A szoptatás után talán a hozzátáplálás az a dolog, amin minden édesanya a legtöbbet aggódik. Vajon ehet ilyet? Eleget evett? Mikor adjak neki enni? Most éhes? Vajon el lehet rontani a hozzátáplálást, lehetnek kockázatai? Íme, minden fontos dolog, amit a hozzátáplálásról tudnod kell.
A hozzátáplálás
Minden kisbaba életében elérkezik a pillanat, amikor az anyatejen vagy tápszeren kívül már mást is ehet. Ekkor az anyuka szeretne mindent a lehető legjobban csinálni. A baba megismer új ízeket, felfedezi az ételek érdekes állagát, és barátkozik ezekkel. Természetesen ebben az időszakban nem marad abba a szoptatás (vagy a tápszer fogyasztása) sem, csupán ehhez hozzáadódnak a „felnőttes”, szilárd ételek is szépen sorban. A szoptatás értékes dolog, ragaszkodj hozzá, ameddig csak lehet. A Gravida Optima egészen a szoptatási idő végéig támogatja a megnövekedett tápanyagigényed pótlását.
El lehet ezt rontani?
Amikor az első kislányom született, már a kórházban elmondták, hogy az a legjobb a kisbabának, ha élete első fél évében csak anyatejet kap. Persze ez nem mindig teljesülhet, de jó addig szoptatni, ameddig csak tudsz. A szilárd táplálékok bevezetése lassan kell, hogy történjen. Minden kisgyermek egyedi ütemben fejlődik, ezért érdemes rugalmasnak lenni. Egy fontos szabály van, mégpedig az, hogy a hozzátáplálást nem szabad a baba négy hónapos kora előtt megkezdeni. Ekkor ugyanis nem áll még készen erre. Ugyanakkor az sem jó, ha tovább vársz a hat hónapos kornál.
Mi történhet, ha túl korán kezdjük el a hozzátáplálást?
A baba emésztőrendszere még fejletlen, nem elég erős a szilárd táplálékok megemésztéséhez. Ugyanígy a veséi is fejletlenek még egy ekkora feladathoz. Ebben az esetben könnyen kialakulhat később allergia, nagyobb lehet az elhízás kockázata.
Mi történhet, ha túl későn kezdjük el a hozzátáplálást?
Egy hat hónapos vagy annál idősebb gyermek energiaigénye magasabb annál, minthogy azt az anyatej vagy a tápszer fedezni tudja. Az anyatejben nem található meg néhány tápanyag, amire egy hat hónaposnál idősebb gyermeknek már szüksége van (pl. vas vagy cink). A gyermeknek el kell sajátítania az önálló evést, ami így nem alakul ki időben.
Jó, de mikor kezdjük el?
Annak, hogy a gyermeked érett-e a hozzátáplálásra, vannak jelei.
- Segítség nélkül tud ülni, tartja a fejét is, érdeklődik a körülötte lévő dolgok iránt
- Érdekli a felnőttek étkezése, látszik rajta, hogy szívesen megkóstolna néhány falatot
- Képes az ételt megfogni és a szájába tenni önállóan
- Ha étel kerül a szájába, akkor azt kíváncsian fogadja, nem tolja ki a szájából
A hozzátáplálás módszerei
- A tradicionális hozzátáplálás
A hagyományos módszer, amit sokan alkalmaznak. Az első bevezetett ételek püré állagúak, ezeket később egyre darabosabb finomságok váltják fel. Mindig egyféle újdonságot vezetünk be.
Előnyei: Mindent te tartasz kézben, és jól látható, mennyit evett a baba.
Hátrányai: A legnagyobb hátránya az, hogy a babamenüt külön kell elkészíteni, a felnőttek általában csak a baba után esznek. A püré kényelmes, a baba pedig hajlamos ezt választani, esetleg nehezebben fogad el darabosabb ételt.
- A baba által vezetett módszer
A baba maga fedezheti fel az ételeket, önállóan vághat bele ebbe a nagy kalandba, persze a szülei segítségével. Kis falatokban kapja az ételt, és ő maga teszi azokat a szájába, és el is dönti, hogy kell-e neki vagy nem.
Előnyei: Önállóvá teszi a babát, ami jó dolog. Nem kell külön babamenüt készíteni, mert a család ételeit kóstolja a baba is.
Hátrányai: Ha nem darabolod az ételt kellően kis darabokra, akkor megnőhet a fulladás kockázata. Ez az etetési mód nem garantálja, hogy a szülők tudni fogják, hogy ténylegesen mennyit evett a baba. Az ételallergiák okára lassabban derülhet fény, mert egyszerre többféle alapanyagot, ételt is próbál a baba.
Mielőtt belekezdesz a hozzátáplálásba, érdemes kikérni a védőnő és a gyermekorvos tanácsát.
Jó, de hogyan kezdjük el?
Mindenképp érdemes az egyszerűségre törekedni. A babaételeket nem kell túlbonyolítani. Ha a tradicionális hozzátáplálást választod, akkor egyszerre csak egy ételt vezess be, ezzel könnyebb kiszűrni, ha a kicsi valamire allergiás. A kezdő hármas az alma, a sárgarépa és a sütőtök, de jöhet az édesburgonya is. Az idő múlásával egyre több zöldséget és gyümölcsöt kóstoltathatsz meg a babával. Gabonákból eleinte gluténmenteset válassz. Hét hónapos kora után jöhetnek a sovány, fehér szárnyashúsok, majd a nyolcadik hónaptól a különböző tejtermékek szép lassan. Tehéntejet inkább csak egyéves kor után adj a picinek. Légy nagyon türelmes. A hozzátáplálás nem egyszerű dolog. A babának saját ízlése van. Ami neked ízlik, az nem biztos, hogy neki is tetszeni fog. Próbálj lassan haladni, és térj vissza azokhoz az ételekhez, amelyeket esetleg elutasított. Semmit se erőltess, mert annak nem lesz jó vége. Az a legjobb, ha te magad készíted el a gyerkőc ennivalóját, de akkor sem dől össze a világ, ha az üveges bébiételek mellett voksolsz. A lényeg, hogy az alapszabályokat tartsd be.
Mire figyeljünk?
Tudnod kell, hogy semmi sem marad olyan, mint eddig volt. A baba széklete megváltozik, a színe, a szaga és az állaga is. A babakaki ezután is nagyon fontos információközlő. Ebből következtethetsz arra is, hogy hogyan fogadta a szervezete az új ételt.
A babád emésztése még nem 100%-os! Ezért vannak olyan élelmiszerek, amelyekkel nagyon óvatosan kell bánni a hozzátáplálás során.
- Tehéntej
- Pasztőrözetlen élelmiszerek
- Méz
- Sok só
- Sok cukor
- Tengeri herkentyűk
- Tengeri halak
A cél a kiegyensúlyozott táplálkozás, az egészség megőrzése. Ne riadj meg a feladattól, hiszen ez egy gyönyörű utazás, amire te kísérheted el a gyermeked. Ha bizonytalan vagy, kérj segítséget a gyermekorvostól, a védőnőtől vagy egy másik anyukától.
Kovács-Hain Zsuzsa