Azt bizonyára már hallottad, milyen fontos a folsav és a folát a kismamák és a babát tervező nők számára. Azonban kevésbé ismert, hogy a várandósság idején a cinknek is óriási jelentősége van az anya számára és ez a nyomelem a magzatnak is létfontosságú.
Ha még a babatervezés fázisában vagy, jó, ha tudod, hogy nemcsak neked, hanem a párodnak is ajánlott a cinkpótlás, mivel szerepet játszik a normál termékenység és a szaporodás fenntartásában.
A cink élettani hatásai
A szervezeted kb. 2-4 mg cinket tartalmaz. Ennek legnagyobb része, 60%-a a vázizomzatban található, de a csontozatod, a májad és a bőröd is tartalmaz cinket. Több mint 300 enzim alkotórészeként szerteágazó szerepet tölt be az emberi szervezetben. Nagyon sok élettani folyamat működésében vesz részt:1
- hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
- szerepet játszik a sejtosztódásban
- hozzájárul a normál DNS-szintézishez
- szerepet játszik a normál fehérjeszintézisben
- részt vesz a normál sav-bázis egyensúly fenntartásában
- részt vesz a normál szénhidrát-anyagcserében
- részt vesz a makrotápanyagok normál anyagcseréjében
- részt vesz a zsírsavak normál anyagcseréjében
- hozzájárul a normál csontozat fenntartásához
- hozzájárul a a normál szellemi működés fenntartásához
- hozzájárul a haj normál állapotának fenntartásához
- hozzájárul a köröm normál állapotának fenntartásához
- hozzájárul a bőr normál állapotának fenntartásához
- hozzájárul a vér normál tesztoszteronszintjének fenntartásához
- részt vesz az A-vitamin normál anyagcseréjében
- hozzájárul a normál látás fenntartásához
- hozzájárul a sejtek oxidatív stressz-szel szembeni védelméhez
Mivel a szervezetedben elraktározott cink mennyisége nem túl magas, folyamatos utánpótlásra van szükséged. A férfiak napi cinkszükséglete 11 mg, a nőké 8 mg. Várandósság alatt azonban a cinkszükséglet 12-14 mg-ra növekszik.
Babatervezés
Ha még a babatervezés fázisában vagy, jó ha tudod, hogy nemcsak neked, hanem a párodnak is ajánlott a cinkpótlás, mivel szerepet játszik a normál termékenység és a szaporodás fenntartásában.
Várandósság és szoptatás
A placentában sok cink raktározódik, ennek szerepe van a sejtosztódásban, a növekedésben, a DNS és az RNS előállításában. Ha sportolsz, akkor még fokozottabban figyelned kell a cinkpótlásra, mivel jelentős mennyiséget veszítesz az izzadás során. Ugyanígy fókuszálnod kell a cinkre akkor is, ha vasat kell szedned. A vas jelenlétében ugyanis csökkenhet a cink mennyisége a szervezetedben.
Ha a kisbabád megszületett és elkezded őt anyatejjel táplálni, nélkülözhetetlen a cink pótlása, ugyanis a kicsi általad juthat hozzá ehhez a fontos nyomelemhez.
![](https://gravidaoptima.hu/wp-content/uploads/2022/11/fontos-a-cink2-1170x610.jpg)
Mikor gondolj cinkhiányra?
Ha a bőröd száraz, esetleg hámlik, nehezebben gyógyulnak a horzsolások, sebek, étvágytalan vagy és gyengének érzed magad, cinkhiányra kell gyanakodni. Természetesen, ha a fenti tünetek előfordulnak, az a legjobb, ha orvoshoz fordulsz.
A cink forrásai
Jelentős mennyiségű cinket tartalmaznak a következő élelmiszerek:
- tenger gyümölcsei
- vörös húsok
- olajos magvak (főleg a dió és a földimogyoró)
- hüvelyesek
- sajtok
- zabpehely
- búzacsíra
- tojássárgája
Sajnos hazánkban a cinkhiány a nők 35%-át érinti, vagyis igen gyakori probléma, de a férfiaknál is jelentős, 20%-ban jelentkezik az alacsony cinkellátottság. Ez annak is köszönhető, hogy nem fogyasztunk eleget azokból a táplálékokból, amelyek sok cinket tartalmaznak és annak is, hogy a táplálékkal bevitt cinknek csupán 33%-a szívódik fel.2
Tehát az étrenddel történő bevitele elégtelen a várandósság alatt. Mivel kiegészítésre van szükséged, jó választás lehet egy olyan terhesvitamin, amelyben nem csak a cink és hanem a többi nyomelem, ásványi anyag és vitamin is a megnövekedett szükségletet figyelembe vevő arányban van jelen. A Gravida Optima várandósvitamin egy ilyen készítmény, amelynek összetevőit a hazai táplálkozási szokásokhoz igazodva válogatták össze, így hozzájárul a megnövekedett tápanyagigényed kiegészítéséhez.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás:
1 432/2012/ EU rendelet
2 OTÁP2014.IV. A magyar lakosság mikroelem-bevitele