Az anyaméh egy varázslatos hely. Az élet legnagyobb dolgai odabent történnek, miután két kis sejt találkozott. Íme, 10 érdekesség, ami mosolyt csal az arcodra.
1. Negyvenmillió az egyhez
Gondoltad volna, hogy egyetlen szeretkezés alkalmával negyvenmillió spermium indul egy őrült száguldásra, hogy egyesülhessen a petesejttel? És ebből a negyvenmillióból csupán egy (vagy kettő) kerül ki győztesen. Aki győz, annak pedig nagyon sokat, akár egy napot is várnia kell arra, hogy a petesejt „beengedje”.
2. Vajon kék, vagy rózsaszín?
A születendő baba neme az édesapán múlik! Bizony, a régi korok embere nagy tévhitben élt ezzel kapcsolatban. A petesejtek csak női kromoszómát, vagyis X-et hordoznak, míg a hímivarsejtek férfi kromoszómát, vagyis Y-t és női kromoszómát, X-et is hordozhatnak. Ha az X-et hordozó spermium lesz a győztes, akkor kislány, ha az Y-t hordozó, akkor kisfiú lesz a baba. Nagyjából a 15. héttől ez már ultrahanggal is meghatározható, bár szemfülesnek kell lenni hozzá.
3. A magzati agy
A fogantatás után 7 héttel az agya már fejlődik. Elképesztő, nem igaz? Ilyenkor már meg lehet különböztetni az agynak azokat a fő területeit, amelyek meghatározzák majd a baba egész életét. Az agy nagyon gyorsan fejlődik. A 32. héten a baba koponyája hetente 2 és fél centimétert tágul.
4. Mozgás, mocorgás, rugdosás
A baba mozgása őrületes ütemben fejlődik. Már a 7. héten, amikor akkora, mint egy babszem, megmoccan. Ezt persze nem érzed még. A 10. héten már rugdos odabent, a 12. héten a kis tüdeje már a légzőmozdulatokkal kísérletezget. A 16. hét egy fordulópont, mert ekkor már játszik a köldökzsinórral. A 18. hét tájékán a baba már akkora és úgy mocorog, hogy a legtöbb anyuka megérzi ezt. A várandósság félidejénél a babák általában nagyon aktívak, már bukfenceznek is az anyaméhben. Tíz hét múlva, vagyis a 30. hét környékén a baba mozgása nagyon jól érzékelhető. Ez a csökkent magzatvíztermelődésnek köszönhető. Innentől kezdve már kevesebbet tud fészkelődni, mert egyre nagyobb és így egyre kisebb helye van a manőverekhez.
5. Az a fontos 10. hét
Ebben a terhességi hétben már nagyon sok minden történik. A babának ekkor már vannak körmei, sőt, a tejfogainak csírái is megjelennek. Bár, csak akkora, mint egy borsó hüvelye, de már kialakult az összes létfontosságú szerve, vannak végtagjai, ujjai és lábujjai is. A kis arcán már látható a szeme, az orra, a szája, vannak fülei is. Két héttel később már a reflexei is kezdenek kialakulni.
6. 10 ujj, 10 ujjlenyomat
A 13. héten már ujjlenyomata is van. A fején elkezd nőni a haj, van szemöldöke és szempillája, sőt az egész testét egy lágy, finom szőrzet fedi. Ez a lanugo. Nem mindegyik babáról tűnik el a születésig, később kikopik.
7. Édes, keserű
A következő mérföldkő a 21. hét. Ekkor a baba akkora, mint egy banán és képes megkülönböztetni az édeset és a keserűt. A magzatvíz íze ugyanis változik attól függően, hogy mit ettél, mit ittál.
8. Tudatos gondolkodás
Igen, a baba képes már gondolkodni is a születése előtt. A 24. héten kezdődik a tudatos gondolkodás. Ilyenkor a babád már képes arra, hogy felismerje a hangod, és megkülönböztesse azt az apáétól, akit szintén felismer. Ha rendszeresen hallgatsz egy bizonyos zenét, arra ő emlékezni fog a születése után. Ezért van az, hogy sokszor megnyugszik a zene hallatán. Ezen a héten az alvás és az ébrenlét egyedi ritmusban zajlik. Pont nem akkor alszik, amikor te? Hát, ez előfordul! A 24. héttől a baba már életképesnek számít, de ha megszületik, óriási támogatásra van szüksége az életben maradáshoz.
9. Varázslatos méhlepény
A 30. hét tájékán a mintegy fél kilós placenta percenként fél liter anyai vért szűr meg – a magzatnak tápanyagokra és oxigénre van szüksége. A 40. hétre már több mint fél kiló és majd’ 3 centi vastag. Úgy néz ki, mint egy életfa – a sok benne futó érnek köszönhetően. az egész várandósság alatt kulcsszerepe van a baba egészséges fejlődésében. Amikor pedig kiszolgálta a babát, megszületik ő is. Varázslatos dolog ez!
10. Születésre készen
A 35. héttől kezdve a baba felkészül élete legnagyobb próbatételére, vagyis a születésre. Ebben az időszakban veszi fel a születési testhelyzetet. A legtöbb baba fejvégű fekvésben helyezkedik el, ami azt jelenti, hogy a feje van alul, a szülőcsatorna irányában. Sok baba azonban nem akar megfordulni, és a popója marad alul, vagyis faros a helyzete. Vannak még olyan kisbabák, akik keresztben, vagyis harántfekvésben helyezkednek el az anyukájuk pocakjában. Ilyenkor az orvos megpróbálhatja megfordítani őket a helyes irányba, de ez nem mindig sikerül. A 35. héten a baba több, mint 2 és fél kiló. A 32. héttől kezdve a baba már képes álmodni is, az alvásában megfigyelhető ugyanis a REM fázis. A várandósság utolsó hetei sem telnek eseménytelenül, hiszen a baba beleiben magzatszurok gyűlik fel. A baba első kakija zöldes-fekete színű, ettől nem kell megijedni. Elhalt bőrsejtek, pihék, a tápcsatorna és a máj melléktermékei alkotják.
A 35. hétre fejlett a hallása. Ekkor már, ha megszületik, minden esélye megvan az egészséges életre. Az anyaméh ekkorra már akár a kezdeti méretének ezerszerese is lehet.
A születés
Nagyon érdekes, hogy bármennyire is pontosnak gondoljuk, a kiírt időpont csak a babák mintegy 5%-ánál jön be. A többiek vagy előbb, vagy később jönnek a világra. Előfordulhat, hogy be kell indítani a szülést. Ez akkor nagyon fontos, ha a méhlepény már elöregedett és nem tudja ellátni a feladatát. A baba egészsége a legfontosabb, ilyenkor az orvosok nem tétováznak. A baba születése után azonnal használni kezdi a tüdejét. Levegőt vesz és felsír. Isten hozott!
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7247-fetal-development-stages-of-growth
Dr. Anne Deans: A terhesség ABC-je (Alexandra Kiadó, 2005)