Magyarországon csak olyan terhességi tesztet lehet kapni, amely vizeletből mutatja ki, hogy az illető babát vár-e, avagy sem. Külföldön már lehet nyálmintából működő tesztet is kapni, de ez itthon várat még magára. A mai leggyakoribb tesztelési módszer kényelmes, könnyen kivitelezhető, nem úgy, mint múltbéli társai.
A nők két dolgot akarnak mindennél jobban: vagy azt, hogy teherbe essenek, vagy azt, hogy ne. Ez utóbbi érdekében a fogamzásgátló eszközök széles tárházából válogathatunk, hormonális fogamzásgátló tabletta, hüvelygyűrű, tapasz, óvszer stb. Ha tudni szeretnénk, megfogant-e a baba, többféle terhességi teszt is rendelkezésre áll, amelyek vizeletből állapítják meg, jelen van-e a testünkben a hCG (Human Chorion-Gonadotropin) nevű hormon. Ez a hormon már egy héttel a fogamzást követően kimutatható, már a korai terhességben is jelen van, majd később a méhlepény sejtjeiben képződik, a sárgatest hormon szintjének fenntartását segíti a várandósság alatt. A terhességi tesztek otthon is könnyedén elvégezhetők, nem kívánnak különösebb előkészületet.
A régmúltban is kísérleteztek különböző terhességet kimutató módszerekkel, amelyek közül több is akad, amelyre a bizarr a legjobb jelző.
Tesztelés állatok segítségével
Az 1920-as években két tudós, Selmar Ascheim és Bernhard Zondek kifejlesztettek egy módszert, ami korántsem volt állatbarátnak nevezhető. Nőstény egereket, patkányokat vagy nyulakat használtak a tesztekhez. Az állatokba fecskendezték azoknak a nőknek a vizeletét, akik meg akartak bizonyosodni arról, várandósak-e. Ezt öt napon át, napi többször megtették, majd az állatot megölték és felboncolták. A teszt akkor számított pozitívnak, ha az állatok petefészkében valamilyen változás történt. Ez azt jelentette, hogy a terhességi hormonok működtek az állati testben. Ebből a tesztből – amit A-Z tesztnek neveztek a tudósok neveinek kezdőbetűiből – rengeteget végeztek el. Lancelot Hogben brit tudós békákkal kísérletezett hasonlóképpen, az 1940-es években. A békákat befecskendezték vizelettel, és ha a nő terhes volt, a béka csakhamar petét rakott. A tesztet orvosnak kellett engedélyeznie, így nem mindenkinek végezték el, az állatokat pedig nem ölték meg. Ennek ellenére mai szemmel még így is borzalmas volt az egész folyamat.
„Pisipróféták”
A várandós nő vizelete különbözik a nem terhes nőétől. Ezt a tényt a 16. századi európai „pisipróféták” is felismerték. Ezek az úgynevezett szakértők azt állították, hogy a vizelet színe és jellemzői alapján meg tudják állapítani, hogy egy személy várandós-e vagy sem. Voltak, akik a vizeletet borral keverték, hogy megfigyeljék a reakciókat. Az alkohol reagálhat a vizeletben lévő fehérjékre, ezért ennek a tesztnek volt némi alapja.
A szem nem csak a lélek tükre
Jacques Guillemeau, egy 16. századi orvos azt állította, hogy az ember szeméből meg lehet állapítani, hogy gyermeket vár-e. Guillemeau azt állította, hogy „egy terhes nőnek már a második hónapban mélyen ülő szemei vannak, kis pupillákkal, lelógó szemhéjjal és megduzzadt kis vénákkal a szemzugban”. Egy dologban igaza volt: a szemek megváltozhatnak a terhesség alatt, ami befolyásolja a látást.
Hippokratész és a hagyma
Az orvostudomány atyjaként emlegetett Hippokratész azt javasolta, hogy az a nő, aki azt gyanítja, hogy terhes, éjszakára tegyen hagymát vagy más erős szagú zöldséget a hüvelyébe. Ha az asszony leheletének hagyma szaga volt másnap reggel, akkor nem volt terhes. Az akkori emberek azt gondolták, hogy az anyaméh nyitott, és rajta keresztül a hagyma szaga elárasztja a torkot és a szájat is. Ha ez megtörténik, akkor a méhben nincs semmi, vagyis a nő nem terhes. Ezt a tesztet az ókori egyiptomiak papiruszain is meg lehetett találni.
Gabonateszt
Az ókori Egyiptomban nemcsak a fenti, hagymás teszt volt népszerű, hanem a gabonateszt is. A nőknek búza- és árpaszemekre kellett vizelniük. Ha a búza csírázott ki, akkor lánnyal, ha az árpa, akkor fiúval volt várandós a nő. Ha egyik magból sem bújt elő a csíra, akkor a nő nem vár gyermeket. Ez a teszt elég pontos volt, majdnem 60-70%-os volt. A vizeletben lévő ösztrogén ugyanis elősegíti a csírázást.
Ligeti Anna
Felhasznált irodalom:
https://egeszsegvonal.gov.hu/gyermekvallalas/terhessegi-teszt.html
https://sitn.hms.harvard.edu/flash/2018/pee-pregnant-history-science-urine-based-pregnancy-tests
Document ID: KEDP/DAE71I, Lezárás dátuma: 2023.09.28.