A babavárás nem akkor kezdődik, amikor a terhességi teszteden megjelenik a két csík. Sokkal előbb érdemes már tudatosan készülnöd arra a nagy kalandra, ami már gondolatban el is kezdődött. Ahhoz, hogy a fogantatás sikere minél biztosabb legyen, egy-két okos döntés és közelebb kerülhetsz hozzá. Készülj a tudatos babavárásra már legalább három hónappal előtte, mi is segítünk!
1. A fogantatás előtt három hónappal
Az első lépés – Méresd fel az egészségi állapotod
Amikor megfogan a fejedben a gondolat, hogy most már szülőkként szeretnétek tovább élni, fontos, hogy tisztában légy azzal, milyen állapotban van a szervezeted. Jó-e most az időpont egy kisbaba fogadására? Kilenc hónapig a pocakodban lakik majd, és a saját testedből táplálod, te adsz neki mindent az egészséges fejlődéséhez. Ehhez pedig nem elég csak elég jól lenned, kicsattanó egészségnek kell örvendened. Menj el nőgyógyászhoz, és oszd meg vele a terveidet. Ő ki fog kérdezni a családod kórtörténetéről, a korábbi betegségeidről, azokról a gyógyszerekről, amelyeket esetlegesen rendszeresen szedned kell. Kérd a háziorvosod, hogy küldjön el egy teljes állapotvizsgálatra; vérképre, vizeletvizsgálatra, hasi ultrahangra. Ha valamilyen krónikus betegséged van, amely állandó kezelésre szorul (pl. cukorbetegség, szív-érrendszeri problémák, vagy magas vérnyomás, stb.), akkor ennek a további kezelési módját is meg kell beszélned az orvosoddal.
A második lépés – Hagyd abba a védekezést!
Fantasztikus, hogy megszületett a döntés, hogy kisbabát szeretnétek. Ehhez természetesen abba kell hagyni a fogamzásgátlást. Ha gumi óvszerrel védekeztetek eddig, akkor egyszerű a helyzet, ne használjátok többet. Azonban, ha hormonális fogamzásgátló tablettát szedtél, netán méhen belüli eszközzel védekeztél, mindenképpen keresd fel a nőgyógyászod, hogy segítsen a méhen belüli eszközt eltávolítani. A tabletta abbahagyása után azonnal indulhat a babaprojekt, ugyanis – a tévhittel ellentétben – a hormonok nem raktározódnak a szervezetedben, nem kell emiatt aggódnod.
A harmadik lépés – Vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek
Nem is gondolnád, mennyi minden múlik a táplálkozásodon. A kiegyensúlyozott és egészséges tápanyagbevitel elengedhetetlen, azonban nagyon fontos, hogy feltöltsd a szervezeted vitamin- és ásványianyag-raktárait. Mivel nem ismert számodra, hogy nálad milyen tápanyag-elégtelenség áll fenn, nagyon jó választás egy olyan komplex összetételű várandósvitamin szedése, amely a tápanyagok széles palettáját tartalmazza. Figyelj arra, hogy vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyek szedését időben, már a fogantatás előtt el kell kezdeni a magzat zavartalan fejlődéséhez. A Gravida Optima várandósvitamin összetevőit úgy válogatták össze, hogy a várandósság előtt, alatt és utána is támogassa a megnövekedett tápanyagigényed kiegészítését. Nagy hangsúlyt kell fektetned a folsavra, a D-vitaminra, a vasra és a cinkre is. Az alacsony anyai folátszint a fejlődő magzat velőcső-záródási rendellenessége kialakulásának kockázati tényezője.1 A D-vitamin is nélkülözhetetlen, mert szerepet játszik a sejtosztódásban és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.2 A vasraktárak feltöltése 3-6 hónap, ezért gondolj a fogamzás előtti vaspótlásra. A cink pedig a fogantatás időszakában szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában.2
A negyedik lépés – Tegyél rendet a házipatikádban!
Bizonyára nálatok is lapul sok olyan gyógyszer, táplálék-kiegészítő, amelyeket különböző eredetű problémákra szereztél be. Fájdalomcsillapítók, orrcseppek, mindenféle gyógynövényes kivonatok, allergiára használatos szerek, stb. Ezek között azonban lehet olyan, amely nem ajánlott a fogantatás és a várandósság időszakában. A háziorvosod segíteni fog abban, melyek azok a készítmények, amelyek maradhatnak, és melyeknek kell menniük.
