Tudtad, hogy az érintés, a dédelgetés és az ölelés érzelmi szempontból a babáddal való kommunikációd első fontos tényezője? Kiemelkedően pozitív a hatása a baba fejlődésére, ugyanakkor a te szervezeted pedig jutalomként éli meg, így te boldogabb leszel, ha ölelheted őt. Hát nem csodálatos?
Szülő vagy idegen, ölelés vagy csak karban fogás?
A kisbabák olyan kis védtelennek tűnnek, azt gondolnánk, hogy az evésen, alváson kívül nem nagyon tudja érdekelni őket semmi. Ez nagyon nem így van. A babák többet tudnak és többet érzékelnek a világból, mint gondolnánk. Döbbenetes eredményre jutott egy kutatás, amely négyhónapos csecsemőket vizsgált. Azt találták, hogy a kisbabák képesek arra, hogy megkülönböztessék, a szülő vagy egy idegen öleli-e magához őket. A tokioi Toho Egyetem kutatása bebizonyította, hogy a babák ugyanúgy szeretik, ha megölelik őket, mint ahogy azt a szülők, a felnőttek.
Érdekes, hogy a négyhónaposnál idősebb babáknak az ölelés hatására lassul a pulzusa, vagyis megnyugszanak. Ugyanez nem mondható el az erős átkarolás vagy a ringatás hatására.
A tanulmány készítői összefoglalták, hogy a baba számára a karban fogás és az ölelés között különbség van. Az ölelés szeretetet fejez ki, a karban fogás pedig inkább funkcionális dolog. Az ölelés hatása egyértelműen pozitív, örömöt és boldogságot ad, biztonságérzetet, ami nagyon fontos a kisbaba számára.
Az is nagyon érdekes, hogy a baba megkülönbözteti, hogy kitől jön az ölelés. Az öleléskor a baba pulzusszáma lecsökken, ez mérhető. A vizsgált babák négy hónaposnál fiatalabbak voltak. Amikor a szüleik ölelték magukhoz őket, nyugodtabbak lettek, mint abban az esetben, amikor ezt egy idegen tette meg.
Az ölelés pozitív hatásai
Ugye, milyen jó érzés magadhoz ölelni a kisbabád? Nemcsak jó érzés, de számtalan pozitív hatása is van – nemcsak a babára, hanem rád nézve is. Brit egyetemi kutatók több mint 90 csecsemőt vizsgáltak azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással van rájuk az ölelés. A szülőknek fel kellett jegyezniük, milyen gyakran dédelgetik, ölelgetik a babájukat. A kutatás végén kiderült, hogy azok a csecsemők, akiket kevesebbet ölelgettek, sokkal nyugtalanabbak voltak és többet sírtak, mint azok a babák, akiket sokat dédelgettek. Azok a kicsik, akik kevesebb ölelgetést kaptak, fejletlenebbek voltak, és a fejlődésük lassabb volt, mint a többi babáé.
Az ölelés nemcsak a testre, hanem a lélekre és a szociális-érzelmi fejlődésre is hatással van. Ezért van az, hogy nem lehet elrontani a babákat azzal, hogy felvesszük és magunkhoz öleljük, ha valamiért sír.
Nem véletlen, hogy a koraszülött kisbabák is jobban fejlődnek akkor, ha az édesanyjuk vagy az édesapjuk megérinti, simogatja, megöleli őket. Az érintés az egyik legfontosabb dolog, aminek segítségével megnyugszanak, jobban alszanak. Az az érdekes, hogy az érintés, az ölelés elősegíti, hogy hosszú távon is jól reagáljanak a stresszre.
Az ölelés mindkettőtökben erősíti a kötődést. Az anyai szervezetben az ölelés hatására boldogsághormon szabadul fel, ez pedig jó érzéssel tölt el. Boldog leszel, ha magadhoz ölelheted a gyermeked, tedd hát minél gyakrabban!
Komáromi Csenge