A kisbabád egy ártatlan kis emberke, amikor megszületik. Fogalma sincs a körülötte lévő világról. Hosszan tartó folyamat, amíg lassan megismeri, felfedezi azt. A lelki fejlődése során sok olyan impulzus éri, ami befolyásolja a személyisége alakulását.
Minden szülő célja és egyben vágya is az, hogy a gyermekéből jó ember legyen. De mit kell ehhez tenned, hogy sikerüljön? Tanítanod kell őt, megmutatni neki mindent a körülötte lévő világból és a működéséről. De mégis hogyan?
A jó és a rossz
A világ soha nem teljesen fekete vagy fehér. Nagyon sok színe van, amelyeket közelebb kell hoznod a gyermekedhez. Ha több szemszögből is láthat dolgokat, akkor sokkal jobban át tudja érezni mások helyzetét, bele tudja magát élni szituációkba, könnyebben különbséget tud majd tenni jó és rossz között. Ha erre képes, akkor könnyebben teremt majd kapcsolatokat is, hiszen az emberekben is felismeri majd a pozitív és negatív tulajdonságok jelenlétét. Soha ne büntesd, ha hibázik, mert ez az élet velejárója, azonban a figyelmét fel kell hívnod rá. Tudnia kell, ha helytelen dolgot cselekszik, ahogy azt is, ha helyesen. Dicsérd hát nyugodtan, ez fontos. Ha tudja, hogy hibázott, megtanul bocsánatot is kérni, ami pozitívan befolyásolja a szociális fejlődését.
Tudatosság – felelősségtudat
Vannak dolgok, amelyeket nagyon nehéz megtanulni. A tudatosság és a felelősségtudat pont ilyen. Egész életünkben tanuljuk, hogyan legyünk kellően tudatosak, és azt is, hogy hogyan vállaljunk felelősséget tetteinkért. A kettő összefügg. Az első lépéseket te és a párod teszitek meg a kisgyermeketekkel, ti tanítjátok meg neki, hogyan legyen felelősségteljes a gondolkodása és tudatos a viselkedése. Amikor még kicsi, kérd meg, hogy gondoskodjon a babáiról, plüssmacikról vagy a kisautókról, amikor már nagyobbacska, akkor (szülői segítséggel) egy kisállat nevelgetése is nagyon jó arra, hogy megtanulja, hogyan kell valakiről gondoskodni. Tanítsd meg arra is, hogy csak egy Földünk van. Az ő viselkedésén, hozzáállásán is múlik, meddig élhetünk rajta. Tanítsd meg neki, hogy ne szemeteljen, kapcsolja le a villanyt, amikor már nincs rá szüksége, zárja el a vízcsapot és gyűjtsétek szelektíven a szemetet.
Példamutatás
A gyermekek mindig tükröt tartanak elénk. Úgy viselkednek, ahogy tőlünk, szülőktől látják. Nehéz teher ez, de meg lehet birkózni vele. A pozitív példa a legfontosabb egy kisgyermek életében. Ha azt látja, hogy te helyesen reagálsz egy-egy helyzetben, akkor ő is erre fog törekedni. Fontos, hogy megtanulja, hogyan bánjon az idősebbekkel. Ez azért nagyon fontos, mert az alapvető tisztelet kialakulásának alapja, ahogy az idős emberekkel bánunk. Fontos, hogy lássa, érezze, tapasztalja, hogy hogyan kommunikálsz másokkal. Ez önuralomra tanítja, mások elfogadására és szeretetre neveli.
Szeretet
Az egyik legfontosabb dolog az életben. Nem lehet élni nélküle. Mindent meghatároz és majdnem mindent képes megoldani. Bátran mutasd ki felé, hogy mennyire szereted. Neveld arra, hogy ő is mutassa ki bátran az érzelmeit. Kezdd azzal, hogy a családban legyen szeretet. Tanítsd meg arra, hogyan bánjon a testvérével, hogyan viselkedjen veletek, a szüleivel. Mutasd meg, hogyan kell…
Kovács-Hain Zsuzsa