos számára. Ilyenkor olyan kötődés alakul ki, ami a gyermek egész életére hatással van.
+1 És a bónusz… A szülőnek is nagyon jót tesz
Minél korábban kezdünk el mesét olvasni a gyermekünknek, annál jobban fejlődik a saját érzékenységünk, és annál jobban képesek leszünk a stressz kezelésére.
Tarjáni Rita
Forrás:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/why_reading_is_important_children_brain_development
https://raisingchildren.net.au/babies/play-learning/literacy-reading-stories/reading-storytelling