Várandósság alatt a kismamának nagyon sok vitaminra, nyomelemre és ásványi anyagra van szüksége. Az azonban talán kevésbé ismert tény, hogy az apa étkezési szokásai is hatással vannak a születendő gyermek egészségére.
A Kalifornia Egyetem kutatói nemrégiben nyilvánosságra hozták ezirányú kutatásuk eredményeit, a Human Reproduction című szaklapban. A vizsgálatok alatt arra a következtetésre jutottak, hogy azoknál a férfiaknál, akik folsav-tartalmú étrend-kiegészítőket fogyasztottak, kisebb a valószínűsége a normálistól drasztikusan eltérő spermiumok kialakulásának, valamint náluk kisebb az esélye a férfimeddőségnek is. A kutatás szerint a folátok különösen hatékonyan csökkentik az aneuploidia nevű kromoszóma-defektusos spermiumok létrejöttének valószínűségét.
A folátok vízben oldódó vitaminok, a folsav sói, amelyek a méhen belüli élet kezdetétől intenzíven szerepet játszanak a sejtosztódásban, ezáltal az anyai és magzati szövetek növekedéséhez szükséges fehérjeképződésben töltenek be kulcsszerepet. Hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez, a normál pszichológiai funkció fenntartásához és a fáradtság, kifáradás csökkentéséhez is. A folátok anyagcseréjét többek között a B12 és a B6 vitamin is segíti.
Brenda Eskenazi, az egyetem kutatója elmondta, hogy „A bevitel növelésével növelhető a vitamin jótékony hatása is. Napi 800 mikrogramm bevitellel akár harmadával csökkenthető a különböző típusú aneuploidiák kialakulásának valószínűsége”.
A folsav segíthet megóvni az újszülötteket az idegi sérülésektől. Ezért és sok más hasznos tulajdonságáért sok országban az alapélelmiszerek – liszt, rizs, tésztafélék- is tartalmaznak hozzáadott folsavat.
A jelenlegi ajánlott folát-mennyiség 19 éven felüli férfiaknak napi 400 mikrogramm, a kutatások szerint azonban gyermekvállaláskor a spermanövelés végett ennél többre is szükség lehet.
De mi az a sperma-aneuploidia?
A sperma-aneuploidia felelős a vetélések harmadáért, és a Down-szindróma és más egyéb ritka kromoszóma defektus kialakulásának jelentős hányadáért.. Brenda Eskenazi szerint a spermavizsgálat eredményei alapján a férfiak spermája 1-4 százalékának van valamilyen típusú aneuploidiája, de ez egyénenként változó lehet. „A mostani az első sperma vizsgálattal is alátámasztott kutatás, amely megmutatta, hogy a születendő kisgyermek egészségének szempontjából nemcsak az anya, de az apa étkezési szokásai is szerepet játszhatnak”.