A HELYES TÁPLÁLKOZÁS ALAPJAI
A várandós anyákat két csoportra lehet osztani. Az egyik csoportba azok az anyukák tartoznak, akik mindennek utánanéznek, esetleg csak bio alapanyagokból hajlandók ételeket készíteni, hogy ők és a babájuk is a lehető legjobbat kapja a 9 hónap alatt. A másik csoport olyan anyukákból áll, akik kevésbé tudatosak és kevésbé tájékozódnak arról, hogy miből mennyire van szükségük, és milyen fontos tápanyagokat milyen formában tudnak bevinni a szervezetükbe.
CIKKSOROZATUNKKAL IGYEKSZÜNK TISZTA VIZET ÖNTENI A POHÁRBA.
Az egészséges életmódról nagyon sokat hallani manapság. De vajon mit is takar ez igazán? Mit jelent az, hogy egészséges életmód a várandósság alatt? Hogyan adhatod meg a kisbabádnak, és persze magadnak is, amire leginkább szükségetek van?
A kérdésekre a válasz a helyes táplálkozás, a mozgás, a lelki egészség fenntartása, és a kiegyensúlyozott, komplex terhesvitamint szedésének kombinációjában rejlik.
MIÉRT FONTOS A HELYES TÁPLÁLKOZÁS?
Itt nemcsak az ételek, az alapanyagok magas minőségére kell gondolni. A táplálkozásnak egész életünkben nagy szerep jut. Várandósság alatt azért kell rá kiemelt figyelmet fordítanod, mert meghatározza a gyermeked jövőbeli egészségét, hiszen ennek alapjait a 9 hónap alatt te magad teszed le. A helyes táplálkozással ugyanakkor a saját egészséged, fizikai erőnléted is javítod, segíted a szervezeted abban, hogy minél jobban megfeleljen a várandóssággal járó kihívásoknak. A megfelelő táplálkozással készíted fel magad a szoptatásra, hiszen ebből nyersz energiát a szép, de bizony megterhelő időszakra.
A BABÁD TŐLED FÜGG
Mivel a várandósság alatt a benned növekvő magzatod számára egyedül Te vagy az a személy, akitől a fejlődése függ. A Te táplálkozásod, az ő táplálkozása is egyben. Te határozod meg – az étkezéseddel –, hogy ő milyen minőségű és mennyiségű tápanyaghoz jut. Ahogy növekszik, ezekből a tápanyagokból nyeri azokat az összetevőket, amellyel „felépíti” a saját szervezetét.
A méhen belüli életnek olyan hatásai lehetnek a gyermeked későbbi életére, amire nem is gondolnál. Ezért nagyon fontos, hogy a tápanyag-ellátás kiegyensúlyozott, állandó és magas minőségű legyen.
Itt álljunk meg egy pillanatra. Most biztos azt kérdezed, hogy akkor kettő helyett kell enned, hogy a baba mindent megkapjon, és még neked is maradjon. Igaz, hogy a fejlődő kisbabád tápanyagigényét te biztosítod, de ez korántsem jelenti azt, hogy mostantól két embernek megfelelő mennyiséget kell bevinned. Nem a mennyiségre, hanem sokkal inkább a minőségre kell helyezned a hangsúlyt. Tudvalévő, hogy a várandósság alatti túlzott súlygyarapodás sem a babának, sem neked nem tesz jót, akár későbbi betegségek kialakulásának kockázatára is hatással lehet. Ám azt is fontos leszögezni, hogy diétázni sem szabad. Olyan étrendet kell kialakítani, ami kényelmesen vállalható, olyan tápanyagforrásokat tartalmaz, amelyek nem emelik meg jelentősen a vércukorszintet, nem okoznak komoly hízást. Akkor optimális a várandósság alatti súlygyarapodás, ha az első 10-12 hétben heti 115 g, majd későbbiekben 300 g a hízás mértéke. Ez azt jelenti, hogy a 9 hónap végére a megengedett súlytöbblet 9-12 kg.
A HELYES TÁPLÁLKOZÁS ALAPJAI
Gondoltad volna, hogy a várandósság alatt csupán napi 200-300 kcal többletenergiára van szükséged? Ez nem jelent olyan nagy különbséget, napi ötszöri étkezésre lebontva pedig alig több, mint a korábbi normál beviteled. A fontos az, hogy naponta többször egyél, mindig keveset, de mindig annyit, hogy ne érezd magad éhesnek. Ha szükséges, bátran kérd dietetikus tanácsát és segítségét, hiszen sokkal könnyebb így követni egy étrendi előírást.
Arra kell nagyon figyelned, hogy ha éhes vagy, akkor ne magas szénhidrát-tartalmú ételeket válassz, hanem olyanokat, amelyek nem emelik meg gyorsan a vércukor szintjét. Ilyenek a zöldségek, a sovány húsok, a teljes kiőrlésű gabonákból készült ételek, és egyes gyümölcsök.
Tudnod kell, hogy a várandósság az egyik legörömtelibb időszakasza egy nő életének és ne gondold hogy le kell mondanod mindenről. Éppen ezért ne vonj meg magadtól semmit, amit megkívánsz, csak mindent szoríts ésszerű korlátok közé. Később sokkal nehezebb leadni a felszedett kilókat mint most vigyázni, hogy ne is jöjjenek fel. Gondolj arra, hogy a megfelelő súllyal és erőnléttel rendelkező kismama sokkal könnyebben vág neki élete legnagyobb kalandjának, a szülésnek.
Törekedj arra, hogy étrended kellően változatos legyen.
A cikksorozat következő részében kitérünk arra, hogy milyen tápanyagokhoz honnan, milyen forrásból juthatsz hozzá a legkönnyebben, sőt, azt is elmeséljük, miért jó, ha terhesvitamint is szedsz. Tarts velünk!