Ha a baba korábban érkezik
November 17. a Koraszülöttek Világnapja. E nap minden évben kicsit közelebb hozza mindenkihez azt a tényt, hogy hazánkban folyamatosan nő azoknak a kis jövevényeknek a száma, akik idő előtt érkeznek. Az egy évben született, közel százezer kisbaba majd 10%-a születik koraszülöttként.
A koraszülött baba
Koraszülöttnek az a kisbaba számít, aki a 37. terhességi hét előtt jön a világra. Létezik egy nemzetközi besorolás, amely a babák érettségi foka alapján osztja csoportokra őket: a 32-36. héten született babák „enyhe” koraszülöttek, a 28-31. hétre születettek alacsony gesztációs korú kategóriába tartoznak, míg a 22-27. hétre született babák az igen alacsony gesztációs korú, extrém koraszülött kategóriába.Nem szabad összekeverni a kis születési súlyt és a koraszülöttséget. A kis súllyal születő babák nem minden esetben koraszülöttek, a méhen belül fejlődő magzat súlya ugyanis nagyban függ a genetikai adottságoktól és a külső környezeti hatásoktól is.
A koraszülött kisbabáknak nem volt elég idejük a méhben, ezért szervezetük nem pont úgy működik még, mint az időre született babáké. Ők még nem készültek fel teljes mértékben a méhen kívüli életre.
A koraszülés okai
Sajnos sokféle okból születhet egy kisbaba korábban. Érdemes az okokat az anya és a baba oldaláról is megnézni.Az anya oldaláról
- A koraszülést okozhatja valamilyen, a várandóssággal kapcsolatos szövődmény, például vércsoport-rendellenességek, terhességi magas vérnyomás (preeklampszia).
- Előfordulhat korábbi nőgyógyászati beavatkozások miatt is, például korábbi császármetszés vagy abortusz miatt.
- Okozhatják genetikai elváltozások is, mint például a méh rendellenességei.
- Növeli a koraszülés kockázatát a magas anyai életkor (35 év felett), ugyanakkor a 18 év alatti kor is kockázati tényező.
- Rizikófaktor az is, ha már előfordult korábban is koraszülés.
- Az anya életmódja is jelentősen befolyásolhatja a szülés időpontját. Erősen növeli a koraszülés kockázatát, ha az anya dohányzik, alkoholt és/vagy drogokat fogyaszt, nem táplálkozik helyesen, kielégítően, folyamatos stressz, lelki trauma éri.
- Kihathat a szülés időpontjára az is, ha az anya rossz szociális körülmények közt él, hiszen ez kihathat a táplálkozásra, kényelemre, és így a baba fejlődésére is.
- Okozhatja valamilyen fejlődési rendellenesség,
- méhen belüli fertőzés, vagy ártalom
- Ikerterhesség esetén is gyakrabban fordul elő koraszülés.
Mi történik a kisbabával, ha koraszülöttként jön a világra?
A korábban érkezett kisbabák megközelítőleg háromnegyed részét (évente 5-6000 baba) születésük után azonnal az országban működő valamelyik perinatális vagy neonatális intenzív centrumba szállítják, ahol kimagasló intenzív ellátásban lesz részük. Amennyiben a baba már önállóan is képes ellátni és működtetni az élethez szükséges folyamatokat, akkor vagy hazaengedik, vagy a kórház utógondozó részlegében figyelnek rá a továbbiakban.Minél korábban és minél kisebb súllyal születik egy kisbaba, annál nagyobb az esély arra, hogy sajnos – a gondos ellátás ellenére – nem marad életben, vagy valamilyen súlyos, a koraszülöttség miatt kialakuló betegsége lesz.
A 28-31. hétre született babák életben maradási esélyei 90% felettiek, ugyanakkor egy 24. hetes baba esélyei már jóval csekélyebbek, csupán 40-50% közöttiek. A 23. hétre született kisbaba esélye már 50% alatti.
A betegségek tekintetében a leggyakrabban a fejletlen tüdő okoz problémát, ami a 28 hétnél fiatalabb babák 80%-ánál előfordul.
Minél korábban születik egy baba, annál biztosabb, hogy valamilyen idegrendszeri elváltozás, esetleg maradandó károsodás fordul elő nála.
A koraszülött babák egy részénél jóval lassúbb a fejlődés. Ez érinti a mozgást, a testi és értelmi fejlődést is. Az érzékszervi funkciókat is érheti károsodás, kialakulhat látás- vagy hallássérülés. Sok babánál az idegrendszeri problémák a későbbiekben mutatkoznak meg: tanulási zavar, hiperaktivitás, magatartásproblémák, figyelemzavar formájában.
A legfontosabb az, hogy a koraszülött kisbabák esetében az ellátás és a gondozás nem ér véget a kórházi intenzív ellátással. Utána terápiás jelleggel fejleszteni is kell őket, hogy az esélyeik minél jobbak legyenek a teljes életre. Általában már a perinatális vagy neonatális részlegen javasolnak terápiás intézményt, ahol folytatódhat a gondozás.
Otthon
A koraszülött babák fejlődését nagyon nagy figyelemmel kíséri a gyermekorvos és a védőnő is. A babák általában őrült tempóban fejlődnek, és nagyjából 18 hónapos korukra utoléri időre született társaikat.Fontos azonban, hogy ne hasonlítsd a gyermeked más babákhoz, hiszen minden kicsinek megvan a saját fejlődési üteme, tempója.
Kovács-Hain Zsuzsa