A fogantatás előtti felkészülés nagyon fontos, hiszen csak így érkezhet a kisbabád egy olyan közegbe, ami segíti a fejlődését, támogatja őt, amíg megszületik. Lényeges tehát, hogy az életmódodat a lehető leghamarabb egészségesre alakítsd. Ez akkor is nagyon fontos, ha eddig valamiért nem jött össze a baba. Kezdd az átalakulást a konyhában és az étkezőasztalnál!
1. MINDIG REGGELIZZ!
Egy bőséges, egészséges reggeli megkoronázza a napodat, ráadásul segít a termékenységi problémákon is. A reggeli elfogyasztása ugyanis pozitívan hat a hormonokra. Egy tanulmány PCOS-ben szenvedő nőket vizsgált. Azt találták, hogy ha a napi kalóriamennyiség legnagyobb részét a reggelivel vitték be, akkor jelentősen csökkent az inzulin és a tesztoszteron szintje is. Ezek magas szintje nem jó irányba befolyásolja a termékenységet. Ezért is nagyon fontos tehát, hogy reggelizz – akkor is, ha nincs PCOS-ed.
2. FIGYELJ A SZÉNHIDRÁTOKRA!
Akkor is, ha nem kell szembenézned a PCOS-val, fontos, hogy egy kicsit csökkentsd a széhidrát-bevitelt. Nemcsak a mennyiségre kell odafigyelned, hanem arra is, hogy tartózkodj a finomított szénhidrátoktól. A fehér lisztből készült kenyér, tészta, de a fehér rizs és a különböző, hozzáadott cukrot tartalmazó ételek, a félig kész élelmiszerek mind-mind finomított szénhidrátokat tartalmaznak. Ezek a vércukorszint gyors emelkedését idézik elő, így az inzulin szintje is hamar emelkedik. Az inzulin azonban kémiai értelemben hasonlít a petefészkek által termelt hormonhoz, amely a peteérésért felelős. Ha az inzulin szintje folyamatosan magasabb, akkor a szervezet megzavarodik, azt hiszi, nem kell termelnie a peteérést segítő hormont, mert van belőle elég. Így megtörténhet, hogy nem következik be az ovuláció.
3. FIGYELJ A FEHÉRJÉKRE IS!
Figyelj arra, hogy egyes állati fehérjéket helyettesíts növényi fehérjékkel. Vagyis fogyassz több hüvelyest, diófélét, magvakat. A húsok helyett válassz halakat, vörös hús helyett fehér húst.
4. FIGYELJ A ZSÍROKRA!
A zsírok fontos helyet foglalnak el a táplálkozásunkban, csak nem mindegy, hogy milyen zsír és milyen arányban. A transzzsírok nagyon rossz hatással vannak a termékenységre. Hosszú távú fogyasztásuk hozzájárulhat a meddőség kialakulásához.
5. AZ ANTIOXIDÁNSOK NAGYON FONTOSAK!
Az antioxidánsok nemcsak a bőrödre vannak jó hatással, hanem a termékenységet is javíthatják. A folát például, vagy a cink férfiaknál és nőknél is sikeresek ebben. Küzdenek a szervezetben lévő szabadgyökökkel, amik a spermiumokat és a petesejteket is károsíthatják. Kutatások foglalkoztak a témával mind férfi-, mind női oldalról. A férfiak esetében már egészen kevés, 7,5 dkg dió fogyasztása javított a spermiumok minőségén. Nők esetében pedig bebizonyosodott, hogy a magasabb folátbevitel növeli az élveszülés arányát.
6. VÁLASSZ JÓL TERHESVITAMINT!
Lehet, hogy azt hiszed, a várandósság előtt nem fontos, hogy terhesvitamint szedj, hiszen még nincs baba a pocakodban. Egy jól megválasztott terhesvitamin azonban pont azokból a tápanyagokból tartalmaz emelt mennyiséget, amelyek segítik a fogantatást és a várandósság alatt is hozzájárulnak a kisbabád egészséges fejlődéséhez. Válassz hát tudatosan!
A fentiek segítenek abban, hogy egészségesebben élhess, ezáltal optimális testsúllyal vágj bele a babaprojektbe. Ez azért nagyon fontos, mert megfelelő testsúly mellett kevésbé fenyeget a rendszertelen menstruáció, kevésbé károsodhatnak a petesejtek és az ovulációd is rendszeressé válik. Az étkezésed megreformálása az első lépés a kisbabád felé.
Tarjáni Rita