Az ötödik lépés – Menj el fogorvoshoz!
A mai világban már igenis elvárás, hogy mindenki legalább évente, de legjobb, ha félévente meglátogatja a fogorvost egy fogászati szűrés erejéig. Ha így tettél eddig is, akkor nálad nagy baj nem lehet, hiszen, ha lett volna, az már kezelve lenne. Ha azonban a félősek közé tartozol, erőt kell venned magadon, hiszen a fogínysorvadás, fogágybetegség nagyon súlyos következményekkel járhat. Vannak olyan kezelések, amelyekhez esetleg gyógyszert írnak fel számodra, amit babával a pocakodban már nem szedhetnél. A fogbetegségek, a fogínyproblémák nemcsak rád nagyon veszélyesek, hanem a leendő magzatra is kihatnak.
A hatodik lépés – Csökkentsd a stresszt!
Könnyű mondani, betartani sokkal nehezebb. Ahhoz azonban, hogy a teherbeesés esélye nagyobb legyen, érdemes kerülnöd az olyan élethelyzeteket, amelyek feszültséget, stresszt okoznak számodra.
2. A fogantatás előtt két hónappal
Az első lépés – Sportolj, mozogj valamit
Jó a helyzeted, ha már eleve sportolsz valamit, mert így adott az a mozgásforma, amit semmiképpen ne hagyj abba. Természetesen a nagy terheléssel járó, vagy extrém sportokat kerülni kell.
Ha nem sportolsz, akkor is ideje elkezdened lassan, fokozatosan felépíteni valamilyen rendszeres aktivitást. Kezdj valami egyszerűvel, mondjuk gyakori sétával, gyors gyaloglással, kocogással, vagy úszással. Azért nagyon fontos a mozgás, mert könnyebben fogod elviselni azt a terhet, amely a várandósság alatt a testedre nehezedik.
A második lépés – Próbáld elérni és megtartani az egészséges testsúlyt
Ha esetleg túlsúllyal küzdesz, nagyobb kockázattal kell számolnod a várandósság alatt a terhességi diabétesz kialakulásával. Semmiképpen ne villámdiétákkal próbálkozz, hanem inkább alakíts ki egy kiegyensúlyozott, változatos étrendet, ami minden fontos tápanyagot tartalmaz. Ehhez a változtatáshoz erős akarat is kell, lehet, hogy nem lesz könnyű dolgod. Ha nehézségekbe ütközöl, kérd dietetikus segítségét.
3. A fogantatás előtti hónapban
Az első lépés – Semmi káros szenvedély!
Ha eddig még nem tetted volna, hagyd abba a dohányzást. El sem tudod képzelni, mennyit ártasz a babádnak ezzel a rossz szokással. Sőt, jobb, ha az apuka is szépen megválik ettől a szenvedélytől, ugyanis a passzív dohányzás is nagyon káros mind az anyára, mind a magzatra. Nem beszélve arról, hogy a spermiumokra is ártalmas hatással van. Talán azt nem is kell elmondani, hogy az alkohol- vagy drogfogyasztás is súlyosan károsíthatja a magzatot, ezért ezeket a szenvedélyeket is messziről kerüld el!
A második lépés – Csökkentsd a kávé mennyiségét
Nemcsak a kávéról van szó, hanem a kávé egyik összetevőjéről, a koffeinről. Ha túl sokat fogyasztasz belőle naponta, az befolyásolhatja a fogamzást, vagyis előfordulhat, hogy sokkal lassabban, vagy egyáltalán nem jön a várva-várt baba. Ha lehet ne igyál kólát sem, hiszen abban is koffein van.
Nem olyan nehéz betartani ezeket a lépéseket, ám biztos lehetsz abban, hogy nagyon jót teszel magadnak, magatoknak, ha megfogadod a fenti javaslatokat. Hidd el, sokkal nagyobb nyugalommal vághatsz bele a terveidbe, ha tudod, hogy minden rendben van veled és a pároddal is.
Tarjáni Rita
Forrás:
- 1924/2006/EK rendelete
- 432/2012/EU rendelete
https://www.cdc.gov/preconception/planning.html
https://www.webmd.com/baby/ss/slideshow-prepregnancy-checklist
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A készítmény nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Gyermek elől elzárva tartandó!
Document ID: KEDP/DAFCGE, Lezárás dátuma: 2024.01.19.