A várandósság alatt vannak olyan csodás pillanatok, amelyekre örökké emlékezni fogsz, bármilyen idős leszel te vagy a gyermeked. Ilyen az, amikor a terhességi teszt pozitív eredményt mutatott, vagy az, amikor az ultrahangon először pillantottad meg őt, és hallottad a szívverését. Az első magzatmozgás is egy feledhetetlen pillanat, hiszen sokakban ekkor tudatosul igazán, hogy egy másik kis élet fejlődik a pocakban.
MIKOR JELENTKEZHET ELŐSZÖR?
Mivel minden várandósság más, csak általánosságban lehet meghatározni. Az első magzatmozgás felismerésének ideje általában a 18-20. hét, azaz a várandósság félideje környékére tehető.
Érdekes dolog, hogy sokszor nehéz rájönni, hogy mi lehet ez a szelíd, csapkodó érzés a hasadban. Az első babaváráskor lehet, hogy kicsit hosszabb idő, mire beazonosítod, hogy ez bizony a kis lakó volt. A második, harmadik kisbabádnál már egyértelműen tudni fogod, miről is van szó. Előfordulhat, hogy ilyenkor már korábban, azaz a 16. hét környékén felismered, hogy a babád megmozdult.
Ha a 24. hétig nem tapasztalsz magzatmozgást, érdemes felkeresned az orvosod, aki meghallgatja a baba szívverését és ultrahang vizsgálatot is végezhet.
MIT CSINÁL A BABA?
Az ultrahangvizsgálatok megjelenése óta nagyon szerencsések vagyunk, hiszen betekinthetünk egy másik világba, amit csak a kisbabánk látott azelőtt, mi csak elképzelhettük, mi, hogyan zajlik odabent. Most már pontosan meg tudják mondani a szakemberek, hogy a baba hogyan és mikor mozog.
A babád már jóval azelőtt mocorog, hogy te ténylegesen bármit is éreznél. A mozgása pedig sokat változik, ahogy nő és fejlődik.
- 6-8. hét: a baba elkezd oldalirányú mozgásokat végezni, hajlítgatja magát ide-oda, apró, hirtelen mozdulatokat tesz
- 9. hét: a nemrégiben kifejlődött karjait és lábait mozgatja. Elkezd szopni és lenyeli a magzatvizet.
- 10. hét: elmozdíthatja a fejét, felemelheti a kezét, hogy megérintse az arcát, nyitogatja az állkapcsát, nyújtózik.
- 12. hét: már ásít is (fárasztó dolog ám a fejlődés!)
- 14. hét: mozgatja a szemeit.
- 15. hét: szophatja az ujját. Ha ezt épp kiszúrod egy ultrahang során, akkor ez árulkodó jel lehet arra nézve, hogy később jobb- vagy balkezes lesz-e.
A baba mozgása fokozatosan erősödik, míg egyszer csak érezni fogod. A mozgások először szelídek lesznek, és úgy érezheted, mint egy kis csapást, vagy néhány buborék kidurranását, kissé hullámzó érzés lehet. Néha úgy érzed, mintha túl sok levegő lenne odabent, és az mocorogna.
A baba nincs állandóan mozgásban. Vannak időszakok, amikor csak pihenni és aludni akar. Ne aggódj, ha nem látsz sok mocorgást az ultrahangos vizsgálat során, mivel a baba sokat alszik.
A várandósság vége felé a baba egyre hosszabb ideig pihen. Ezek a pihenőidők általában 20 percig tartanak, bár akár 50-75 perc is lehet egy-egy nyugalmi periódus. Előfordulhat, hogy akár ennél hosszabb ideig sem tapasztalsz mozgást, ugyanis nem minden moccanást fogsz érzékelni.
HÁNY RÚGÁST KELL ÉREZNED NAPONTA?
Nincs meghatározott számú rúgás, amit meg kell érezned, és nem kell írásos feljegyzést vagy diagramot készítened a baba mozgásairól.
Próbálj ráhangolódni a babád ritmusára, azaz az ébrenléti órák alatt a baba mozgási mintájára. Ahogy a várandósság előrehalad, könnyebb lesz ezt a ritmust kitapasztalni. Minden csecsemőnek más az ébrenlét-alvás ciklusa, és nagyon hasznos, ha már előre készülsz arra, hogy a te babádnak mik az igényei.
Ha változást észlelsz a baba mozgási mintáiban, vagy bármilyen szakaszban aggódsz, azonnal fordulj az orvosodhoz, hogy ellenőrizhesse a kicsi jóllétét.
Ha nem érzed a mozgást
Ha nem összpontosítottál ezekre az érzésekre, lehet, hogy nem érzékelted a mozgásokat. Annak érdekében, hogy jobban tudj összpontosítani, feküdj a bal oldaladon, és támaszd meg a pocakod. Maradj így egy-két órát, ez idő alatt legalább 10 külön mozdulatot kell érezned.
Ha szeretnél megnyugodni, íme, néhány gyors módja annak, hogyan ösztönözheted a babát arra, hogy mozogjon:
- Polcold fel a lábad, egyél valami finomat, és lazíts. A kisbabád lehet, hogy alszik, miközben te mozogsz, de arra, hogy megálltál, lenyugodtál, és eszel, felébred.
- Igyál valami nagyon hideget. A baba érezheti a hőmérséklet változását, és megpróbálhat távolodni attól.
- Kelts valami zajt. Játssz le hangos zenét, vagy üvölts egyet, hátha „válaszol” a baba.
Ha a baba elkezd mozogni, minden rendben, valószínűleg jól van. Figyelj a mozgására.
MIKOR KELL FELKERESNI AZ ORVOST?
Ha az alábbi jelek bármelyikét tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz. Fontos, hogy azonnal, és ne várd meg a másnapot!
Két vagy több órán át nem érzel 10 vagy több különálló mozdulatot.
A baba nem kezd mozogni zaj vagy más inger hatására.
A baba mozgása jelentősen csökken, vagy fokozatosan csökken néhány nap alatt.
Ha a baba kevésbé mozog, előfordulhat, hogy nem kap elegendő tápanyagot vagy oxigént a placentán keresztül. Lehet, hogy más okok is lehetnek a háttérben, amik miatt a baba veszélyben lehet.
Ha nem érzed a magzatmozgást, akkor az orvos berendelhet a kórházba, hogy ott a megfelelő műszerekkel megfigyeljék a kicsit és téged is. Figyelemmel fogják kísérni a baba szívverését, feltérképezik a dolgokat odabent: a baba méretét és az őt körülvevő magzatvíz mennyiségét.
Szerencsére a legtöbb esetben az ilyen ellenőrzések azt mutatják, hogy minden rendben van, és a baba egészséges. Ebben az esetben hazaengednek, de a továbbiakban szorosabb megfigyelésre lesz szükség a részedről. Ha továbbra is kétségek közt vagy, akkor újra értesítsd az orvosod.
Kovács-Hain Zsuzsa