Ugye, abban egyetérthetünk, hogy a várandósság azért nem mindig fenékig tejfel? Sok-sok nehézséggel kell szembenézni a kilenc hónap alatt. Az egyik ilyen lelkileg igen meg tud viselni, ez pedig a testsúly növekedése. Amikor várandós voltam, sokszor azon kaptam, hogy tehetetlenül nézem, ahogy hízok, és már-már a reményt is elvesztettem, hogy az alakom valaha másmilyen is lehet. Ha te is sokszor érzed úgy, hogy csak otthon ülsz, és a mérleg egyre többet mutat, olvass tovább.
LELKI NEHÉZSÉGEK
A cím megfogalmazása nem véletlen. A kismamák többségének okozhat komoly lelki megpróbáltatásokat a növekvő testsúly. A depressziós esetek egy része is emiatt fordul elő. Amellett, hogy jó anya leszel-e, nyilván az foglalkoztat leginkább, hogy az alakod vajon a régi lesz-e a szülés után. Ez sok mindenre kihat az életben, hiszen a kisbabád világrajövetele után nemcsak édesanya leszel, hanem nő is, valakinek a párja, társa, szeretője, szexpartnere is. Ez nagyon nehéz, ha nem vagy magaddal elégedett, és nem tudod elfogadni a megváltozott tested.
EGÉSZSÉGI PROBLÉMÁK
Azon túl, hogy lelkileg nehezen tudsz megbirkózni a változásokkal, az egészségedre is hatással vannak mind a testi, mind a lelki problémák. Fontos, hogy tudd, nem ugyanazok vonatkoznak egy olyan kismamára, aki ideális testsúllyal vág bele a várandósságba, mint arra a kismamára, aki esetleg némi túlsúllyal indul neki. Az a súly, ami a várandósság alatt rakódik rád, nemcsak a te hízásod, hanem igen sokat tesz ki belőle a kisbabád, a méhlepény, a magzatvíz, maga a méh és a véred is több lesz. Ez így együtt kb. 8-9 kiló, így az ideális súlygyarapodás kb. 10-12 kiló.
Ha ennél többet szedsz magadra, az megnehezítheti a dolgod a szüléskor és persze utána is nehezebben rendeződik vissza a tested.
MIT TEHETSZ?
Már a várandósság előtt érdemes életmódot váltanod. Kezdj el valamit sportolni, amiben örömöd leled, mert ezzel már nagyon nagyban megalapozhatod az egészséged. Nemcsak a várandósság miatt fontos ez, hanem az általános egészségi állapotod miatt is. Kezdj el egészségesebben étkezni, kerüld a kalóriadús, ám értéktelen gyorsételeket, előre elkészített falatokat. Friss alapanyagból főzz, és tartsd be az egészséges étkezés fő szabályait. A várandósság alatt ne diétázz, de figyelj arra, hogy továbbra is egészséges, friss ételeket fogyassz. Az alkoholtól tartózkodj, és semmiképp ne dohányozz. Ezek ugyanis akadályozzák a tápanyagok felszívódását. A vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-raktáraid legyenek feltöltve, mire eljutsz odáig, hogy babát vállalj. Ezt az egészséges táplálkozáson felül olyan vitaminkészítmény szedésével pótolhatod, amelyet kifejezetten úgy alkottak meg, hogy a várandósság előtt, alatt és utána is segíti az egészséged megőrzését. A helyes táplálkozás és a mozgás a megfelelő súlygyarapodás alapja.
Ahhoz, hogy sikeresen vedd az akadályokat, fontos, hogy lelkileg és testileg is harmóniában legyél. Fogadd el, hogy a babavárás bizony változásokkal jár. Lelkileg is, testileg is megváltozol majd, de a szülés után lehetőséged van arra, hogy minden visszarendeződjön. Csak rajtad múlik, hogy hogyan alapozod meg a harmóniát.
Az, ha sikerül jól kivitelezned ezt, és leküzdöd az akadályokat, nagyon erőssé tesz mentálisan, ami a babavárás alatt és után pozitív hatással lesz rád és a babádra is.
Tarjáni Rita